Sobota 1. října 2022, svátek má Igor
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Stíhaný podnikatel ukázal na VZP. Popsal, jak se tvořily smlouvy s největší pojišťovnou

Česko

  5:00
PRAHA - Ředitel Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) Zdeněk Kabátek ovlivňoval uzavírání smluv s vybranými zdravotnickými firmami. A to na „doporučení“ exposlance ODS Marka Šnajdra. Tak alespoň před detektivy vypovídal o těchto dvou vlivných figurách českého zdravotnictví obviněný podnikatel Tomáš Horáček. Vyplývá to z materiálů k případu, s nimiž se LN seznámily.

Vazebně stíhaný podnikatel Tomáš Horáček. foto: Martin AdamecMAFRA

VZP má nového ředitele, je jím Zdeněk Kabátek

Muž, který usiluje o status spolupracujícího obviněného v kauze nemocničních zakázek, vyšetřovatelům řekl: „Aby bylo možné zdravotní pojišťovnu, respektive její zástupce, přesvědčit o tom, aby hlasovali pro (uzavření smlouvy se soukromým zařízením, pozn. red.), bylo zpravidla potřeba, aby dostali jejich nadřízení – regionální pobočky – pokyn přímo z ústředí.“ Horáček takto popsal uzavření smlouvy mezi regionálními pobočkami VZP s dermatologickou ambulancí (její jméno LN znají)

„Mám za to, že pan Šnajdr tyto záležitosti předjednával s generálním ředitelem Kabátkem, kdy tuto informaci mám jak od Šnajdra, který se s ním pravidelně setkával, tak od doktora Hoňka, který byl Kabátkovým podřízeným.“ (Jde o někdejšího náměstka ředitele VZP Petra Hoňka, pozn. red.)

Vojtěch: Vysoce závažné

Policie případ rozplétá. To, že Horáček ve své výpovědi ukázal i na ředitele VZP, může Kabátkovou pozicí v čele důležité státní instituce otřást. „Vámi citovaná tvrzení jsou vysoce závažná. Pokud jsou pravdivá, je zcela jistě neakceptovatelné, aby takové chování zůstalo bez následků,“ řekl LN ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). Dodal, že smlouvu již prověřují ministerstva financí a zdravotnictví. „Předběžné závěry poukazují na nestandardní procesy,“ uvedl ministr Vojtěch.

Kabátek jakékoliv pochybení popírá. „Od té doby, co pan Šnajdr ukončil svou činnost ve správní radě, žádným způsobem chod VZP neovlivňuje,“ sdělil mluvčí VZP Oldřich Tichý. Šnajdr Horáčkova slova označuje za lež.

Motivace stíhaného podnikatele zaplést do příběhu další lidi je zřejmá – hraje o co nejnižší trest. Dle informací LN promluvil v polovině ledna, protože nesouhlasil s tím, že je označován za ústřední figuru celé kauzy. Hybateli jsou podle něj úplně jiní lidé. Sám byl prý prostředníkem, který domlouval schůzky mezi vedením nemocnic a podnikateli. 

Obviněný promluvil. Ukázal na vedení VZP

Stíhaný podnikatel policii popsal, jak se tvořily smlouvy s největší pojišťovnou. Věc řeší ministr zdravotnictví.

Sověti ozářili Richarda Nixona radioaktivitou. Jeho agenti to zastavili trikem

Premium Při návštěvě v Sovětském svazu Richard Nixon sice přátelsky hovořil se sovětským vůdcem Nikitou Chruščovem v takzvané...

Test kočičích kapsiček. I z krmiva za deset korun může zvíře dostat vše

Premium Kočky nám sice někdy připadají mlsné, ale ony jen v miskách hledají to, co jejich tělu prospívá nejvíc: maso plné...

Extra steh po porodu navíc? Rodičky děsí ponižující husband stitch

Premium Přivést dítě na svět znamená pro většinu žen prožít si mnoho vypjatých chvil. Vyrovnat se s průběhem porodu nemusí být...

Mohlo by vás zajímat