Pondělí 4. července 2022, svátek má Prokop
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Stopy Metrostavu jsou v Praze na každém kroku

Česko

PRAHA S miliardovými tržbami a stomilionovými zisky je Metrostav dvojkou na českém stavebním trhu. V roce 2009 činil čistý zisk firmy 718,6 milionu korun, tržby se držely na stabilní úrovni zhruba 22,2 miliardy korun.

Metrostav v tom roce výsledkově předstihla jen firma Skanska. Kvůli poklesu zakázek Metrostav očekává, že za loňský rok zaznamená zhruba desetiprocentní pokles zisku.

Dopravní stavby se na výsledcích firmy podílí velkou měrou. Jednou z největších zakázek firmy je právě výstavba tunelu Blanka. Metrostav však na konci roku 2009 se společností Hochtief CZ získal i zakázku na výstavbu metra z Dejvic do Motola.

Již v roce 2004 se spolu s firmami Skanska a Subterra začal podílet i na prodloužení linky C pražského metra z Ládví do Letňan. Za tuto stavbu během čtyř let inkasoval necelých 11 miliard korun.

Metrostav je také úspěšný při získávání státních zakázek na stavbu silnic. Třeba mezi lety 2007 až 2009 firma od Ředitelství silnic a dálnic dostala zakázky za 14,8 miliardy. Firma se však angažuje i v bytové výstavbě. Na pražském Žižkově například staví rezidenční komplex Alfarezidence, stavěl i bytový projekt Pod Tyršovým vrchem v Praze 4 – Michli. Podílel se i na výstavbě Národní technické knihovny v Dejvicích na Praze 6 nebo na rekonstrukci a dostavbě administrativní budovy City Tower v Praze 4. Tyto dvě zakázky Metrostavu přinesly 1,4 miliardy korun, respektive 1,8 miliardy korun.

Metrostav je aktivní i za hranicemi Česka. Tunely razil na Islandu, nedávno vyhrál zakázku ve Finsku, kde se bude stavbou celkem pěti tunelů podílet na výstavbě metra v Helsinkách.

***

Jen metro? Ty doby jsou pryč * Metrostav byl založen v roce 1971 s jediným cílem – podílet se na stavbě pražského metra. Časem firma působnost rozšířila, a to jak regionálně, tak profesně. Nyní se kromě dopravních staveb pouští i do průmyslových či bytů.

Autor:

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Zbraně, které zaskočily Putina: „Muskovo“ bombardování

Premium Už druhý den po nočním překročení hranic měli triumfálně projíždět centrem Kyjeva, po čtyřech měsících místo toho vězí...

Jet sto třicet, nebo zpomalit? Na dálnici můžete uspořit litry paliva

Premium Ceny paliv opět atakují rekordy. Také si všímáte, o kolik víc řidičů jezdí poslední měsíce „na spotřebu“? Vyzkoušeli...