130 let
Student - ilustrační foto.

Student - ilustrační foto. | foto: Shutterstock

Střední školy i gymnázia stále hledají studenty. Je jich málo

Česko
  •   15:25
PRAHA - Střední školy a učiliště stále nabízejí stovky volných míst, kapacitu podle aktuálních dat Ústavu pro informace ve vzdělávání ještě nenaplnila ani některá gymnázia.

Ředitelka Střední průmyslové školy v Hradci Králové Eva Stehlíková dnes řekla, že se tak děje jednak kvůli novému systému přijímání na střední školy, jednak kvůli klesajícímu počtu dětí. Jedinou výhodou prý bude, že ve třídách klesne počet dětí, kterým se tak bude moci učitel více věnovat.

Do maturitního oboru strojírenství může hradecká průmyslovka přijmout v novém školním roce ještě osm studentů, na technické lyceum, elektrotechniku a informační technologie dohromady ještě 30 uchazečů. Na školu se přitom podle Stehlíkové hlásilo třikrát více uchazečů než v předchozích letech.

V novém systému si totiž mohli uchazeči podat až tři přihlášky na střední školy. Pokud byli přijati na více škol, museli zvolit jednu a tam pak odevzdat zápisový lístek. Ten však ještě mohli vzít do pěti dnů zpět a odevzdat ho na jiné škole, což mnohde způsobilo zmatky.

"Všichni, kteří se umístili v první třetině a byli přijati, šli pak na gymnázia," uvedla Stehlíková. Podle ní se šikovné děti dostaly v prvním kole na všechny školy, kam se hlásily, a pak si nejčastěji vybraly gymnázia. Ostatní střední školy poté musely pořádat další kola přijímacích zkoušek.

Volná místa mají i gymnázia

Naplnit kapacitu se však nepodařilo ani některým gymnáziím, například v Ústeckém kraji hlásí rumburské gymnázium 13 volných míst, litvínovské deset. Nenaplněné třídy mají i některá osmiletá gymnázia, kde byl vždy největší převis uchazečů. Nejhorší je situace na učilištích, obory jako truhlář, prodavač nebo pekař hlásí desítky volných míst.

Na střední školy totiž přicházejí slabé populační ročníky, na 104.000 letošních uchazečů připadá 150.000 volných míst na středních školách.

"Nemůže to zůstat v tomto počtu škol," upozornila Stehlíková. Je prý pravděpodobné, že se budou v příštích letech školy slučovat nebo rušit.

Letos se to údajně projeví v menším počtu žáků ve třídách, což je pro výuku lepší. Méně dětí ale znamená pro školu zároveň i menší finanční dotace.

Školy, které stále nenaplnily kapacitu, tak budou ještě v srpnu pořádat třetí nebo čtvrtá kola přijímacího řízení. Ředitelé tak sestavovali rozvrhy a rozhodovali o pracovních úvazcích učitelů bez toho, aniž věděli, kolik dětí k nim v září nastoupí.

Mluvčí ministerstva školství Kateřina Böhmová před časem uvedla, že po letošním přijímání vyhodnotí úřad výhody a nevýhody stávajícího systému.

Podle dat, která ministerstvo má, by ale například 15 procent dětí šlo na méně náročnou školu, kdyby mělo možnost jen jedné přihlášky.

Loňská změna v zákoně

Změna v přihláškách vzešla z loni schválené novely školského zákona, jejímž autorem byl předseda sněmovního školského výboru Walter Bartoš (ODS). Dříve si mohli žáci v prvním kole podávat jen jednu přihlášku. Legislativní úprava jim měla dát svobodu volby, aby nemuseli tolik sázet na jistotu.

Zatímco ředitelé škol změny kritizovali kvůli velké finanční a administrativní náročnosti, na novém systému profitovala soukromá společnost Scio. Vytvořila elektronickou databázi, která měla rodičům a dětem pomoci v rozhodování, kam se nejspíš dostanou na školu. Přístup do databáze byl zpoplatněn, magistrát hlavního města jej proto pro pražské žáky za statisíce koupil.

Autoři: ČTK, Lidovky.cz