Neděle 22. května 2022, svátek má Emil
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Stvořit hvězdu je dřina

Česko

Filmový čtvrtek – Hollywoodské hvězdy na vodě, kontrasty polského městečka a zasněžený Evald

Romantický thriller Cizinec s Angelinou Jolie a Johnnym Deppem jen bezradně klopýtá Benátkami

Upoutávky na snímek Cizinec, ve kterém se před kamerou sešli dva oficiálně nejvíce sexy hollywoodští herci současnosti Angelina Jolie a Johnny Depp, slibovaly napětí, drama, vášeň. Trailery, jak je známo, přehánějí a vypichují z filmu to nejlepší. Nicméně v případě Cizince odvedli jejich autoři bravurní práci, protože ani jednoho z výše uvedených atributů, solidní zábavy či dobře odvedeného řemesla, se filmu až šokující měrou nedostává. Nabízí se tak otázka – proč Cizinec vůbec vznikl? Odpověď na ni přesahuje hranice jednoho filmu.

Cizinec v kostce pojednává o eskapádách záhadné krásky Elise Wardové (Jolie), která kryje svého milence, jenž ukradl miliardy ruskému gangsterovi, hraje s Interpolem hru na kočku a myš a do hry zatáhne i nic netušícího amerického turistu Franka (Depp). Klíč k filmu je k nalezení v jeho samotném závěru, kdy postava Jolie, oblečená v luxusních černých šatech, sošně zakomponovaná na člunu mířícím z Benátek, ironicky poznamená na adresu svého protějšku: „20 milionů za plastické operace a tohle je tvář, kterou sis vybral?“ Kdo hledá v Cizinci dramaturgickou výstavbu nebo drajv charakteristický pro špionážní drama, nepochopil jeho podstatu. Cílem Cizince je hlavně a především konstruování herecké hvězdnosti, snaha o resuscitaci hollywoodského lesku a jedné kariéry. Spiklenecké pomrkávání Narážka na tvář Deppa, který se dlouhodobě drží na špici anket o nejvíce sexy muže, je završením hvězdných šarád, které film rozehrává. Výše popsaný moment rovná se spikleneckému pomrkávání do publika, které je obeznámeno s výsledkem práce public relations, jež dlouhodobě vytvářejí Deppovu image. Depp je sex symbol a představa, že jeho tvář není nic moc, je absurdní. Deppova pozice je stejně jako jeho komerční úspěch nezpochybnitelná, o Deppovu hvězdnou image tak v tomto případě nejde.

V Cizinci je ve hře hvězdná identita Jolie a spojení Jolie-Depp má svoji logiku. Americký herec je vhodný sekundant, který má pomoci svojí kolegyni tím, že do filmu vnese potřebný šarm, kvalitní herectví a do kin přitáhne svoje fanoušky, kteří by na samotnou Jolie nikdy nešli.

Hollywood, jenž je zvyklý pracovat s jasně definovanými hereckými profily, v současnosti bolestivě postrádá ženskou charismatickou hvězdu ryze hollywoodského střihu a la Elizabeth Taylorová nebo Audrey Hepburnová.

Jolie, bývalá divoženka z herecké dynastie, kterou víc než herecký talent proslavily tělesné proporce v Laře Croft, byla poměrně překvapivě vybrána už před nějakým časem, aby tuhle vyprázdněnou pozici zaplnila. Z rebelky s pověstí sexuální dračice se postupně přetransformovala po boku Brada Pitta v exkluzivně vyhlížející matku a velvyslankyni dobré vůle. Součástí zralejší image je i snaha odseknout se od hypersexualizovaných rolí. Cílem pak je kultivovaná, sofistikovaná a exkluzivní ženskost podtržená „seriózním“ herectvím (viz například role v Záměně, Síle srdce nebo Dobrém pastýři).

Cizinec je tak projekt, který má pomoci završit její přerod v hollywoodskou divu. Evidentní isnpirace hollywoodskou klasikou s Gary Grantem a Hepburnovou tak není náhodná. Minimálně v tomto ohledu odvádí režisér Florian Henckel von Donnersmarck, který dostal šanci za Atlantikem po oscarovém úspěchu dramatu Životy těch druhých (2006), a kameraman John Seale slušnou práci. Jolie, která vystřídá několik exkluzivních rób, kostýmků a kaskády šperků a z jejíž tváře nikdy nezmizí dokonalý makeup ani blazeovaný sexy výraz, je hlavní vizuální atrakcí filmu. Kamera ji neustále staví na odiv, aby mohli diváci užasle vzdychat – podobně jako vzdychají v úžasu postavy ve filmu. Za pozornost stojí scéna na plese, kde se kolem ní rozestupují davy s téměř nábožným obdivem.

Scenáristický úpadek Co se samotného filmu týče, je předvádění Jolie jediné, co se tvůrcům podařilo. Je až k neuvěření, že pod scénářem je jako spoluautor podepsaný Christopher McQuarrie, muž, který napsal jeden z nejlepších scénářů filmové historie vůbec k filmu Obvyklí podezřelí (1994).

Cizinec přešlapuje nerozhodně mezi několika žánry. Tvůrci se nedokážou rozhodnout, jestli realizují thriller, komedii nebo parodii. Zápletka je, stejně jako dějiště filmu Benátky, značně na vodě. Akčním scénám chybí jakákoliv akčnost, stejně jako ústřední dvojici jakékoliv erotické jiskření. Tolik avizované polibky mají méně chemie než legendární vítání mezi socialistickými delegacemi. Lehce bezradný Depp se v jednu chvíli ocitá jen krůček od hereckého výrazu, který vytvořil pro piráta kapitána Jacka Sparowa v Pirátech z Karibiku. Pro Jolie ale film pravděpodobně splnil, co potřebovala. Do toho, aby byla novou Elizabeth Taylorovou, jí ale chybí ono nepopsatelné „cosi“.

Cizinec

USA 2010 Režie: Florian Henckel von Donnersmarck Hrají: Angelina Jolie, Johnny Depp, Paul Bettany a další

O autorovi| JINDŘIŠKA BLÁHOVÁ, Autorka je filmová publicistka

Autor:

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Vláda má 20 korun z každého litru benzinu, říká šéf sítě levných čerpacích stanic

Premium Nikoho nenechají na pochybách, že tohle je nízkonákladová firma, kde se nehýří. Okázalost tu nemá místo. Spolumajitel...

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!