Úterý 3. srpna 2021, svátek má Miluše
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko

Česko bude AstraZenekou očkovat dál. Podezřelá šarže u nás není, tvrdí SÚKL

Vakcíny od firmy AstraZeneca foto: Reuters

Praha - V Česku se nepoužívají šarže vakcíny proti covidu-19 od firmy AstraZeneca, kterými dočasně a preventivně přestalo očkovat Dánsko či Norsko kvůli závažným případům krevních sraženin u několika očkovaných lidí. Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) žádná podobná opatření nechystá, sdělila jeho ředitelka Irena Storová.
  19:00aktualizováno  20:50

Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) novinářům ve Sněmovně řekl, že podobná komplikace po očkování se v Česku neobjevila, důvod pozastavit používání vakcíny od firmy AstraZeneca tak nevidí.

Distribuce vakcín AstraZeneca pražským praktickým lékařům
Vakcína od firmy AstraZeneca

„Šarže vakcín AstraZeneca, o které se v této souvislosti mluví, nebyla a není v České republice. Ve čtvrtek jsme v rámci jednání Správní rady Evropské agentury pro léčivé přípravky a v rámci Farmakovigilančního výboru pro posuzování rizik léčivých přípravků (PRAC) tuto problematiku projednávali. Většina zástupců lékových agentur, kteří na jednání byli přítomni, se zatím k takovým krokům nechystá a ani v ČR aktuálně žádná opatření neplánujeme,“ uvedla Storová.

Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) se už vyslovila pro používání vakcíny, její přínos podle ní převažuje nad možnými riziky.

Podle Blatného očkování i všechny jeho možné nežádoucí účinky bedlivě sleduje SÚKL. „Nemáme žádné indicie o tom, že by se tato komplikace u nás objevovala,“ řekl novinářům. Země, které očkování vakcínou od firmy AstraZeneca pozastavily, to podle ministra učinily na základě svých zkušeností. „V současné době, se současnou znalostí nevidím důvod k obavám, nevidím důvod k pozastavení očkování touto vakcínou,“ dodal Blatný.

Dánské úřady uvedly, že v tuto chvíli nelze určit, zda je mezi vakcínou a výskytem krevních sraženin nějaká souvislost. Ministr zdravotnictví Magnus Heunicke zdůraznil, že Kodaň vakcínu od firmy AstraZeneca neodmítá a že pozastavení jejího používání je preventivním opatřením, které má poskytnout čas pro důkladnější prošetření komplikací.

EMA uvedla, že v současnosti nic nenasvědčuje tomu, že za případy krevních sraženin stojí očkování přípravkem AstraZeneky. S očkováním se podle EMA může pokračovat. Agenturní komise pro bezpečnost případy vzniku krevních sraženin u naočkovaných vyšetřuje.

Na možné problémy s vakcínou firmy AstraZeneca poukázalo v posledních dnech také Rakousko. Jednu z šarží přestala země používat poté, co jedna z naočkovaných zdravotních sester z nemocnice ve městě Zwettl zemřela v důsledku vážných problémů se srážením krve a druhá byla ve vážném stavu s plicní embolií. EMA nicméně ve středu oznámila, že zmíněná šarže vakcíny je podle předběžného vyšetřování v pořádku. Očkování tedy podle EMA nebylo příčinou zdravotních potíží obou žen. V Česku nebyla šarže užitá v Rakousku dostupná.

 K úternímu večeru SÚKL eviduje celkem 1506 podezření na nežádoucí účinky vakcín proti covidu-19, což je o 387 více než před týdnem. Nejčastěji lidé hlásí reakce podobné příznakům chřipky. Od začátku očkování, tedy od konce loňského prosince, zaznamenal lékový ústav 11 případů úmrtí, které mohly souviset s očkováním. Všechna podezření na úmrtí SÚKL i EMA dál prověřují.Kromě vakcíny od firmy AstraZeneca Česko používá vakcíny společností Pfizer/BioNTech a Moderna.

Autor:

Mohlo by vás zajímat