Pátek 23. října 2020svátek má Teodor, Theodor 14 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Svědkyně pozměnila výpověď. Nepotvrdila, že Rittig ovládal papírnu

Ivo Rittig | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ivo Rittig | foto: ŠimonLidovky.cz

PRAHA Z její první výpovědi vyplývalo, že lobbista Ivo Rittig s pomocí advokátů Davida Michala a Marka Stubleyho už v roce 2008 řídil papírnu Neograph, jejímž prostřednictvím tuneloval dopravní podnik. Druhá výpověď manažerky papírny pořízená těsně po zadržení Rittiga a spol. však trojici překvapivě spíše nahrává. Nelze z ní totiž dovodit, že by se lobbista s právníky v Neographu angažoval již v době podpisu smlouvy na výrobu jízdenek pro dopravní podnik.

Rittig s advokáty čelí obvinění z praní špinavých peněz, podle kriminalistů ovládal Neograph již v roce 2008 přes nastrčeného spolumajitele a dalšího obviněného v jízdenkové kauze Jana Janků.

Trojice však tvrdí, že s papírnou neměla nic společného až do 16. prosince 2011. Tehdy Janků zbavil veškerého vlivu na podnik spolumajitele Vladimíra Sittu mladšího a obchodního ředitele Vladimíra Sittu staršího. Právě Sitta mladší totiž před tím na tunel do dopravního podniku upozornil, Janků podle něj podnik i s důkazy převzal násilně.

ČTĚTE TAKÉ:


Svědkyně v papírně zpracovávala objednávky a tisk jízdenek pro dopravní podnik. Její výpověď nahrává spíše Rittigově než policejní verzi. "Tato jména jsem slyšela až později, v době, kdy došlo k převzetí firmy Neograph inženýrem Janků. Možná jsem dříve o těchto jménech slyšela, ale šlo to kolem mě," odpověděla například na dotaz, zda zná Rittiga s dalším obviněným Petrem Kmetěm, přes jehož společnost Cokeville Assets měly peníze téct na lobbistovo konto.

Kdo je kdo v kauze obvinění Rittiga

  • Ivo Rittig - lobbista, na jehož kontech podle policistů končily miliony z dopravního podniku, podle nového zjištění policie kontroloval papírnu Neograph i dění uvnitř DP
  • Peter Kmeť - majitel offshorové firmy Cokeville Assets, která od papírny Neograph dostávala 17 haléřů z každé jízdenky. Dosud neurčenou částku z nich měla posílat Rittigovi
  • Jan Janků - ředitel papírny Neograph, podle vyšetřovatelů plnil pokyny Rittiga a spol., je podepsán pod kontraktem na jízdenky
  • David Michal - právník a společník advokátní kanceláře MSB Legal, dříve Šachta&Partners, podílel se na nevýhodné smlouvě mezi DP a Neographem, zároveň zastupoval Cokeville Assets i Rittiga, podle policie se částečné podílel na finančních tocích v kauze
  • Marek Stubley - další právník MSB Legal, stejně jako Michal částečně kontroloval finanční toky mezi DP, Neographem, Cokeville Assets a Rittigem, podílel se na vyhotovení nevýhodných smluv
  • Jan Valtr - policie ho neobvinila, fungoval ale podle ní jako Rittigova spojka uvnitř DP

Protokol z výslechu, který má server Lidovky.cz k dispozici, také zpochybňuje policejní verzi týkající se Stubleyho a Michala.

"Z vysvětlení svědkyně je zřejmé, že vystupovali v obchodním vztahu mezi dopravním podnikem a Neographem," píše se v obvinění na základě prvního výslechu.

Při druhém výslechu den po zdržení Rittiga a spol. však manažerka na dotaz jednoho z advokátů uvedla, že s Michalem se poprvé setkala až při převzetí Neographu v prosinci 2011, kdy papírnu oficiálně začala zastupovat kancelář MSB Legal (dříve Šachta&Partners) "Jeho jméno jsem pouze zaregistrovala v souvislosti a advokátní kanceláří, kde měl být i Stubley. Byli to advokáti Šachta&Partners," uvedla žena. O angažmá právníků v obchodním vztahu mezi dopravním podnikem a Neographem prý pouze slyšela od Sitty mladšího.

S pražským dopravcem podle ní jednal  především Janků. "Co vím, tak v dopravním podniku komunikoval s inženýrem Štikou (obviněný v další větvi kauzy, pozn. red.)," uvedla manažerka.

Rittigovým obhájcům se navíc nelíbilo, že svědkyně měla při výpovědi na stole poznámky, což nechali zaprotokolovat. "Na dotaz, zda poznámky svědkyně jsou totožné s otázkami policejního orgánu, svědkyně odpověděla, že ano," stojí v přepisu výslechu.

Sitta mladší nicméně narozdíl od příbuzné vypověděl, že Rittig s advokáty stáli za papírnou již při podpisu smlouvy, společně s Janků dokonce plánovali tunel do dopravního podniku několik let, čekali pouze na vhodný moment. Ten přišel v roce 2007, když do křesla ředitele usedl Martin Dvořák. "V momentě, kdy se Martin Dvořák stal generálním ředitelem, tak ho Janků označil právě za tu správnou osobu, na kterou čekáme a která nám díky známosti s Ivo Rittigem pomůže v zakázce jízdních dokladů,“ cituje Právo ze Sittovy výpovědi.

Podle obžaloby pak organizovaná skupina z každé jízdenky posílala přes Neograph 17 haléřů společnosti Cokeville Assets. Odtud potom dosud nezjištěná částka skončila na účtu Ivo Rittiga. V letech 2008 až 2011 inkasoval Neograph od dopravního podniku 203 milionů korun.

Jak ale upozornily Lidové noviny, dalším problémem pro policii se může stát posudek znaleckého ústavu Equita Consulting. Podle něho totiž nelze určit, zda byl kontrakt předražený, což tvrdí policie. Analýza argumentuje tím, že neexistuje srovnání s obdobnou službou.

Ondřej Golis

Autor

Ondřej Golisondrej.golis@lidovky.czČlánky

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Jak vyležet ‚lehký covid‘. Praktičtí lékaři radí, jak na samoléčbu

Měření teploty u vstupu do pardubické nemocnice. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Tak jako jiné virózy i obávaný covid-19, pokud zaútočí jen v mírné či střední síle, se musí doma prostě a jednoduše...

Shromáždění vlastníků jsou kvůli pandemii v ohrožení. Právník radí, co dělat

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vyhlášení nouzového stavu komplikuje situaci společenstvím vlastníků bytových jednotek. Do konce roku musí totiž výbory...

Proč jejich opatření fungují? Němci neztrácejí čas malichernými diskusemi

Německý virolog Christian Drosten | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Německo má novou mediální hvězdu. A není to fotbalista ani modelka. Je to Christian Drosten. Virolog, který drží...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!