Neděle 5. února 2023, svátek má Dobromila
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Tajemný developer napadá kvalitu vodního pokladu na Smíchově. Nad zdrojem chce stavět

Česko

  5:01
PRAHA - Pražský magistrát v čele s primátorem Zdeňkem Hřibem (Piráti) čeká hned zkraje roku složité rozhodování, které má pro metropoli strategický význam.

Takto vypadá momentálně prostor před smíchovským nádražím. foto: A69 - architekti

Neprůhledná firma CWI Smíchov naléhá na radu hlavního města, aby z jejích pozemků na pražském Smíchově byla odejmuta stavební uzávěra. Kvůli ní nemůže developer, od něhož vedou nitky k exřediteli ČEZ Martinu Romanovi, začít stavět byty a kanceláře. Problém je, že pod pozemky se nachází cenné vodní dílo, které by po dobu minimálně deseti dnů mohlo zásobovat pitnou vodou 600 tisíc lidí. Výstavba by však vodní zdroj mohla poškodit.

Komu patří podzemní vodní dílo?

Developer dle zjištění LN v polovině prosince odeslal primátorovi dopis, v němž zpochybňuje technický stav podzemního pokladu.

Zástupci magistrátu jsou však jiného názoru. Když se v červnu 2017 sešla speciální pracovní komise zabývající se smíchovskými podzemními vrty, kvalita vodního díla byla naopak vyzdvižena.

„Vroce 2016 dopravní podnik nechal vodní dílo prozkoumat potápěči, kteří popsali a zadokumentovali současný stav přivaděče. Ukázalo se, že dílo je v naprosto vyhovujícím technickém stavu,“ uvedl dle dokumentů, které mají LN k dispozici, vedoucí služby ochranného systému metra Petr Kysilko na jednání pracovní komise. A dodal: „Dopravní podnik s vodou vždy nakládal jako s pitnou, má svou úpravnu vody.“

Developer po dřívějším ne- úspěšném pokusu o odnětí stavební uzávěry nyní sází na to, že radnici vládne nová koalice.

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!