Středa 8. února 2023, svátek má Milada
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Tajemnou firmu vábí vodní miliardový klenot na Smíchově. Zasáhnout má soud

Česko

  6:00
PRAHA - Podobný případ metropole nepamatuje. Když v 80. letech budovala linku B pražského metra, na levém břehu Vltavy poblíž smíchovského nádraží narazila na vydatný zdroj vody.

Pohled na Prahu od Vltavy. foto: WikiCommons

V hloubce několika desítek metrů vznikl důmyslný systém štol, šachet, přivaděčů a vrtů, kterými lze vodu vytáhnout na povrch a­ upravit na pitnou. V případě nouze by minimálně po deset dnů mohla napojit 600 tisíc Pražanů.

Praha svádí boj o utajený zdroj vody. Firma s neprůhledným vlastníkem nad ním chystá miliardový projekt

Donedávna se mělo za to, že majitelem vodního pokladu, o ­němž se informace vedly v ­tajném režimu a kvůli bezpečnosti o ­něm vědělo jen pár zasvěcených, je dopravní podnik ve vlastnictví Prahy. V posledních měsících se však situace znepřehlednila a ­hrozí, že metropole ztratí nad vodním zdrojem kontrolu.

KOmu patří podzemní vodní dílo?

Vlastnictví vrtů a přivaděče si nárokuje developer CWI Smíchov s neprůhlednou vlastnickou strukturou. Firma totiž získala pozemky, pod kterými se vodohospodářské dílo nachází.

LN nyní zjistily, že do případu se již vložilo ministerstvo zemědělství. Úřad nařídil, aby dopravní podnik podal žalobu na určení vlastnictví vodní soustavy.

Odhaduje se, že jen samotná podzemní stavba může mít hodnotu přes 1,5 miliardy korun.

Spor o vlastnictví zdroje se rozjel v souvislosti se záměrem developera CWI Smíchov vybudovat na pozemcích byty a kanceláře. Aby se ale podzemní dílo nepoškodilo, vázne na nich stavební uzávěra.

Dopravní podnik a radnice disponují posudkem experta na vodohospodářské stavby Martina Jakoubka, který říká, že výstavba by mohla problémy způsobit. Developer je přesvědčený o opaku.

Mohlo by vás zajímat