Středa 1. prosince 2021, svátek má Iva
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Tajemnou firmu vábí vodní miliardový klenot na Smíchově. Zasáhnout má soud

Česko

  6:00
PRAHA - Podobný případ metropole nepamatuje. Když v 80. letech budovala linku B pražského metra, na levém břehu Vltavy poblíž smíchovského nádraží narazila na vydatný zdroj vody.

Pohled na Prahu od Vltavy. foto: WikiCommons

V hloubce několika desítek metrů vznikl důmyslný systém štol, šachet, přivaděčů a vrtů, kterými lze vodu vytáhnout na povrch a­ upravit na pitnou. V případě nouze by minimálně po deset dnů mohla napojit 600 tisíc Pražanů.

Donedávna se mělo za to, že majitelem vodního pokladu, o ­němž se informace vedly v ­tajném režimu a kvůli bezpečnosti o ­něm vědělo jen pár zasvěcených, je dopravní podnik ve vlastnictví Prahy. V posledních měsících se však situace znepřehlednila a ­hrozí, že metropole ztratí nad vodním zdrojem kontrolu.

Komu patří podzemní vodní dílo?

KOmu patří podzemní vodní dílo?

Vlastnictví vrtů a přivaděče si nárokuje developer CWI Smíchov s neprůhlednou vlastnickou strukturou. Firma totiž získala pozemky, pod kterými se vodohospodářské dílo nachází.

LN nyní zjistily, že do případu se již vložilo ministerstvo zemědělství. Úřad nařídil, aby dopravní podnik podal žalobu na určení vlastnictví vodní soustavy.

Odhaduje se, že jen samotná podzemní stavba může mít hodnotu přes 1,5 miliardy korun.

Spor o vlastnictví zdroje se rozjel v souvislosti se záměrem developera CWI Smíchov vybudovat na pozemcích byty a kanceláře. Aby se ale podzemní dílo nepoškodilo, vázne na nich stavební uzávěra.

Dopravní podnik a radnice disponují posudkem experta na vodohospodářské stavby Martina Jakoubka, který říká, že výstavba by mohla problémy způsobit. Developer je přesvědčený o opaku.

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...

Mohlo by vás zajímat