Sobota 25. května 2024, svátek má Viola
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

‚Tak jsme se zasmáli spikleneckým teoriím.‘ Ministr Staněk a kandidát Šmarda si na festivalu udělali selfie

Česko

  13:03
PRAHA - Rozřešení situace kolem výměny ministra kultury, která ohrožuje i existenci vlády, je nadále v nedohlednu. Její hlavní aktéři z ČSSD, současný šéf resortu Antonín Staněk a jeho možný nástupce Michal Šmarda, si z ní však podle všeho těžkou hlavu nedělají. Naopak ji využívají pro vzájemné ironické pošťuchování a naznačování, že mezi nimi není žádná rivalita. Na probíhajícím hudebním festivalu Colours of Ostrava si pořídili zdánlivě přátelskou společnou fotografii.

Ministr kultury Antonín Staněk (ČSSD) se na festivalu Colours of Ostrava vyfotil se svým možným nástupcem ve vedení resortu Michalem Šmardou (ČSSD). foto: Twitter Antonín Staněk

‚Nějak mi tu chyběl Šmarda,‘ rýpnul si ministr Staněk na folklorním festivalu. Ten se na místě druhý den vyfotil

Snímek zveřejnil ve čtvrtek na svém twitterovém profilu Staněk. „Tak jsme se s Michalem zasmáli spikleneckým teoriím novinářů o mém odvolání,“ napsal ministr k příspěvku, k němuž připojil usmívajícího se smajlíka. 

Za jeho slovy a fotografií těžko hledat více, než jen další ironické rýpnutí. Navlas stejnou větou totiž Staněk obohatil sociální sítě koncem ledna, když se v kuloárech mluvilo o tom, že by chtěl odvolat šéfa Národní galerie v Praze Jiřího Fajta. O tři měsíce později tak nakonec učinil a dokonce podal na Fajta dvě trestní oznámení.

„Tato fotka, byť může na první pohled působit ‚absurdně‘, tak nezobrazuje nic jiného, než fakt, že jsme se potkali spontánně na letním festivalu, pokecali spolu a udělali toto foto. Nemá to opravdu žádný jiný podtext,“ napsal Staněk serveru iROZHLAS.cz s tím, že jde o vtip, a není třeba ve snímku hledat skrytý význam. 

31.ledna 2019 v 09:00, příspěvek archivován: 19.července 2019 v 12:52

Včerejší Novoroční koncert České spořitelny-Česká filharmonie a výkon klavíristy Jana Lisieckého byly nejen pro mne silným zážitkem. Příjemným zpestřením večera bylo i přátelské setkání s J. Fajtem, kdy jsme se společně zasmáli spikleneckým teoriím o jeho odvolání. https://t.co/SDsycRvL4G

Spor o výměnu ministra kultury se vleče již necelé dva měsíce, od doby, kdy Antonín Staněk podal demisi. Prezident Miloš Zeman ji ale nepřijal, i když mu ji na žádost ČSSD doručil na Hrad přímo premiér Andrej Babiš. Sociální demokracie proto hrozí odchodem z vlády.

Hamáček: Prezident odvolá Staňka z postu ministra do konce července. Jméno nástupce oznámí vedení ČSSD v pondělí

Po několika společných schůzkách nakonec Zeman uvedl, že je připraven k poslednímu červenci někdejšího olomouckého primátora odvolat. Zdali jeho nástupcem i přes svou dřívější nevoli jmenuje Michala Šmardu, jak požaduje ČSSD, ale neuvedl. Babiš má kvůli výměně ministra kultury domluvenou další schůzku se Zemanem na příští středu. 

Verbální přestřelka na internetu

Kvůli situaci to uvnitř strany vře. Počátkem července rozpoutal Staněk verbální přestřelku, když si na sociálních sítích rýpl do svých stranických kolegů.

„Dnes jsem byl na folklorním festivalu v Dolních Dunajovicích. Nějak mi tu chyběl M. Šmarda, kandidát na ministra kultury, ale asi mu to jeho poradci nevyhodnotili jako důležitý projekt. Škoda, bylo to skvělé,“ uvedl Staněk během prodlouženého víkendu na Twitteru na adresu svého možného nástupce.

Sobotní - již smazaný - tweet ministra kultury Antonín Staňka, v němž si rýpl do svého možného nástupce Michala Šmardy.

Jeho příspěvek na sociálních sítích zaujal. Netrvalo dlouho a vznikly fotomontáže a koláže zesměšňující ministrova slova. Hojně se také začaly objevovat statusy, které Staňka parafrázovaly. Uživatelé v nich satiricky sdělovali, že jim při jejich víkendové aktivitě chyběla přítomnost Šmardy – ať už během sečení trávy či při čekání v koloně na dálnici D1.

Uplynul den a o reakci se podělil i sám místopředseda ČSSD. Na Instagramu zveřejnil dvě své fotografie z Dolních Dunajovic - jednu mimo jiné pořídil ze stejného místa jako Staněk -, jež okomentoval následovně: „Nepropásl jsem něco?“

07.července 2019 v 17:01, příspěvek archivován: 19.července 2019 v 12:46

„Myslím si, že to ministr nemyslel zle. Beru to tak, že jsem mu opravdu chyběl. Nicméně když jsem se tam druhý den dostal, tak už tam nebyl. Ale udělal jsem maximum,“ vysvětloval posléze Šmarda pro Lidovky.cz. Do jihomoravské obce měl prý cestu náhodou, když vezl dcerku na tábor, tak se v ní zastavil.

„Reagoval jsem na záplavu statusů lidí, kteří posílali fotografie z různých míst, na nichž jsem také nebyl. Přišlo mi to natolik absurdní a vtipné, že jsem si říkal, že dalším vtipem už nic nezkazím,“ odůvodnil starosta Nového Města na Moravě, co jej k takové odpovědi vedlo.

08.července 2019 v 01:14, příspěvek archivován: 19.července 2019 v 12:46

Tomu se těžko odolává. https://t.co/opb7vG5nsj

„Nicméně celkově situace vtipná není. Je nepříjemná pro vládu, pana premiéra a jak je vidět ze zmíněných statusů, tak je nekomfortní i pro pana ministra. Čím rychleji se vyřeší, tím lépe pro něj a všechny ostatní, už to začíná být nedůstojné,“ dodal s tím, že s ministrem kultury nemá osobní spor. Připomněl, že na něj bylo ukázáno jako na jeho nástupce, nikoliv protikandidáta, a že současný šéf resortu je odvoláván nezávisle na něm.

Hamáček: Důkaz, že je změna potřeba

Jasně nedodržel slovo, kritizuje Staněk Hamáčka. Změna na postu ministra je nanejvýš potřebná, reagoval šéf ČSSD

Vedle Šmardy se nynější ministr tehdy opřel i do dalších spolustraníků – Jana Hamáčka, který dle něj nedrží slovo, a poslance Petra Dolínka. „Věrný křesťane: hledej pravdy, slyš pravdu, uč se pravdě, miluj pravdu, prav pravdu, drž pravdu, braň pravdy až do smrti, neboť pravda tě vysvobodí od hřiecha. A chraň se od Dolínka a jeho pojetí ČSSD,“ napsal na Twitter v den výročí upálení Mistra Jana Husa.

Bývalý pražský radní pro dopravu na Staňkův výrok reagoval tvrzením, že pokud ministr v úterý přijde na poslanecký klub, požádá o jeho vyloučení z jednání. Předseda ČSSD Jan Hamáček uvedl, že poslední tweety Staňka jen dokazují, jak je změna na postu ministra kultury potřebná. Zmíněné „důkazy“ již Staněk ze svého profilu smazal.

Autor: