Taková porážka zamrzí i po letech

Euro 2000

Sudí Collina zasahuje PRAHA V české fotbalové historii neexistuje moc porážek, které by hráče i fanoušky tolik bolely jako ta s Nizozemskem na úvod Eura 2000. „I dnes mě zamrzí, když si na ni vzpomenu,“ přitaká obránce Karel Rada, který tehdy odehrál celý zápas. Do poločasu se Chovancův tým urputně bránil, ve druhé půli domácí Oranjes přihlíželi, jak Poborskému scházel krok k zakončení do prázdné branky, Nedvěd napálil míč do tyče a Koller hlavičkoval do břevna.

Když minutu před koncem jemně zatáhl Jiří Němec Ronalda de Boera, nedal se sudí Collina obměkčit ani Nedvědem klečícím na kolenou a nařídil penaltu. Frank de Boer z ní rozhodl - Češi prohráli 0:1. „Každý si ten zákrok může dnes promítnout, bylo to teatrálně přihraný a rozhodčí na to skočil,“ nabízí Rada svůj výklad klíčové situace osm let poté. Česká zloba ale tehdy směřovala výhradně ke Collinovi.