130 let

TBC: starý přítel lidstva

Česko

LONDÝN V lidských kostech starých 9000 let, které se našly potopené u izraelského pobřeží, objevili britští vědci stopy tuberkulózy. Zjistili tak, že tato nemoc je nejméně o 3000 let starší, než se dosud předpokládalo.

„Vyšetření dávných lidských ostatků na zjištění známek TBC je velmi důležité, protože nám pomáhá pochopit prehistorickou tuberkulózu a to, jak se vyvinula,“ řekl novinářům Mark Spigelman z londýnské University College, který se na výzkumu podílel.

Mezinárodní tým vědců našel důkazy TBC v kostech matky s dítětem, které byly objeveny spolu s pozůstatky dalších asi 20 osob nedaleko izraelského města Haifa v místě, kde bývala neolitická vesnice a které je dnes celé zatopeno mořem.

Důkazem TBC nejsou jen příznačné stopy působení nemoci na kostrách. Materiál byl v tak dobrém stavu, že se podařilo provést i genetickou analýzu. „Kmen TBC, který jsme našli, je, pokud jsme schopni zjistit, do značné míry identický s některými bakteriemi, které kolují dnes,“ uvedla Helen Donoghueová, která byla rovněž členkou bádajícího týmu.

Nález z Haify je nejstarší stopou TBC dokázanou genetickými stopami, ale je možné, že v souboji o nejstarší stopy této nemoci prohraje o pořádných pár délek. Antropolog John Kappelman oznámil vloni nález stop působení TBC v lebce Homo erectus staré půl milionu let. Ale objev nebyl potvrzen žádným jiným nezávislým týmem a řada odborníků má pochybnosti o jeho přesvědčivosti.

Autor: