4. srpna 2015 16:26 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Technoparty? Od policie totálně nezodpovědná práce, říká ochránce přírody

 • Poslat
 • Tisk
 • Redakce
 • 24Diskuse
V bývalém utečeneckém táboře v Červeném Újezdu na Teplicku se konala... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy V bývalém utečeneckém táboře v Červeném Újezdu na Teplicku se konala... | foto: ČTK

ČERVENÝ ÚJEZD Pokuty až za sto tisíc korun rozdali na víkendové technoparty na Teplicku ochránci přírody. Většina účastníků se prý ale chovala slušně a na výzvy zpravidla reagovala. „Bylo to masivní porušení zákona o lesích i ochraně přírody. A policie nic nedělala,“ říká pro server Lidovky.cz Daniel Pitek ze Stráže ochrany přírody při CHKO České středohoří.

Lidovky.cz: Když jste dorazil na místo technoparty, jak to tam vypadalo?
Hromada odpadků po lese a po loukách. Je to chráněná krajinná oblast, jsou tady druhé i první zóny, tedy nejpřísněji chráněné části. Ty byly plné lidí, aut i ohňů. To je masivní porušení zákona o lesích, masivní porušení zákona o ochraně přírody a krajiny. Jsou tam rozježděné louky, přičemž i lesy jsou soukromé, patří Lesům Sever i privátním sedlákům, kteří tam hospodaří. Najdete tam zvláště chráněné druhy hmyzu, obojživelníků i rostlin. Přitom normálně do této oblasti autem vůbec nesmíte a teď jich tady byly desítky, možná i stovky.

 • Technoparty se konala v areálu utečeneckého tábora v Červeném Újezdu na Teplicku. 
 • Pořadatel avizoval, že na malou soukromou akci dorazí zhruba 400 lidí, podle policie jich ale dorazilo čtyři tisíce. Starostka nedalekých
 • Hrobčic Jana Syslová dokonce hovořila o tom, že celkově bylo na akci až deset tisíc lidí.

Technoparty se podle odhadů policie účastní 4000 lidí. Pořadatelé původně ohlásili 400.

Lidovky.cz: Policie na místo auta vpustila, když se do této oblasti nesmí?
To byl ohromný problém. Policie nic nečinila, poslali tam jednu hlídku, která stála na silnici, další hlídka v Červeném Újezdě nepouštěla další auta. Ale to bylo všechno. Až když jsme tam přijeli v neděli jako strážci přírody a krajiny a vyzvali jsme je k součinnosti, dostali jsme čtyři policisty a začali jsme to vyklízet. Od policie to byla totálně nezodpovědná práce. Jestli takhle stát chrání své občany a jejich majetek, tak nejsme právní stát. Není možné, abych jako strážce pokutoval jedno auto, které tady potkám, a když jich přijede pět tisíc, tak je necháme být.

Lidovky.cz: Proč policie nejednala?
My jsme je k tomu vyzývali, vyzývala je k tomu paní starostka Hrobčic (Jana) Syslová, vyzývali je k tomu vlastníci pozemků, pan (Michal) Koukola jako správce společnosti Lesy Sever, hajný Martin Lukáš, sedlák, kterému tam patří pozemky. Představte si, že vám na zahradu přijede 300 lidí, rozdělá tam stany i ohně a policie vám řekne, že tam nepojede, že je tam moc lidí.

Lidovky.cz: Jak na vaše výtky coby ochránců přírody reagovali samotní účastníci technoparty?
Nikdo nemá nic proti subkultuře ani jejich muzice, technaři jsou mi v určitých věcech sympatičtí, velká část jich byla slušná. Němci, Rakušani, Švýcaři, Holanďani, trošku horší byli Italové a Francouzi, ale když jsme jim vysvětlili, že jsou nelegálně na privátních pozemcích a ve zvlášť chráněné oblasti, ať se sbalí, že jinak dostanou pokutu, víc jak polovina lidí se sbalila.

Místní lidé si stěžovali na nadměrný hluk a narušování soukromého vlastnictví.
V bývalém utečeneckém táboře v Červeném Újezdu na Teplicku se konala technoparty, které se podle odhadu policie účastnilo 4000 lidí.

Lidovky.cz: Kolik pokut jste na místě rozdali?
Řešili jsme to blokovými pokutami, rozdělal jsem tam dva bloky, kolegové jich rozdali taky hodně. Dokumentaci včetně fotek použijeme na to, abysme organizátorovi prokázali porušení zákona. On tuto akci svolal, na obec uvedl, že to bude soukromá narozeninová party o 400 lidech. Ale nezabezpečil, aby tito lidé nepoškozovali cizí majetek. Ten nese zodpovědnost.

Lidovky.cz: Za co nejčastěji jste rozdávali pokuty? 
Nelegální vjezdy, parkování, táboření v lese a rozdělávání ohňů v lese. Odhadem asi tak za sto tisíc korun.

Jsem překvapená, že uklízí, přiznala starostka

 • Technoparty v bývalém utečeneckém táboře v Červeném Újezdu skončila oficiálně v pondělí přesně v poledne, na místě se ale i v úterý nachází až dvě stovky lidí. "Kempují v areálu, buď musí vystřízlivět, anebo uklízí aparaturu, sbírají odpadky. Odhaduji to ještě tak do středy," popsala aktuální situaci Jitka Nová, starostka přilehlé obce Měrunice. 
 • Kromě hluku a chování návštěvníků si místní stěžovali i na velký nepořádek, který po sobě tanečníci zanechávali. Starostka Nová přiznala, že pořadatel na místě aktuálně uklízí. "Jsem trochu překvapená. Pořadatel tam má dobrovolníky, kteří sbírají odpad nejen v areálu, ale i v okolí, prý mají připravených několik kontejnerů. My budeme čekat, co vše neuklidí, a poté to půjdeme zkontrolovat, případně to douklidit," řekla starostka.
 • Někteří účastníci měli podle jejích slov u auta pytel s odpadky, jiní ale na úklid tolik nedbali. Problém nastal i s hygienou: v areálu technoparty, na kterou bylo ohlášeno zhruba 400 účastníků, nakonec dorazilo desetkrát tolik lidí. A toalety nestačily. "Napočítala jsem deset Toi toi toalet v areálu, ale lidem to bylo jedno. Chlapi se postavili kamkoli, bylo jim jedno, jestli to jsou soukromá vrata či plot, očůrávali kdejaký barák. Les bude plný výkalů, ti lidé neměli šanci při takovém množství kam chodit," uvedla starostka.

VIDEO: Obří technoparty skončila pod dohledem policie

hmHana Mazancová
 • 24Diskuse