Úterý 25. ledna 2022, svátek má Miloš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Testy před schůzkou se Zemanem nařídil Mynář. Nevím, kdo je platil, řekla Benešová

Česko

  18:23
Lány (Kladensko) - Účastníci sobotní schůzky s prezidentem Milošem Zemanem podstoupili test na koronavirus na příkaz prezidentova kancléře Vratislava Mynáře. Výsledek byl ještě v den odběru, vyplývá z vyjádření účastnice schůzky, ministryně spravedlnosti Marie Benešové (za ANO), pro Český rozhlas Radiožurnál (ČRo).

Marie Benešová foto: ČTK

Benešová neví, proč výsledky byly tak rychle k dispozici, ani kdo testování platil, řekla ČRo. Zeman v neděli v rozhovoru pro deník Blesk uvedl, že na koronavirus testován nebyl.

KAMBERSKÝ: Lánský oběd v rouškách? S papaláši na věčné časy a nikdy jinak!

Na bezplatné testování na koronavirus mají nyní v Česku nárok lidé s příznaky nebo někteří zdravotníci. Stát plánuje pravidelně začít testovat personál domovů pro seniory, kteří jsou nákazou ohrožení nejvíce. Na odběrových místech, která zřídily některé nemocnice, si lidé dobrovolné testy hradí sami. Někteří testovaní včetně těch s příznaky si stěžují, že se k nim výsledky testů dostaly až po několika dnech.

Sobotní schůzky prezidentova expertního týmu v Lánech, která se věnovala šíření epidemie koronaviru a jejím dopadům, se podle fotografie zveřejněné Zemanovým mluvčím Jiřím Ovčáčkem zúčastnilo víc než deset lidí. Vedle Benešové také ministr vnitra a šéf Ústředního krizového štábu Jan Hamáček (ČSSD), ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO), guvernér České národní banky Jiří Rusnok nebo policejní prezident Jan Švejdar.

Benešová Radiožurnálu řekla, že test na koronavirus podstoupila v pátek na Pražském hradě. „Byl to příkaz právě pana kancléře. Takže jsme se odebrali do Jízdárny Pražského hradu, kde se provádějí nějak ty testy. Tam nám odebrali vzorky a večer nám volali výsledek,“ řekla ministryně. Testy na koronavirus podle ní provedla Ústřední vojenská nemocnice v Praze.

Zeman jednal s poradním týmem o koronaviru, v Lánech podpořil přijatá opatření

Ovčáček se k tomu, kdo testy zaplatil a že výsledky byly k dispozici obratem, pro ČRo nevyjádřil. „Testování bylo objednáno předem, proběhlo v pátek ráno a výsledky byly známé standardně do 24 hodin,“ napsal Mynář.

Zeman dnes v rozhovoru s Bleskem uvedl, že na koronavirus nebyl testován na rozdíl od svých spolupracovníků. U nikoho z nich se nákaza neobjevila, řekl. Příznaky nemoci způsobované koronavirem prezident netrpí, strach z případné nákazy necítí, ačkoli patří s ohledem na věk do ohrožené skupiny, dodal.

Účastníci sobotní schůzky v Lánech čelí na základě fotografie zveřejněné Pražským hradem kritice za nezodpovědný přístup k opatřením na ochranu před koronavirem. Na snímku jich sedí více než deset blízko sebe kolem stolu sice v rouškách, ale s jídlem na stole před nimi. Vláda požaduje, aby lidé mimo své bydliště udržovali zakrytý nos a ústa a doporučuje odstup mezi lidmi alespoň dva metry. Zeman dnes v rozhovoru pro Blesk uvedl, že členové jeho expertního týmu si mohli jídlo podstrkovat pod roušku. Zdůraznil, že kvůli koronaviru na jednání expertní skupiny poprvé zakázal oběd.

Autor:

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

Opět jsme to roztočili: Ohlédnutí za Vánočním kolotočem v roce 2021
Opět jsme to roztočili: Ohlédnutí za Vánočním kolotočem v roce 2021

Vánoční kolotoč se stal nedílnou součástí eMimina. Letos si už po třinácté naše uživatelky vzájemně poslaly dárečky, které opět udělaly velkou...

Mohlo by vás zajímat