130 let

Traditional Jazz Studio v padesáti

Česko

Před půl stoletím založili bratři Pavel a Ivan Smetáčkové spolu s dalšími studenty své Traditional Jazz Studio. Během padesáti let se z jazzové formace stala jedna z nejrespektovanějších hudebních „firem“ kdysi československé a posledních dvacet let české provenience. PRAHA Třebaže výroční den pro Traditional Jazz Studio přijde až koncem letošního roku – poprvé oficiálně hrálo 8. listopadu 1959 – jubilejní sezona pro soubor začíná už nyní. Což není nic nečekaného. Kapela i její dlouholetý šéf, klarinetista, skladatel, aranžér, diplomat i publicista Pavel Smetáček vystupují v podstatě nepřetržitě a za to půl století si doma i v zahraničí vybudovali více než solidní jméno.

O vznik Traditional Jazz Studia se v roce 1959 společně přičinili jeho zakládající členové – bratři Pavel Smetáček (klarinet) a Ivan Smetáček (tuba), dále Antonín Bílý (klavír), Luboš Zajíček (trubka), Jaroslav Fuksa (trombon) a další jejich kolegové; k nim později přibyl saxofonista Hanuš Berka.

Během pěti desítek let koncertování a nahrávání stihl soubor uspořádat hodně přes pět tisíc koncertů, stovky festivalových či televizních vystoupení a realizovat řadu rozhlasových či gramofonových nahrávek. Hráli sami i s desítkami tuzemských i zahraničních sólistů.

Sám Pavel Smetáček také pilně jazzovou scénu nejen tuzemskou celá léta popisoval, hodnotil, komentoval, napsal množství popularizačních i odborných textů. A v neustále doplňované publikaci Jsem asi umí(r)něným tradicionalistou zmapoval dokonale až po současnost i historii hudební rodiny Smetáčků (otec Václav Smetáček stál třicet let v čele FOK), ale pochopitelně i životopis Traditional Jazz Studia, zasazený do historických souvislostí.

Pouhý výčet jejich práce je ovšem jen technickou ilustrací hudební invence a muzikantského talentu nerozmělněného i díky píli a vytrvalosti protagonistů souboru. Podstatné je spíš to, že k Traditional Jazz Studiu se vždy přiřazuje nezpochybnitelná kvalita, ne tak často vídaná elegance, desítky let trvající důstojná prezentace muziky veskrze vtipné a živé.

Padesátku oslaví výstavou Bratři Smetáčkové jazz doma slýchali od malička. Jak připomínají, otec, který byl spolužákem a přítelem Jaroslava Ježka, pořizoval nahrávky Osvobozeného divadla i amerických jazzmenů; později poslouchali Karla Vlacha a sledovali vysílání západních rádií. Orientovali se na tradiční jazz a kvůli němu se učili hře na hudební nástroje. „Jazz se vznáší mezi noblesou a zemitými, až drsnými kořeny,“ řekl Pavel Smetáček a označil tento vztah za cosi nadčasového.

S tím také jde se svým souborem do padesáté sezony. Budou hrát doma, hostovat v Německu a v jubilejní den 8. listopadu otevřou velkou retrospektivní výstavu v Českém muzeu hudby.

***

K Traditional Jazz Studiu se vždy přiřazuje kvalita a ne tak často vídaná elegance

Autor: