• Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Třímiliardové žaloby na Toyotu

Česko

Hromadné žaloby se hrnou na japonskou automobilku Toyota. Majitelé tvrdí, že jejich vozy po svolání do servisů ztratily hodnotu.

MIAMI Majitelé vozů značky Toyota tvrdí, že rozsáhlá svolávání těchto automobilů k opravě snížila hodnotu jejich vozidel. Proto podali minimálně 89 hromadných žalob. Ty by mohly japonskou automobilku stát tři miliardy dolarů (zhruba 56,5 miliardy korun), nebo dokonce ještě více.

Odhadovaná částka přitom nezahrnuje možné platby odškodného u žalob souvisejících s úmrtími a zraněními při nehodách automobilů Toyota. Tyto platby by podle AP mohly v jednotlivých případech činit desítky milionů dolarů.

„Hromadné žaloby jsou pro Toyotu děsivější než případy, při kterých se lidé skutečně zranili,“ upozornil profesor práv z Pensylvánské univerzity Tom Baker. „Opravdu velký případ týkající se zranění by mohl stát 20 milionů dolarů. Mohly by tu však být miliony individuálních amerických vlastníků toyot, z nichž každý by mohl získat tisíc dolarů. Kdybych byl Toyotou, bál bych se víc těchto případů,“ dodal.

Problémy Toyoty pomohly Fordu a GM Toyota byla nucena kvůli problémům s plynovými pedály a brzdami svolat přes 8,5 milionu automobilů k opravě. Společnost je v USA kritizována, že se svoláváním vozů začala příliš pozdě a že při něm postupuje příliš pomalu. Americké úřady navíc obdržely od některých majitelů automobilů značky Toyota stížnosti, podle kterých přetrvávají problémy s nechtěným zrychlováním i po provedení opravy.

Ztráta důvěry v japonskou značku pomohla v USA domácím výrobcům. Prodej automobilek Ford Motor a General Motors ve Spojených státech v únoru rostl, a Ford dokonce poprvé po více než deseti letech překonal v prodeji GM.

Ford uvedl, že jeho prodej v únoru vyskočil o 43 procent. Dokonce prodal o 334 vozů více než GM a poprvé od srpna 1998, kdy GM poškodila stávka, v měsíčním prodeji svého hlavního amerického konkurenta překonal. Prodej GM v únoru stoupl o 11,5 procenta.

Toyota naopak zaznamenala v únoru propad prodeje o devět procent. Toyota se rovněž koncem ledna rozhodla zastavit v USA prodej osmi oblíbených vozů, u kterých se závada objevila, což se promítlo do únorového prodeje.

Kromě Fordu a GM se prodej v USA zvýšil jihokorejským firmám Kia Motor a Hyundai Motor, japonskému Nissanu i americkému Chrysleru. Měsíční prodej Chrysleru byl meziročně větší poprvé od prosince 2007.

Regionální mutace| Lidové noviny - Čechy

Autor: