130 let

U mravence v obýváku

Česko

Kdo si hraje, nezlobí. Toto pravidlo může platit i ve světě dospělých, je však potřeba vybrat dostatečně sofistikovanou hračku.

Zkusili jste se někdy zabavit třeba studiem sociálního chování mravenců?

Ačkoli se může zdát, že v konkurenci počítačových her zajdou klasické hračky na úbytě, občas se objeví kousky, které mají šanci zaujmout. A to nejenom děti, ale i dospělé.

Na návštěvě u Ferdy Napadlo vás někdy při pohledu na lesní mraveniště, co se uvnitř té kupy jehličí děje? Teď to díky jedné speciální hračce můžete poznat.

Za některé vynálezy, které běžně používáme (například teflon), vděčíme vesmírnému výzkumu. A nejinak tomu je i u zmíněné hračky zvané Ant Artist („Mravenčí umělec“). Ta totiž původně sloužila vědeckému výzkumu, zabývajícímu se chováním mravenců ve stavu beztíže.

Jde o malé plastové akvárium ve třech různých velikostech. To podstatnější se skrývá uvnitř: jde o speciální průhledný gel vyrobený z mořských řas, doplněný o všechny nezbytné složky, aby mohl mravencům sloužit i jako potrava. Gel tak nahrazuje mravencům stavební materiál i zdroj potravy, takže není třeba je v jejich průsvitném mraveništi dále přikrmovat (je to dokonce zakázáno).

K největšímu akváriu si můžete dokonce přikoupit i kryt s LED diodami, které vám umožní lepší pozorování mravenčí kolonie.

Mravence si musíte opatřit sami. Nejjednodušší způsob spočívá v položení kostky cukru na místo, kde se vyskytují. Taková pochoutka jich zaručeně mnoho přiláká, stačí je poté pouze opatrně setřepat.

Při „testování“ této hračky (autor článku ji dostal k Vánocům, pozn. red.) jsem hned v první fázi narazil na nepříjemný problém: sesbíraní mravenci byli menší než větrací otvory ve víku, a tak jich během první hodiny většina utekla. Nezbylo tedy než vylepšit „antkvárium“ kousky tkaniny, zbylým mravencům věnovat svobodu (nedoporučuje se totiž míchat jedince z různých kolonií, protože mezi sebou začnou vést válku) a celý pokus opakovat.

Ještě před umístěním mravenců jim pomozte vyhloubením několika děr, které se stanou základem jejich budoucí sítě tunelů. Pak už jen zbývá umístit akvárium s gelem a mravenci na tmavší, a nepříliš teplé místo a čekat. Po pár dnech rozpaků skutečně začnou hloubit složitý systém chodeb, vzájemně je propojovat a z vytěženého gelu na povrchu stavět další útvary. Při podrobnějším pozorování u nich objevíte i mnohé projevy sociálního chování: něco, co připomíná vzájemné porady, dělbu práce, pomoc jednoho mravence druhému při nesnadných úkolech a podobně. Na serveru Youtube dnes už najdete nejednu sérii videí z mravenčího života, natočených právě pomocí Ant Artist. Mravenci se v kolonii dožívají obvykle tří měsíců, poté je možné soupravu naplnit novými jedinci. Základní model Ant Artist lze pořídit už za necelých osm set korun.

Powerball aneb hitech káča Nutnost střídat sezení u počítače s aktivním pohybem je všeobecně známá, přesto ji však většina lidí zanedbává. Nejvíc ohrožena je samozřejmě páteř a pak horní končetiny. Právě s jejich procvičováním by měl pomoci powerball.

Jde o průhlednou plastovou kouli, v níž se nachází setrvačník rotující kolem vlastní osy. Jeho vysoký točivý moment a osová stabilita způsobují, že při rotaci odolává náklonu osy. Jinými slovy, čím rychleji s ním budete točit, tím větší odpor bude klást. Ze základních dvou set gramů se při maximálním počtu otáček můžete dostat až na patnáct kilogramů, a to už na svém těle opravdu pocítíte.

K prvotnímu roztočení slouží krátký provázek, který se namotá na vnitřní prstenec (hračka tím připomíná dávno dřevěnou káču, která se roztáčela pomocí biče).

Získanou rotaci pomalu rozvíjíte krouživými pohyby ruky. Ze začátku může být složité chytnout ten správný rytmus a tempo. Pomoci vám může řada názorných videí na internetu, nejlepší je však nechat si od někoho proceduru ukázat.

Zmiňovaný pohyb zápěstí slouží k protažení místních svalů, při rychlejším pohybu dojde k zapojení dalších svalů horní končetiny a hrudníku. Společně s powerballem dostanete i návod, jak různými způsoby točení posilovat tu či onu partii těla.

Kromě základního modelu se dají pořídit i jeho modifikace. Některé mívají počitadlo otáček, jehož pomocí můžete exaktně měřit své výkony a porovnávat je s ostatními. Jiné, s přídomkem Neon, zase při točení vydávají jasné světlo, což působí velmi efektně.

Nejlevnější originální powerbally stojí méně než pět set korun.

***

Hi-tech káča

Dávná hračka našich dědečků získala sofistikovanou technickou podobu. Powerball slouží nejen k procvičení ruky, ale i dalších partií těla. Umožňuje vám také měřit vaše výkony a sledovat, zda se zlepšují.

Mravenčí show

Umístíte-li mravence do nádobky s průsvitným gelem z mořských řas, začnou po nějaké době hloubit síť tunelů.

O autorovi| ONDŘEJ POHL, Autor je vedoucí Sekce techniky serveru Lidovky.cz

Autor: