Středa 6. prosince 2023, svátek má Mikuláš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Ruskou ambasádu v Česku musí opustit desítky lidí, aby se srovnaly počty. Moskva zatím českou ambasádu nezavře

Česko

  12:03aktualizováno  18:56
Praha - Česká republika zastropuje a tím pádem sníží počet diplomatů a administrativně technických pracovníků na ruském velvyslanectví v Praze podle současného stavu na české ambasádě v Moskvě. Rozhodnutí je platné od čtvrtka, Rusko má na stažení pracovníků čas do konce května. Na tiskové konferenci to řekl ministr zahraničí Jakub Kulhánek (ČSSD).

Rusko poté podle Kulhánka oznámilo, že přechází na striktní paritu, co se týče počtu pracovníků na ruské a české ambasádě, tedy ten počet má být stejný v Praze a v Moskvě. Z Česka by mělo odejít 63 pracovníků ruské ambasády, řekl Kulhánek poté vpodvečer České televizi (ČT).

„Rusko reagovalo na to naše oznámení.....Současná situace je taková, že v Moskvě máme sedm diplomatů a 25 takzvaných administrativně technických pracovníků, tedy stejné číslo bude platit i pro počet pracovníků i na ruské ambasádě v Praze,“ řekl Kulhánek ČT, poté, co telefonicky hovořil s českým velvyslancem v Rusku Vítězslavem Pivoňkou, který byl na odpoledne předvolán v Moskvě na ministerstvo zahraničí.

Tisková konference k vývoji v kauze Vrbětice. Zprava předseda vlády Andrej...
Tisková konference k vývoji v kauze Vrbětice. Zleva ministr Kulhánek,...

Diplomatická roztržka mezi Českem a Ruskem začala v sobotu. Česko v návaznosti na odhalení bezpečnostních složek, podle nichž jsou z výbuchů v muničním skladu ve Vrběticích na Zlínsku v roce 2014 důvodně podezřelí dva agenti ruské vojenské tajné služby GRU, vyhostilo 18 pracovníků ruské ambasády, kteří podle českých úřadů pracovali pro tajné služby. Rusko v odvetném kroku vyhostilo 20 zaměstnanců českého velvyslanectví v Moskvě.

Ve čtrvtek v poledne vypršela lhůta, do které Rusko mělo podle požadavku ČR umožnit návrat všech vyhoštěných českých diplomatů na ambasádu v Moskvě. Ruská strana na požadavek do 12:00 neodpověděla, řekl Kulhánek.

U ruské ambasády v Praze hlídkuje policie, podle mluvčí dohlíží na bezpečnost

Česko postupuje podle článku 11 Vídeňské úmluvy o diplomatických stycích. Ta podle ministerstva zahraničí stanovuje, že „není-li zvláštní dohody o počtu členů personálu (diplomatické) mise, může přijímající stát požadovat, aby počet personálu mise byl udržován v hranicích, které on považuje za rozumné a obvyklé, se zřetelem k okolnostem a podmínkám v přijímajícím státě a k potřebám příslušné mise“.

„Nechci nic zbytečně eskalovat, to není role ministra zahraničí, ale Česko je sebevědomá země a tak se bude chovat,“ řekl Kulhánek. „Není to namířeno proti Rusům nebo ruskému národu, je to reakce na aktivity ruských tajných služeb na našem území,“ poznamenal.

S Ruskem chce komunikovat standardní diplomatickou cestou. „Jsme připraveni s ruskou stranou do budoucna jednat o nastavení počtu pracovníků na našich diplomatických misích tak, aby byl umožněn účinný výkon jejich funkcí. Současný paralyzující stav nezavinila česká, ale ruská strana,“ dodal ministr.

Summit NATO bude 14. června, oznámil tajemník Stoltenberg. Lídři proberou agresivní přístup Ruska

Poděkoval také za podporu od spojenců. „Stojí za námi celá Evropská unie a NATO,“ řekl Kulhánek. „Ve svých prohlášeních nás členské státy obou organizací jednoznačně podpořily a odsoudily postup ruské strany,“ doplnil.

„Doufali jsme, že Rusko uzná nepřiměřenost své reakce, ale náš návrh, jak uklidnit situaci, zůstal bez odpovědi. Proto jsme se rozhodli naprosto adekvátně reagovat. O našem kroku je plně informovaný pan prezident a podporuje jej,“ řekl premiér Andrej Babiš (ANO).

Kulhánek si nemyslí, že lhůta pro opuštění Česka do konce května je příliš velkorysá. „Já si myslím, že je to standardní diplomatická praxe a úkolem diplomacie a diplomatů je nepůsobit hystericky,“ řekl ČT. My sice reagujeme na naprosto bezprecedentní situaci v česko-ruských vztazích, ale jednáme s rozvahou, ale i zároveň jednáme rázně, dodal.

Vicepremiér Karel Havlíček (za ANO) po jednání vlády uvedl, že v souvislosti s termínem 31. května je třeba si uvědomit, že jde o razantní krok. Odpovídá ale podle něj situaci. „Na druhou stranu je třeba si vždycky uvědomit, že není možné vztahy zničit na věčnost, a to, že ti lidé jsou zde nějakým způsobem etablováni ve smyslu jejich rodin,“ poznamenal. Míní, že větší časový prostor pro opuštění aktivit v ČR je „trochu vstřícným krokem“ v jinak tvrdé reakci.

Autor: