„Považujeme za velmi důležité udělat všechno pro ochranu bezpečnostních zájmů, včetně dosažení toho, aby cizí diplomatické mise působily na území Slovenské republiky v souladu s našimi zákony a mezinárodními úmluvami,“ řekl Heger. Dodal, že Slovensko má zájem o budování vztahů s Ruskem na principu vzájemného respektu.
Slovenští politici bližší důvody vyhoštění ruských diplomatů neuvedli, stejně tak neupřesnili jejich jména či funkce. „Opíráme se o profesionální činnost našich zpravodajských složek. Je to i vyjádření solidarity vůči České republice,“ řekl Korčok k rozhodnutí Bratislavy.
Slovensku za jeho krok poděkoval český předseda vlády Andrej Babiš. „Moc děkujeme. Velice si vážím toho obrovského gesta a postoje Slovenské republiky,“ napsal Babiš na Twitteru.
To, že Slovensko vyhostí ze solidarity tři ruské diplomaty, mi zavolal @eduardheger. Moc děkujeme. Velice si vážím toho obrovského gesta a postoje Slovenské republiky.
— Andrej Babiš (@AndrejBabis) April 22, 2021
Vrcholní politici Slovenska už o uplynulém víkendu vyjádřili podporu Česku ohledně vyhoštění 18 pracovníků ruské ambasády a odsoudili podvratné aktivity proti bezpečnosti ČR.
Slovenská opozice rozhodnutí o vyhoštění ruských diplomatů kritizovala. „Slovenská vláda není slovenskou vládou. Je to vláda amerických agentů,“ řekl v reakci expremiér a šéf nejsilnější opoziční strany Směr-sociální demokracie (Směr-SD) Robert Fico.
Česko se podle Moskvy vydalo cestou ničení vzájemných vztahů. Velvyslanec Pivoňka zatím v Rusku zůstane |
Nová a nyní nejpopulárnější strana Hlas-sociální demokracie někdejšího premiéra Petera Pellegriniho zase vyjádřila zklamání, že k vyhoštění přistoupilo Slovensko podle ní bez toho, aby byl o tom informován parlament a o důvodech pak veřejnost. Za Pellegriniho vlády Slovensko v roce 2018 na rozdíl od většiny členských zemí EU nepřistoupilo v reakci na otravu někdejšího dvojitého agenta Sergeje Skripala a jeho dcery v Británii k vyhoštění ruských diplomatů. Pellegrini byl tehdy místopředsedou Směru-SD.
Rusko mělo dosud na Slovensku 30 diplomatů a dalších 60 pracovníků velvyslanectví. Z hlediska počtu diplomatických pracovníků má Rusko v zemi větší zastoupení, než například Spojené státy nebo Čína. Slovensko má v Rusku 18 diplomatů.
Vyhoštění je pro diplomata škraloup, Češi se ale o kariéru bát nemusí. Horší bude najít hrdinu do Moskvy![]() |
Slovensko už loni v létě vyhostilo tři ruské diplomaty. Krok tehdy zdůvodnilo tím, že jejich činnost byla v rozporu s Vídeňskou úmluvou o diplomatických stycích. Slovenský tisk tehdy uvedl, že rozhodnutí Bratislavy souviselo s případem zneužití slovenských víz ruskými tajnými službami při atentátu v Berlíně. Případ se týká předloňské vraždy Čečence Zelimchana Changošviliho v centru Berlína, kterou si podle německého nejvyššího státního zastupitelství objednala Moskva.
Odpověď na sebe nenechá čekat, reaguje Rusko
Ruské ministerstvo zahraničí zatím nepotvrdilo informaci o vyhoštění tří slovenských diplomatů v reakci na obdobný krok Bratislavy, napsala agentura Reuters s odvoláním na ruská média. Mluvčí ministerstva však podle agentury TASS varovala, že Moskva na slovenský postup odpoví a že tato reakce na sebe nenechá dlouho čekat.
Moskva je podle Mariji Zacharovové „hluboce zklamaná nepřátelským chováním Bratislavy, která se rozhodla projevit pseudosolidaritu s Prahou ve smyšlené věci“.