Pondělí 2. října 2023, svátek má Olívie, Oliver
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Svět

‚Ničení vzájemných vztahů.‘ V reakci na vyhošťování požaduje Rusko snížení počtu pracovníků na české ambasádě

Vladimir Putin foto: Reuters

Moskva - Česko se vydalo cestou ničení vztahů s Ruskem, uvedla podle agentury TASS mluvčí ruského ministerstva zahraničí. Stalo se tak poté, co nový český ministr zahraničí Jakub Kulhánek oznámil, že Česká republika omezí počet lidí na ruském velvyslanectví v Praze podle personálního stavu na české ambasádě v Moskvě.
  16:32aktualizováno  20:30

„V tuto chvíli, v níž nyní jsme, se Praha vydala cestou ničení vztahů. Odpověď na sebe nedá dlouho čekat,“ prohlásila mluvčí ruského ministerstva Marija Zacharovová v první reakci na Kulhánkovo oznámení.

V Moskvě na ministerstvu zahraničí ve čtvrtek odpoledne přibližně půl hodiny jednal český velvyslanec v Rusku Vítězslav Pivoňka. Velvyslanec podle agentury Ria Novosti při odchodu uvedl, že zatím dál zůstává a pracuje v Moskvě a potvrdil, že mu byla doručena oficiální odpověď Moskvy týkající se aktuálního diplomatického sporu. Novinářům na místě řekl, že po čtvrtku očekává ještě další jednání o otázkách vzájemných vztahů mezi Českem a Ruskem.

‚Spojenci vyjadřují vážné znepokojení.‘ NATO v usnesení podpořilo tvrdý postoj Česka proti Moskvě

Rusko nyní udělá všechno proto, aby nucený odjezd diplomatů z Česka neměl negativní důsledky pro ruské občany, kteří se nacházejí na českém území, řekl novinářům náměstek ruského ministra zahraničí Sergej Veršinin. Nedávná rozhodnutí, která neodpovídají ruským ani českým zájmům, Praha podle něj přijala pod tlakem zvnějšku.

Šéf zahraničního výboru dolní komory ruského parlamentu Leonid Sluckij podle agentury Ria Novosti poznamenal, že Česko by mělo žádat kompenzace od Washingtonu, který podle jeho názoru vtáhl Prahu do „obrovské provokace“. Kulhánek dříve nevyloučil, že Praha bude požadovat náhradu od Ruska za škody vzniklé při explozích v areálu muničních skladů ve Vrběticích v roce 2014. Z výbuchů jsou podle českých bezpečnostních složek důvodně podezřelí dva agenti ruské vojenské tajné služby GRU.

Rusko má na stažení pracovníků z ambasády v Praze čas do konce května, upřesnil Kulhánek. Ve čtvrtek v poledne vypršela lhůta, do které Rusko mělo podle požadavku ČR umožnit návrat všech 20 českých diplomatů na ambasádu v Moskvě. Ti se museli vrátit do ČR v reakci na vyhoštění 18 pracovníků ruské ambasády, kteří podle českých úřadů pracovali pro tajné služby. Ruská strana však na požadavek nereagovala.

Na českém velvyslanectví v Moskvě po odjezdu vyhoštěných zůstalo 24 pracovníků, z toho pět diplomatů a 19 administrativně technických pracovníků. Na ruské ambasádě v Praze nyní působí 27 diplomatů a 67 administrativně technických pracovníků. Počty sdělilo ministerstvo zahraničí.

Snížení počtu pracovníků české ambasády v Moskvě

Ruské ministerstvo zahraničí předneslo českému velvyslanci Vítězslavovi Pivoňkovi požadavek, aby byl snížen počet pracovníků českého velvyslanectví v Rusku, kteří jsou najímáni přímo na místě. Plyne to z prohlášení, které bylo zveřejněno na webu ministerstva. Moskva tak reagovala oznámení , že Česko omezí počet pracovníků na ruském velvyslanectví v Praze podle personálního stavu na české ambasádě v Moskvě.

Ruská diplomacie proti tomu nyní důrazně protestovala a uvedla, že si vyhrazuje právo na další kroky v případě, že Praha bude dál pokračovat v „hysterické protiruské kampani“. Ruské ministerstvo zahraničí si dnes předvolalo českého velvyslance Pivoňku, rozhovor podle ruských médií trval přibližně půl hodiny.

Na českém velvyslanectví v Moskvě po odjezdu vyhoštěných zůstalo sedm diplomatů a 25 takzvaných administrativně technických pracovníků, upřesnil dnes Kulhánek. Podle něho proto Prahu bude muset opustit 63 zaměstnanců ruské ambasády, aby personální stavy na obou velvyslanectvích odpovídaly.

Ruská strana ale zdůrazňuje, že mezi velvyslanectvími panuje disproporce, pokud jde o jejich zaměstnance najaté přímo na místě, tedy ruské občany v Rusku a občany ČR v Praze. Podle diplomatických zdrojů zaměstnává české velvyslanectví v současnosti okolo 110 ruských občanů. Patří pod ně totiž formálně například také komplex Českého domu s ubytovacími kapacitami a restaurací nebo konzuláty v Petrohradě a Jekatěrinburgu. Ruské velvyslanectví v Praze zaměstnává podle dostupných údajů jen asi 15 či 20 občanů ČR.

Už 19. dubna mluvčí ruského ministerstva zahraničí televizi Rossija-1 řekla, že české velvyslanectví od nynějška nesmí ruské občany najímat. „Nyní ani USA ani Česko takovou možnost – najímat lidi mezi našimi občany k práci u sebe na velvyslanectví – nemají,“ sdělila tehdy.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!