130 let

Úrazy? Kdo riskuje, má platit

Česko

Péči po úrazu ať si každý platí sám, to je návrh zdravotních pojišťoven. „Přiměje to lidi k přemýšlení, že by se měli o své zdraví starat,“ říká viceprezident Svazu zdravotních pojišťoven Jaromír Gajdáček.

* LN Jak by mělo vypadat placení za péči po úrazu podle zdravotních pojišťoven?

Je to nová myšlenka, která vychází z naší praxe. Už několik let vymáháme náklady, které byly způsobeny zaviněným úrazem při autonehodě. Máme centrální místo, na které policie dává informace o tom, kdo byl viníkem nehody. Pak to vymáháme na komerční pojišťovně z pojistky toho viníka.

* LN Péči jako takovou ale bezprostředně pacient neplatí.

V každém případě péči ve zdravotnickém zařízení zaplatíme. Teprve později, když se dokončí policejní vyšetřování, se vymáhá dluh. Funguje to dobře. Může jít o milionovou částku, když dojde k těžkému poškození zdraví, ale většinou jsou případy lehčího charakteru a ty částky nejsou vysoké.

* LN Jak to chcete rozšířit?

Začít můžeme třeba u rizikových sportů. Profesionální sportovci jsou všichni pojištění pro případ úrazu. Proč bychom měli platit ze solidárního balíku péči amatérovi, který se věnuje rizikovým sportům, leze po skalách a dvakrát za rok ho musí dávat dohromady v nemocnici? Buď by si to platil sám, nebo si sjedná komerční pojištění. To nemusí stát moc, řádově stokorunu měsíčně.

* LN Jak by se vymezilo, jestli šlo o úraz při rizikovém sportu?

Velmi úzce bychom spolupracovali s lékaři a nemocnicemi. Lékařská zpráva obsahuje, jak se úraz stal. U zaviněných úrazů nám může dát hlášení policie.

* LN Takže bude na lékaři, co napíše do zprávy pro pojišťovnu? Když se s ním domluvím, neuvede, že jsem lezla po horách, ale že jsem spadla na výletě v podhůří.

Dovedu si představit, že budou nakonec ze solidárního veřejného pojištění vyjmuty všechny úrazy. Někde musíme začít a rizikové sporty jsou možnost. Například Německo má veškeré úrazy řešené v rámci úrazového pojištění. Mají to striktně rozdělené.

* LN Co pak ale lidé, kteří se nechovají nijak rizikově, nebudou cítit potřebu se připojistit a stane se jim nezaviněně těžký úraz? Co když na péči nebudou mít peníze?

Každý si bude muset uvědomit odpovědnost. Hledáme na zdravotní péči další zdroje. Slyšel jsem návrh zvednout zaměstnancům pojistku, to se mi nelíbí. Spíš se mi líbí přistupovat trochu jinak k lidem, kteří o své zdraví dbají, a těm, kteří ho riskují. Úrazy k tomu patří.

* LN Kolik by to mohlo přinést do zdravotnictví peněz?

Nebude to významná částka. Náklady na vymáhání jsou někdy i vyšší než vymožená částka, pokud je v řádu tisícikorun. Zvedne se ale povědomí o tom, že zdravotní péče něco stojí, a přiměje to lidi k přemýšlení, že by se měli o své zdraví starat. V tom především vidím přínos, že to je průlom, lidi nebudou mít pocit, že mají všechno zadarmo. Protože jestli to půjde dál a nic se nezmění, stane se péče nedostupnou. To nechceme. Jsme přesvědčeni, že toho času moc není, a je potřeba některé změny udělat rychle a razantně.

* LN Funguje to podobně i jinde než v Německu?

Každý systém je trochu jiný, ale v žádné zemi není všechno zdarma.

Autor: