Sobota 6. března 2021svátek má Miroslav 3 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Úředníci půjdou kvůli huse a golfu s IT manažery na kobereček

Účastníci golfového turnaje v Praze Hostivaři, které pozvala společnost Tate... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Účastníci golfového turnaje v Praze Hostivaři, které pozvala společnost Tate... | foto: Richard Cortés

PRAHA Úředníci, kteří dorazili na lobbistickou akci „na golf a na husu“, musí na kobereček. Seznam účastníků se navíc rozrostl. Na greenu si spolu s IT byznysmeny zahráli i šéf oddělení informatiky Prahy 7 Radomír Botek, šéf projektů ministerstva obrany Miroslav Štolpa či šéf IT Nemocnice Na Homolce Robert Vent.

Zatímco poslankyně TOP 09 Věra Kovářová s náměstkem ministra zemědělství Zdeňkem Adamcem argumentovali, že se zúčastnili pouze večerní sešlosti nad svatomartinskou husou, výše zmíněné trio vyrazilo i na turnaj, který začínal už dopoledne. S pracovními povinnostmi ale prý golf skloubili. 

K TÉMATU:

„V uvedeném termínu pan Botek čerpal náhradní volno,“ tvrdí mluvčí radnice Martin Vokuš. A ani Štolpa z ministerstva obrany prý na greenu nezápolil během pracovní doby. „Ve čtvrtek odpoledne měl dovolenou,“ reagovala na dotaz serveru Lidovky.cz mluvčí generálního štábu Jana Růžičková. Jenže turnaj začínal už od 10 hodin v Hostivaři. Když se k tomu připočítá cesta, odpolední volno se jako dostačující nezdá.

Možná i toto bude muset Štolpa vysvětlovat svým nadřízeným. „Podle informací, které mám k dispozici, je aktivním hráčem golfu a je registrován v české golfové federaci. Účast na této akci v době jeho osobního volna je čistě jeho osobním rozhodnutím. Okolnosti však považujeme za nešťastné a budou s ním rozebrány,“ uvedla mluvčí Růžičková.

A vysvětlení k účasti na akci si bude muset připravit pro Nemocnici Na Homolce i Vent. „Situaci s naším zaměstnancem prověříme a následně vás budu informovat,“ vzkázala mluvčí špitálu Martina Vápeníková.

Neškodná účast

Jinak je tomu v případě poslankyně Kovářové. Šéf klubu TOP 09 a Starostů Miroslav Kalousek se jí zastal. I kdyby ji prý někdo z byznysmenů žádal o pomoc, snažil by se podle něj marně. „Vzhledem k tomu, že paní poslankyně Kovářová má naprosto nulové kompetence v oblasti veřejných zakázek, co se týče IT, tak její účast vidím jako naprosto neškodnou,“ uvedl pro Lidovky.cz. Poslankyně by podle něj mohla ovlivnit maximálně IT zakázku pro server Starostů.

Pozvánka na setkání úředníků, politiků a podnikatelů z oblasti IT.
Poslankyně Věra Kovářová mluví na setkání politiků, úředníků a podnikatelů na...
Večerní setkání politiků, úředníků a podnikatelů se odehrálo za zavřenými...
Poslankyně Věra Kovářová mluví na setkání politiků, úředníků a podnikatelů na...

On sám by však stejně jako Kovářová nejednal. „V mém případě by to tvrzení možná nebylo uvěřitelné, i když je pravdivé, tak bych se takové akci radši vyhnul,“ reagoval na dotaz, zda by i vlastní účast na svatomartinském setkání považoval za neškodnou.

Ve hře jsou miliardy

„Ministerstva a další ústřední orgány v posledních čtyřech letech vynaložily na pořízení různých informačních systémů více než 12,3 miliardy korun, z toho bylo 61 procent zadáváno formou jednání řízení bez uveřejnění. Většina veřejných zakázek je tak zadávána mimo soutěžní prostředí, což umožňuje úřadům akceptovat ceny dodavatelů, aniž by je srovnaly s cenami obvyklými. Rovněž se tím vytváří mnohaletá závislost na jednom dodavateli a na jeho systému,“ stojí v dokumentu Nejvyššího kontrolního úřadu.

Šéfovy podpory se dočkal i náměstek Zdeněk Adamec. „Uvedené akce se zúčastnil, aby informoval přítomné zástupce IT firem o změně v přístupu zadávání IT zakázek, kterou jsem po svém nástupu provedl,“ řekl ke kontroverzní akci ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU - ČSL).

IT zakázky jsou podle něj na ministerstvu zadávány zcela transparentně. „To, že jen za letošní rok jsme snížili objem peněz vyplacený externím dodavatelům za IT služby o 200 milionů korun oproti roku 2013, je dostatečným důkazem toho, že jsme nestranní a nikdo nás neovlivní,“ hájí Jurečka své zaměstnance.

Přitom před pár dny zadal Jurečkův rezort zakázku za 29 milionů bez uveřejnění na zajištění technických úprav systému registrů. Právě tento styl zadávání veřejných zakázek ministerstvům vyčítal Nejvyšší kontrolní úřad v poslední výroční zprávě (viz box).

Přímo Kovářová v reakci pro server Lidovky.cz uvedla, že se nad husou bavila také se zástupci České pošty. Ta spadá pod ministerstvo vnitra, jehož šéf Milan Chovanec uvedl, že se bude o důvod návštěvy lobbistické akce zajímat. „Účast na setkáních podobného druhu by úředníci každopádně měli velmi pečlivě zvažovat. O této akci jsem nevěděl, dozvídám se o ní od vás. Osobně bych se takového setkání neúčastnil,“ uvedl pro Lidovky.cz ministr vnitra. Po řediteli pošty prý bude požadovat podrobnosti o účasti podřízených.

Pozvánka na setkání úředníků, politiků a podnikatelů z oblasti IT.

Pozvánka na setkání úředníků, politiků a podnikatelů z oblasti IT.

Svatomartinská akce ukázala i na to, že Etický kodex úředníků a zaměstnanců veřejné správy, který schválila před dvěma roky vláda Petra Nečase, je jen kus papíru. Mnozí státní zaměstnanci si s ním nelámou hlavu. „Úředník a zaměstnanec veřejné správy se nezúčastní žádné činnosti, která se neslučuje s řádným výkonem jeho pracovních povinností nebo tento výkon omezuje,“ píše se totiž například v článku 6, který pojednává o střetu zájmů státních úředníků.

Reportáž serveru Lidovky.cz čtěte zde:

Na „odborně-společenské setkání“ IT byznysmenů a lobbistů se státními úředníky upozornil v úterý server Lidovky.cz. Dopoledne se konal golfový turnaj v pražské Hostivaři a večer se pozvaní hosté sešli ve vinohradské restauraci Sokolovna, kde se servírovala pečená husa. Podle šéfa NKÚ Miloslava Kaly, který pozvání odmítl, šlo o „tvrdě lobbistickou akci“. Úředníci, mezi nimiž byl i náměstek ministra zemědělství Zdeněk Adamec či šéf odboru IT na ministerstvu průmyslu Miloslav Marčan, však odmítli, že by akce byla předskokanem pozdějšího klientelismu ve státní správě.

Policie vyklízí Hlavní nádraží. Jeho obyvatelé si našli nový „Sherwood“

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Narkosvět v legendárním parku u pražského hlavního nádraží, kterému všichni přezdívají Sherwood, se proměňuje a...

Umírají mladší lidé a my s tím nemůžeme nic dělat, říká šéf KARIM o covidu

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V plzeňské fakultní nemocnici prudce stoupá počet hospitalizovaných s covidem-19. Zatímco v podzimní vlně šlo o...

Tudy ne, přátelé! Příběh dvou turbínových lokomotiv Škoda byl plný řevu a ohně

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lokomotivy se spalovací turbínou se v padesátých letech zdály být docela dobrý nápad. I v plzeňské Škodovce jeden typ...