"Přijali jsme taková opatření, aby se podobná situace už neopakovala," uvedla nyní za ministerstvo dopravy Andrea Volaříková.
Co nově Nestrašil přiznal v majetkových prohlášeních2008: Nestrašil kupuje byt za 6 124 000 korun. Nově do majetkového přiznání přidal, že v témže roce si vzal hypotéku ve výši 900 000 korun. Ale co víc: toho roku inkasoval za prodej jiného bytu 5 185 000 korun. I tato položka je v jeho přehledu nově. V přiznání, které odevzdával před třemi lety, není zmínka ani o prodeji bytu, ani o hypotéce. 2009: Novinka v jeho přehledu majetků: Nestrašil koupil stavební parcelu za 5 580 000 a parkovací stání za 100 000 korun. Alespoň podle formuláře má pouze hypotéku ve výši 900 000 korun. 2010: Toho roku Nestrašil pouze dostal darem chatu a byt od rodičů. Jejich cenu odhadl na 3 miliony korun. 2011: Pokud nic nezapomněl, v roce 2011 nic neprodal a jen si vzal další hypotéku, tentokrát v hodnotě 3 miliony korun. 2012: Nestrašil již odevzdal majetkové přiznání i za loňský rok. Podle dokumentu ovšem loni nic neprodal, nic nenabyl. Srovnejte si, jak o svém majetku mluvil v prvním rozhovoru: Já to mám určitě přikrytý, říkal Nestrašil o investici do luxusního domu |
Václav Nestrašil, jinak šéf úseku elektronického mýtného na Ředitelství silnic a dálnic, si nechal v Černošicích u Prahy postavit luxusní vilu za 15,5 milionu korun. Jak před třemi týdny upozornil server Lidovky.cz, z oficiálně dostupných dokumentů nebylo zřejmé, jak vysoce postavený úředník dům financoval. "Já to určitě mám přikryté. Všechno je doložitelné. Tři nemovitosti jsme prodali a z toho jsme postavili," tvrdil Nestrašil. Jenže majetková přiznání, které má předkládat podle zákona o střetu zájmů, odevzdal jen za rok 2008 a 2010. V nich o milionových prodejích nebyla ani zmínka.
Chyby i ve starších přiznáních
Poté, co se o jeho realitní transakce začal zajímat i ministr dopravy Zbyněk Stanjura, doplnil Nestrašil do registru tři majetkové dotazníky, a to za roky 2009, 2011 a 2012. Vyplývá z nich, že černošickou parcelu pořídil za 5 580 000 korun a vzal si přitom třímilionovou hypotéku. Musel však doplnit i majetkový formulář za rok 2008, neboť v něm zamlčel dvě položky. Toho roku prodal byt za 5,1 milionu korun a současně si vzal další hypotéku za bezmála milion korun.
Do registru bude muset ještě uložit informace o stavbě vily. Tu podle informací redakce zkolaudoval až letos (měla by se objevit v přiznání za rok 2013). Stejně tak chybí v přehledu informace o prodeji bytu v pražské Zbraslavi. Sám Nestrašil tvrdí, že něj inkasoval sedm milionů korun.
Ministerstvo: Příště si dáme pozor
Zákon o střetu zájmů na případy jako je ten Nestrašilův pamatuje pokutou 50 tisíc korun. Jenže ministerstvo dopravy, které plní funkci takzvaného evidenčního orgánu, Nestrašilův přestupek nepředalo příslušné radnici, která by jej mohla pokutovat. A to přitom server Lidovky.cz na děravý registr upozornil už loni v létě.
Co říká zákon o střetu zájmů"Přestupku se dopustí veřejný funkcionář, který nedodržel lhůtu k podání oznámení o nabytém majetku, nepodal jej ani v dodatečné lhůtě. Anebo uvedl zjevně nepřesné, neúplné nebo nepravdivé údaje." "Evidenční orgán, který se z dostupných informací dozví, že se veřejný funkcionář dopustil jednání, které má znaky přestupku, oznámí takovou skutečnost bezodkladně příslušnému orgánu státní správy podle zvláštního právního předpisu." |
"Zákon bohužel není zcela explicitní ve stanovení povinností evidenčního orgánu. Nelze však popírat, že z hlediska principů dobré správy je žádoucí, aby ministerstvo jako evidenční orgán na základě podnětu, který, byť nepřímo, upozorňuje na porušení povinností, prověřil skutečnosti uvedené v podnětu, vyzval k doplnění údajů či oznámil přestupek příslušnému orgánu," reagovala mluvčí Volaříková. A nakonec i přiznala: "Ministerstvo v tomto konkrétním případě mělo náležitě konat již po obdržení vašeho prvního dotazu. Proto jsme přijali taková opatření, aby ministerstvo dopravy v budoucnu jednalo bezodkladně."
Mýtné, co se opravdu vyplatí
Avšak ani řádně odevzdané formuláře nemusí zahnat všechny pochyby. Podle zákona stačí, když Nestrašil do formulářů napíše cenu prodaných nemovitostí a výši hypotéky. Komu je prodal, už uvádět nemusí. Stejně tak jako firmy, které mu nákladný dům stavily.
Lidovky.cz se Nestrašila navíc mimo jiné dotázaly, zda může vyloučit, že stavbaři nepracovali současně i pro Ředitelství silnic a dálnic. Otázky však nechal Nestrašil až do pondělního večera bez odpovědí.
Pochybnosti o jeho majetkových poměrech umocnil nález Nejvyššího kontrolního úřadu, podle něhož "stát selhal téměř ve všech oblastech přípravy a realizace výběru mýtného". Nadto národní auditoři spočítali, že mezi lety 2007 až 2011 se na mýtném vybralo 31,3 miliardy korun, ale náklady činily 15,6 miliardy.