130 let

Úsporný, tudíž naštvaný. Co vystihuje dění ve světě?

Česko

Uplynulý rok se nesl především ve znamení úspor. Přesto se kromě škrtů a šetření dostaly mezi slova roku i výrazy jako „naštvaný občan“ či „velká společnost“. PRAHA Němci jsou rozhořčeni, že politici rozhodují proti jejich vůli, v zámoří se kvůli řecké zkušenosti šetří a v Británii přesunují státní pravomoci do rukou územní samosprávy. Tak vypadal svět v právě končícím roce 2010. Tedy alespoň z pohledu takzvaných slov roku, která pravidelně volí jazykovědci či lexikografové.

Třeba v sousedním Německu letos zvítězil výraz „Wutbürger“, v překladu do češtiny„ naštvaný občan“. Příkladem zmíněného naštvání lidu byly například protesty proti výstavbě nového hlavního nádraží ve Stuttgartu.

Sporný mnohamiliardový projekt nese označení Stuttgart 21. A právě tento, v německých médiích rovněž často skloňovaný termín, obsadil letos v anketě druhé místo. Na třetí příčce skončil výraz „Sarrazinův gen“. Ten vznikl poté, co dnes již bývalý člen vedení německé centrální banky Thilo Sarrazin prohlásil, že Židé mají určitý gen, jenž je odlišuje od ostatních lidí.

Ve Spojených státech zase vydavatel slovníků Merriam-Webster vyhlásil slovem roku 2010 termín austernity (úspornost či strohost). Hlavním důvodem pro výběr bylo referování o řecké ekonomické krizi, kvůli níž se celá řada lidí zajímala o definici pojmu. Jen v internetové verzi známého výkladového slovníku po něm pátralo přes 250 tisíc lidí. Kromě toho se v první desítce nejvyhledávanějších výrazů objevila i slova „pragmatic“ (účelný, pragmatický), „moratorium“ (moratorium), „socialism“ (socialismus) či „bigot“ (náboženský fanatik, bigotní člověk).

Hledání na Googlu? Chatroulette U Britů vyhrál, alespoň podle názoru lexikografů vydávajících slovníky na proslulé univerzitě v Oxfordu, slogan „big society“, tedy „velká společnost“, s nímž šel nynější premiér David Cameron do květnových voleb. Termín je podle oficiální definice „politickým konceptem, podle něhož se velká část odpovědnosti za služby společnosti převádí na místní společenství a na dobrovolníky“.

Zeitgeist, tedy duch doby, v podobě žebříčku nejvyhledávanějších pojmů zveřejnil i Google: lidé ve světě se podle něj letos nejvíce zajímali o chatroulette, službu pro náhodné propojování uživatelů videochatem, nový tablet iPad a zpěváka Justina Biebera. Nejhledanější událostí byla katastrofa na Haiti.

Autor: