• Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Úvahy o umístění štítu v Litvě jsou politickou hrou

Česko

Polský vyjednavač před několika dny prohlásil, že Spojené státy jednají o protiraketové obraně i s Litvou. Podle odborníků jde ale spíše jde ale o taktiku, jak donutit Poláky, aby se základnou souhlasili.

VARŠAVA Ruští a polští odborníci příliš nevěří zprávám, že Spojené státy uvažují o umístění části plánovaného protiraketového štítu v Litvě, pokud se nedohodnou s Polskem. Tyto informace považují spíše za způsob, jak přimět Varšavu k souhlasu ještě před tím, než americký prezident George Bush opustí v lednu 2009 úřad.

Možné využití Litvy k výstavbě protiraketového sila s desítkou antiraket, které má stát v Polsku, v úterý zmínil polský vyjednávač Witold Waszczykowski, podle něhož Američané jednají o štítu i s touto pobaltskou republikou. Litva sice oficiální jednání popřela, Washington však připustil „rozhovory v obecné rovině“.

Odborníci oslovení agenturou AP však přesun základny do Litvy nepovažují za reálný. „Myslím, že je to jen politická hra,“ prohlásil ruský expert na mezinárodní vztahy Fjodor Lukjanov. „Domnívám se, že je to jen pokus, jak ukázat Polsku, že dohoda může být uzavřena i s někým jiným, pokud bude pokračovat v odporu,“ vysvětlil vydavatel časopisu Rusko v globálních souvislostech.

Stejný názor má i uznávaný polský odborník na obrannou politiku Grzegorz Holdanowicz. „Nabídka Litvě je jistě druhem taktického vyjednávání. Je to signál Polsku, že můžeme ztratit všechno, pokud nesnížíme naše očekávání,“ soudí.

Naráží na to, že rozhovory Washingtonu s Varšavou komplikují tvrdé podmínky Polska, které za souhlas s americkou základnou žádá například, aby Spojené státy vynaložily miliardy dolarů na modernizaci polské protivzdušné obrany.

S Českem už Američané dojednali hlavní smlouvu o vybudování protiraketového radaru v Brdech, kterou by měla v Praze podepsat ministryně zahraničí Condoleezza Riceová pravděpodobně v červenci. O podobě doplňkové dohody o pobytu amerických vojáků na českém území (SOFA) se stále diskutuje. Odborníci americké vyjednávání s Litvou zpochybňují i s ohledem na odpor, jaký by umístění části amerického štítu v Pobaltí vyvolalo v Moskvě.

"Rusové by to považovali za ještě větší provokaci než Polsko nebo Českou republiku," poukázal Lukjanov na přetrvávající nesouhlas Ruska s výstavbou obranného systému ve střední Evropě.

Umístění jeho součásti na území bývalé sovětské republiky by podle Lukjanova Rusko vnímalo jako mnohem větší ohrožení své bezpečnosti, než je tomu v případě Česka a Polska. Šéf ruské diplomacie Sergej Lavrov také včera Washington vyzval, aby Moskvu o svých záměrech v Pobaltí informoval.

Vydání| Tato zpráva vyšla v prvním vydání

Regionální mutace| Lidové noviny - Morava

Autor: