• Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

V Budapešti zuří nové protesty

Česko

Demonstrace proti premiéru Gyurcsányovi vypukly během výročí povstání z roku 1956

BUDAPEŠŤ Ty scény nápadně připomínají loňský říjen. Tehdy zažila maďarská metropole několikatýdenní masové nepokoje, které provázely násilné střety s policií. Také toto pondělí použila budapešťská policie slzný plyn a vodní děla, aby rozehnala protivládní demonstraci více než tisícovky příslušníků krajní pravice. A desítky tisíc protestujících, kteří žádali demisi levicového premiéra Ference Gyurcsánye, vyrazily do ulic maďarského hlavního města i včera.

„Gyurcsány by měl odejít z funkce, je nejvyšší čas. Měl to ostatně udělat už dávno,“ citovala agentura Reuters Joszefa Boncze, který se protestů účastnil. Včerejší demonstraci, která se konala v den 51. výročí protikomunistického povstání, uspořádala pravicová strana Fidesz, která je v parlamentu v opozici. Úřady se však obávaly, že se ke shromáždění mohou přidat příslušníci krajní pravice, jejichž pondělní akce vedla ke střetům s bezpečnostními složkami. Policie proto v centru města rozmísila posílené oddíly. Až do uzávěrky tohoto vydání LN však protesty probíhaly poklidně. V pondělí zasáhla policie poté, co demonstranti porušili s úřady dojednanou trasu a zamířili k budově budapešťské opery. Tam právě premiér Gyurcsány pronášel projev k výročí protikomunistického povstání. Protestující přitom převraceli a zapalovali auta a házeli na policisty různé předměty včetně zápalných lahví. Hlavním pořadatelem akce bylo krajně pravicové Hnutí za lepší Maďarsko, které se také označuje zkráceným názvem Jobbik. Celkem bylo v pondělí zraněno nejméně 19 lidí, z toho tři fotografové. Policie zatkla 20 osob a uvedla, že mnozí z demonstrujících byli opilí a agresivní. Odmítla však, že by proti nim použila gumové projektily. Výročí povstání proti komunistickému režimu z roku 1956 si Maďarsko připomíná celý tento týden. Pozorovatelé proto předpokládají, že protesty budou v Budapešti pravděpodobně pokračovat i v následujících dnech.

Loňské nepokoje vypukly poté, co se na veřejnosti objevila tajná nahrávka projevu premiéra Gyurcsánye, v němž přiznal, že lhal o skutečném stavu ekonomiky země, aby zvítězil ve volbách v dubnu 2006. Preference vládních socialistů poklesly na 20 procent, podle agentury Reuters však současné demonstrace pozici premiéra vážně neohrožují.

„Gyurcsány by měl odejít z funkce, je nejvyšší čas. Měl to ostatně udělat už dávno.“

Autor: