Úterý 6. prosince 2022, svátek má Mikuláš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

V Česku přibývá faktických manželství bez svatby a singles

Česko

  10:19aktualizováno  11:15
PRAHA - V Česku postupně přibývá lidí, kteří spolu žijí bez svatby a mají třeba i rodinu. Za poslední půlstoletí se počet takovýchto "manželství bez sňatku" zvedl pětkrát. Nyní je jich už přes 238.000. Vyplývá to z údajů, které zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ).

Lidé chtějí svatby na stále exkluzivnějších místech. foto: Shutterstock

Podle jeho informací v Česku domácností přibývá. Je jich o 1,3 milionu víc než před 50 lety, celkem skoro 4,38 milionu. Postupně se ale zmenšují. Ještě v roce 1961 měly v průměru tři členy, nyní 2,3. Ubývá také úplných rodin. Velikost domácností se podle statistiků může ještě snižovat. "Roste počet domácností s jednou osobou, prostor ještě je," řekl dnes novinářům Josef Škrabal.

Bytů obydlených jedním člověk výrazně přibylo. Je jich už 1,42 milionu a tvoří asi třetinu všech domácností v Česku. Jejich počet roste nejrychleji - od roku 1961 se ztrojnásobil. Takzvaní singles ale nejsou jen mladí lidé. Čtvrtinu z nich představují vdovy. Necelá polovina jsou pak domácnosti důchodců.

Podle statistiků devět procent českých rodin tvoří takzvaná faktická manželství. Bez svatby v nich žijí nejčastěji lidé od 25 do 39 let. Víc než polovina partnerů je svobodných, třetina pak rozvedených. Polovina těchto soužití je bez dětí. Neúplných rodin je v Česku skoro 571.000. V čele čtyř pětin z nich je žena. Jen s jedním rodičem vyrůstá 400.000 dětí a mladých lidí. Je jich tak víc než pětina. Podle statistiků neúplnou rodinu nejčastěji tvoří rozvedená žena bez závislých dětí či s jedním dítětem.

Autoři: ,

Jako z pohádky Hrnečku, vař! Uvaří multifunkční hrnec Concept skutečně za vás?
Jako z pohádky Hrnečku, vař! Uvaří multifunkční hrnec Concept skutečně za vás?

Chodit s celou rodinou do restaurace je drahý špás. A tak se vaření stává nepostradatelnou součástí našeho života a taky předmětem partnerských...

Mohlo by vás zajímat