• Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

V Karviné povolili Auroru

Česko

Nejsme už komunistické město, tvrdili politici v lampionovém průvodu

KARVINÁ/OSTRAVA Kdyby chtěl někdo obvinit karvinské politiky z propagace komunismu, měl v noci na včerejšek šanci. Městem zněla sovětská hymna, internacionála, projevy Antonína Zápotockého i Milouše Jakeše. Ve městě dokonce u příležitosti devadesátého výročí Velké říjnové socialistické revoluce střílel model Aurory.

„Vše bylo v souladu se zákonem. Na radnici jsme si požádali o povolení, na happeningu dokonce fungovala i požární hlídka,“ zdůrazňoval poslanec ODS Jaromír Krupka, který patřil k iniciátorům akce. Komunistický režim prý rozhodně nepropagoval.

„Karviná bývá pořád definovaná jako rudé město. Chtěli jsme dát najevo, že tady přece jenom došlo k politickým změnám,“ řekl Krupka. Na Masarykově náměstí stál s čepicí s pěticípou rudou hvězdou a u nohou měl růžový dětský bazének, do kterého se právě tak vešel model lodi připomínající petrohradskou Auroru.

Mezi organizátory byl i náměstek primátora

Oslavy, netradiční pokračování někdejších lampionových průvodů, organizovali karvinští pravicoví politikové spolu s místními studenty. „Moc se mi tady líbí. Mnoho lidí totiž zapomíná na ty katastrofální časy, kdy se podobné věci braly vážně,“ prohlásil Emanuel Tlolka, který do karvinské noci zářil vlastním lampionem. Organizátorem recese byl i náměstek karvinského primátora Petr Juras (ODS). Přišel oblečen za dělníka z padesátých let. „Jako bývalý ředitel školy vím, že spoustě mladších lidí už Velká říjnová socialistická revoluce či její zkratka VŘSR nic neříká,“ vysvětloval Juras svůj podíl na happeningu. Vzpomínal, jak při oslavách VŘSR stejně jako všichni ostatní žáci základních škol musel chodit s lampionem na shromáždění ke karvinskému Prioru. „Před Priorem tehdy ještě stávala Gottwaldova socha a mne to celé vůbec nebavilo,“ konstatoval Juras.

Přípravy na happening zabraly jeho organizátorům zhruba měsíc. Jedním z největších problémů bylo sehnat výrobce Aurory. Pořadatel Jiří Tomíček říká, že po ochotném a také schopném modeláři dlouho pátral nejen v Karviné, ale také v Havířově i v Orlové. Zakázku modeláři odmítali s vysvětlením, že na výrobu modelu je příliš málo času. Nakonec se výrobce přímo v Karviné našel. Auroru vyrobil z polystyrénu, papíru a tvrdého plastu. Z plastu byl především kanón, který skutečně vystřelil pomocí dvaceti gramů střelného prachu.

V ostravské Stodolní ulici s lampiony skončili

V Ostravě jsou někdejší recesistické oslavy VŘSR alespoň prozatím minulostí. Po pět let se konaly v klubu Boomerang ve Stodolní ulici. „To téma už tak nějak vyčpělo. Vytratila se invence i nálada, lidé zapomínají a podobné večery už je ani moc nebaví,“ vysvětluje organizátor pravidelných recesistických oslav Vladislav Koval. I on je stejně jako karvinští organizátoři politikem - jako krajský předseda Strany zelených je nyní zmiňován jako jeden z možných kandidátů na ministra školství.

Oslavy VŘSR přitom bývaly ve Stodolní mohutné. Chodilo se na ně ve svazáckých krojích nebo hornických fáračkách, hostům vyhrávaly písně z politických festivalů v Sokolově a Koval s oblibou citoval říkačku, kterou se musel na pokyn soudružek učitelek naučit při oslavách VŘSR: Rudou barvou dneska září sedmička v mém kalendáři. Na rozdíl od ostravské skepse panuje nyní v Karviné s recesistickými oslavami spokojenost. Přestože byly první, rozhodně nemají být poslední. „Těšte se na 25. února a na 21. srpna. Určitě zase něco vymyslíme,“ slibuje poslanec Krupka.

Vydání| Tato zpráva vyšla v prvním vydání

Regionální mutace| Lidové noviny - Morava

Autor:
  • Vybrali jsme pro Vás