Pátek 5. března 2021svátek má Kazimír 3 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

U hraničního přechodu v Pomezí roste testovací místo pro pendlery. Vzniknou i další

Pomezí nad Ohří (Chebsko)/Praha V Pomezí nad Ohří na Chebsku začal v neděli Karlovarský kraj stavět testovací místo pro pendlery. Fungovat by mělo od pondělních 4:00. V neděli se na tom dohodli zástupci Karlovarského kraje a záchranného systému. Reagují tak na zpřísnění podmínek pro pendlery na bavorské i saské straně hranice, kdy bude vyžadováno opakované testování pracovníků přijíždějících ze zahraničí.

Testovací místa pro pendlery by měla vzniknout i na přechodech v Železné Rudě na Klatovsku a Strážném na Prachaticku, uvedl v neděli na facebooku premiér Andrej Babiš (ANO). Zřejmě podle něj budou fungovat v gesci státu, protože antigenní testy nejsou finančně zajímavé pro soukromé firmy.

Německo zařadilo Českou republiku na seznam epidemicky vysoce rizikových zemí a zpřísněná opatření pro cesty z Česka do Německa vstoupila v platnost od neděle.

Hasiči zřizují na hranicích v Pomezí nad Ohří mobilní odběrové místo pro...
Nové testovací místo na covid-19 pro pendlery na hraničním přechodu s Německem...

„Mobilní odběrové místo (v Pomezí) vznikne v prostoru bývalé celnice na odstavném parkovišti za čerpací stanicí ARMEX Oil v Pomezí nad Ohří. Bude v provozu od pondělí 25. ledna 4:00 ráno. Jeho provoz zajistí hasiči a další pracovníci, kterých bude na místě celkem 14,“ uvedl karlovarský hejtman Petr Kulhánek (za STAN).

Půjde o takzvaný systém drive-in, lidé tedy přijedou autem, u prvního stanu vyřídí nezbytnou administrativu, u druhého stanu absolvují antigenní testování provedené zdarma. Poté na parkovací ploše počkají na výsledek. „Snažíme se tak pendlerům vyjít vstříc a pomoci s pořízením testu. Děkujeme zároveň všem, kteří se podílejí na tomto operativním řešení, i městu Cheb, které o víkendu zajistilo společně s hasiči horký čaj pro pendlery čekající na hranicích na odběry,“ uvedl Kulhánek.

Hejtman řekl, že kromě zřízení testovacího místa na hranicích chce kraj posílit i testovací místo v chebské nemocnici tak, aby si pendleři mohli nechat provést antigenní testy i během dne, nejen při cestě do zaměstnání do Německa.

„Opakovaně jsem kontaktoval ministra zahraničí Tomáše Petříčka (ČSSD) a ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO), kteří by mohli s bavorskou vládou jednat o zmírnění opatření směrem k pendlerům a o dalším navýšení testovacích kapacit v Bavorsku. Věřím, že se snad situace uklidní, protože teď je pro lidi čekající na hranicích na testy hodně nepříjemná,“ doplnil Kulhánek. Babiš v neděli uvedl, že o situaci bude jednat v pondělí telefonicky se svým bavorským protějškem Markusem Söderem.

Už o víkendu se tvořily na hranicích s Německem v Pomezí několikasetmetrové fronty pendlerů, kteří se nechávali testovat na německé straně hranice. Nové testovací místo by mělo sloužit podle Kulhánka zejména lidem, kteří do Německa jezdí za prací každý den a nezůstávají tam přes týden.

Podle informací z bavorské strany v neděli mimořádně otevřeli ve Waldsassenu odběrové místo, které jinak bývalo v neděli zavřené. Provádějí zde PCR testy s výsledkem v pondělí 25. ledna. Toto odběrové místo tam také v pondělí otevřou už v 6:00.

Přeshraniční pracovníci nově musí při cestě do Bavorska předkládat každé dva dny nový negativní test ne starší 48 hodin. Ti, kteří míří do Saska, budou muset mít dva testy týdně.

Dvaadvacet znaků, že s tímhle mužem vás místo pohádky čeká jen utrpení

Jedovaté vztahy | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Některé ženy jako by se zhlédly v popelce. Věří, že oříšky přinášejí prince. Jenže nakonec jsou z nich spíš veverky –...

Inflace požírá uložené peníze. Kam s nimi, aby jich zmizelo co nejméně?

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Naspořili jste 200 000 korun, uložili je na účet, těšili se na úroky a po roce zjistili, že jste zbohatli o celých 340...

Biolog Zrzavý: Covid se postará, abychom umírali i na něco jiného než rakovinu

Evoluční biolog prof. Jan Zrzavý | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Podle amerického psychologa a genetika Roberta Plomina mají zděděné geny daleko větší význam při utváření naší...