Čtvrtek 21. října 2021, svátek má Brigita
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Bavorsko od testování českých pendlerů po 48 hodinách neustoupí. Jednání posun nepřinesla

Česko

  11:57aktualizováno  14:36
Karlovy Vary - Bavorsko prý trvá na testování českých pendlerů na koronavirus každých 48 hodin. Jednání mezi bavorskými a českými politiky doposud nepřinesla posun, řekl karlovarský hejtman Petr Kulhánek (za STAN) po po videokonferenci premiéra Andreje Babiše (ANO) s hejtmany.

Kulhánek považuje současný stav za dlouhodobě neúnosný. Dlouhé kolony aut s pendlery, kteří potřebovali testy, se tvořily na hranicích už o víkendu a v pondělí znovu. V úterý bylo čekajících pendlerů na hranicích méně, je ale pravděpodobné, že se pondělní situace bude každé dva dny opakovat.

Šipky na policejním automobilu ukazují řidičům směr na hraničním přechodu v...
Fronta pendlerů na hranicích s Německem.

„Premiér Babiš konstatoval, že telefonát s bavorským premiérem nepřinesl nic a bavorský premiér bude postupovat v rozporu s dohodou mezi premiérem Babišem a německou kancléřkou Angelou Merkelovou,“ řekl Kulhánek.

Bavorsko prý svůj postoj nezmění ani do budoucna. „Což ve výsledku pro nás znamená komplikace každých 48 hodin. Dlouhodobě je to z mého pohledu neudržitelné. Každých 48 hodin testovat 20 000 pendlerů, ať už sdíleně s německou stranou, je prostě dlouhodobě neúnosné. Proto jsme prosili, aby byl vyslán apel k německé vládě, aby pravidla změnila, ale Bavorsko si stojí na svém, jak konstatoval pan premiér,“ uvedl Kulhánek.

Ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) pro Rádio Impuls uvedl, že v situaci, kdy Bavorsko neustoupí od požadavku na intenzivní testování, je snahou české i německé strany zajistit alespoň dostatečné množství testovacích kapacit na hranicích a zároveň dojednat, aby pracovníci, kteří kvůli povinným testům přijedou do práce v Německu pozdě, s tím neměli problémy v zaměstnání.

Otázkou ale zůstává, jaký bude další postup, protože zemský premiér Markus Söder uvedl následující: „Vývoj je pozitivní. Ukazuje se, že strategie je zcela správná,“ řekl Söder o bavorských karanténních opatřeních. „Jsme uprostřed úspěšné terapie, i když bezprostředně sousedíme s rizikovým Českem,“ uvedl.

Po zkušenostech z pondělního návalu na hraničním přechodu v Pomezí nad Ohří, kdy auta stála v několika frontách od časného rána a čekala hodiny na testování, však Karlovarský kraj navýšil administrativní síly na testovacím místě, které narychlo zřídil v Pomezí nad Ohří. „Tím se nám zvýšil počet otestovaných aut ze 30 na 60 za hodinu,“ podotkl Kulhánek.

Pendleři kromě testovacího místa na hranicích využívají další místa v Karlovarském kraji. Jejich potřeba testování zahltila i objednávkové call centrum. „Včera (v pondělí) mělo call centrum rekordní počet objednávek. Zatímco běžně jich odbaví za den okolo 800, v pondělí to bylo 1260,“ doplnil karlovarský hejtman, pole něhož kapacity antigenního testování nemusí brzy stačit.

Testy musí mít i pendleři, kteří pracují na saské straně hranice, tam potřebují dva testy týdně, ty se také dělí mezi českou a německou stranu.

Autor:

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Test sluchátek: Z šesti novinek nás nejvíce nadchly ty nejlevnější

Premium Test zcela bezdrátových sluchátek přinesl docela neobvyklé překvapení: úplně nejlevnější model v celkovém hodnocení...

Jak se rodí sebevražda. Psychiatr Höschl nejen o schizofrenii a depresi

Premium Jak velká musí být síla, která člověka dožene k tomu, že si sám dobrovolně vezme život? Jaké jsou poslední myšlenky...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat