• Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Varování: spam může i zabíjet

Česko

HI-TECH DIÁŘ

Americkými médii minulý týden prolétla zpráva o sebevraždě amerického „krále spamu“ Edwarda Davidsona spojené s vraždou jeho manželky a se zraněním dospívající dcery. I když tato tragédie má zcela jistě více příčin, znova otevírá úvahy nad motivy a pohnutkami spamerů.

Edward Davidson nebyl králem spamerů nazýván bezdůvodně. I přes liknavost, s níž se problematice nevyžádané pošty úřady věnují, se za tuto činnost dostal před soud, který mu vyměřil 21 měsíců vězení a pokutu více než 700 000 dolarů.

A právě při útěku z vězení se odehrál krvavý masakr. Zajímavější než samotná zpráva byla diskuse, která se následně rozvinula na stránkách technicky orientovaného magazínu Slashdot.org. I přes vysokou míru kultivovanosti tohoto webu, kterou mu mohou české servery jen tiše závidět, se zde objevovaly názory vyjadřující potěšení a označující událost za jen slabou náplast za útrapy, které musí počítačový uživatel vytrpět kvůli spamu.

Ten už dávno není pouze doménou e-mailů, ale jako zhoubný nádor se rozlézá prakticky do všech oblastí komunikace. Zarůstá ji jako plevel a pomalu hrozí, že kvůli němu bude daný komunikační kanál prakticky nepoužitelný, pokud se nevynaloží obrovské prostředky na jeho záchranu v podobě antispamových filtrů.

Možná je už chybná definice samotného spamu a způsob, jakým o něm přemýšlíme. Většina definic se točí kolem pojmu „nevyžádané reklamní sdělení“. Avšak v dnešní době většina spamů nic konkrétního nenabízí. I když se to v nich hemží nabídkami viagry, vysokoškolských diplomů a pornografie, nemají za účel propagovat zboží, ale pouze z vás podvodně vytáhnout peníze či vám infikovat počítač pro rozesílání dalšího spamu.

Při téměř nulových nákladech je každý získaný dolar vítaným povzbuzením a kolotoč se může roztáčet dál a dál. Přitom si nelze nevšimnout, že i v Česku nám pomalu, ale jistě rostou „spamerské hvězdy“, které svou „kariéru“ založily na bezostyšném zamořování internetového okolí informacemi o svých produktech.

Vzhledem k tomu, že Úřad pro ochranu osobních údajů udělil za rok 2007 pokuty za spam v úhrnné výši pouze 437 tisíc korun, si mohou být spameři téměř jisti, že na ně žádné vězení nečeká. Možná je to tak ale lepší, než aby se střílelo a umírali lidé.

O autorovi| Ondřej Pohl, šéfredaktor Světa mobilů

Autor:
  • Vybrali jsme pro Vás