22. září 2015 20:05 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Výběr zpráv podle editora: česká uprchlická prohra, neprohra Kleslové a Zemanovi blbečci

Milan Chovanec. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Milan Chovanec. | foto:  František Vlček, MAFRA

PRAHA Česko dostalo za vyučenou v Bruselu, Radmila Kleslová končí v nejvyšších patrech hnutí ANO, Zeman poslal vzkaz umělcům ze Ztohoven a VW je jemně řečeno v pytli. Podívejte se na výběr úterních zpráv, které by vás neměly minout.

„Vychutnávám si porážku,“ reagoval ministr vnitra Milan Chovanec na večerní „ano“ uprchlickým kvótám, které v Bruselo zaznělo z úst ministrů vnitra členských zemí. Porážka pro Česko je o to bolestnější, že se rozpadla dosud jednotná V4 (Česko, Polsko, Maďarsko a Slovensko). „Zradilo“ Polsko, jež bylo pro přerozdělení 120 tisíc uprchlíků mezi unijní země. Co to znamená pro Česko? 2978 migrantů za dva roky.

„Nejhorší je, že za měsíc za dva bude všecko jinak. Kvóty nebudou nikdy fungovat a v tuto chvíli se odkládají řešení, která by naopak fungovat mohla,“ posteskl si Chovanec. Česká vláda, stejně jako například slovenský premiér Robert Fico, už avizovala, že kvóty nejspíš nebude respektovat.

Téma migrantů zkrátka rozděluje českou společnost. Naposledy se na stranu prouprchlickou postavili advokáti, kteří z ústředí vyzvali celý stav, aby pomáhal uprchlíkům, neb na to mají ústavní právo.

DALŠÍ TEXTY O UPRCHLÍCÍCH

Kleslová out

Ne zrovna dobrý den zažila exponovaná politička z ANO Radmila Kleslová. Oznámila, že končí jako místopředsedkyně hnutí. Údajně ji unavila mediální štvanice. Důležité je však zmínit, že křesla v regionální politice (na pražském magistrátu, na radnici Prahy 10 či ve vedení pražské organizace ANO) si - zatím - nechává.

To znamená, že Kleslová se rozhodně nestahuje a v jejím případě lze použít výraz exprezidenta Klause: neprohra. Jinými slovy: primátorka Adriana Krnáčová se dál může bát své nejsilnější sokyně v pražských půtkách, Kleslová dál bude inkasovat slušnou gáži v městských firmách a ze zákulisí ovlivňovat kde co a navíc nebude tolik na očích.

DĚSIVÁ NOČNÍ MŮRA VW

Patrně nejkritičtější chvíle v novodobé historii zažívá automobilový gigant Volkswagen. Po provalení skandálu s „podvodnými emisemi“ v USA padají akcie firmy a stupňuje se nátlak na plošnou kontrolů motorů, které uměly obelstít emisní kontrolu.

Koncern přiznal, že softwarem určeným k falšování testů emisí bylo na celém světě vybaveno 11 milionů aut. Průšvih se týká i mladoboleslavské Škody, jež používala pranýřované motory TDI ve starších vozech fabia, rapid, octavia, roomster i superb.

TRENÝRKOVÁ KAUZA

Až do úterý mlčel Miloš Zeman k víkendovému trenýrkovému extempore na Hradě. V úterý promluvil a celkem očekávaně neprojevil ani smysl pro humor, ani nadhled. Členy skupiny Ztohoven nazval „třemi blbečky“ a žádá hlavu šéfa své ochranky.

„Paradoxně nejsme pranýřovaní my, ale Hrad, ochranka, že to nejsou schopný uhlídat, mě je těch vojáků až líto,“ reagoval na hradní výroky z uplynulých dní Petr Žilka ze skupiny Ztohoven. Zdůraznil, že podobných „střešních aktivismů“ je po celém světe mnoho a patrně žádný nevzbudil tak hysterickou reakci úřadů.

„Je jich hrozně moc (střešních aktivismů, pozn. red.), ale téměř žádný nevyvolal takovou bouřlivou poptávku po tom, aby se zvýšila bezpečnost, i když šlo třeba o Westminster, kde bylo v minulosti plno aktivistů třeba z řad ekologů...,“ připomněl Žilka.

DÁLE DOPORUČUJI:

Martin Samek

Autor

Martin Samekmartin.samek@lidovky.czČlánky

Najdete na Lidovky.cz