130 let

Vedení BP láká arabské investory

Česko

Jak zabránit nepřátelskému převzetí firmy oslabené ropnou havárií? Manažeři spoléhají na šejky i Číňany

LONDÝN V ropné společnosti BP, kterou tradičně ovládají Britové a Američané, by mohli získat větší podíl Arabové nebo Číňané. Vedení BP by bylo pro. Zabránilo by to totiž možnému pohlcení BP jejími konkurenty, jako jsou anglo-holandský Royal Dutch Shell nebo americký Exxon Mobil, a následné výměně na postech ve vedení firmy.

Podle listu The Wall Street Journal proto včera dokonce šéf BP Tony Hayward navštívil ropný emirát Abú Dhabi v Perském zálivu. Na jednání s představiteli vládnoucí rodiny údajně prohlásil, že by byl šťastný, pokud by místní státní investiční fond koupil v jeho firmě desetiprocentní podíl.

Konec úniku na dohled „Tradičně státní investiční fondy ze Středního východu investují do společností na dlouhou dobu, a zejména když lze jejich akcie získat levně,“ komentoval zprávy o zájmu o BP Saud Masud, dubajský analytik švýcarské investiční banky UBS. Cena akcií BP přitom od 20. dubna, kdy se do Mexického zálivu potopila plošina Deepwater Horizon a následný únik ropy způsobil největší ekologickou havárii v historii USA, klesla téměř na polovinu. Navíc se zdá, že BP brzy vyřeší hlavní problémy, které dosud zneklidňovaly investory a srážely hodnotu firmy: konečně je na obzoru definitivní zastavení úniku ropy v Mexickém zálivu a rýsuje se i jasný plán, jak společnost zaplatí za škody způsobené ropnou skvrnou.

Americké úřady totiž tento týden potvrdily, že do poloviny srpna budou dokončeny pomocné vrty, které mají zmírnit tlak proudící ropy, a umožní tak utěsnit prasklé potrubí. Firma je údajně s pracemi na vrtech dokonce v několikadenním předstihu oproti původnímu plánu.

Dobré zprávy pro společnost se objevují, i pokud jde o výši pokut za škody na životním prostředí a náhrad, které bude muset firma vyplatit americkým rybářům a hoteliérům. Na burze se totiž začaly šířit zprávy, že možná dojde či už došlo k neformální dohodě s Bílým domem o tom, že společnost celkově zaplatí 20 miliard dolarů. Tedy částku, kterou na nátlak amerických politiků musí věnovat do speciálního fondu na řešení následků havárie. Pokud jde o náklady na zastavení úniku ropy, BP na ně dosud vynaložila 3,12 miliardy dolarů. Nicméně část těchto peněz bude patrně úspěšně vymáhat na spolumajitelích havarovaného vrtu - americké těžařské firmě Anadarko a japonském konglomerátu Mitsui. Analytici se dosud obávali, že by se celková částka za zastavení úniku ropy a náhrady škod mohla vyšplhat až na 100 miliard dolarů.

BP přitom bude mít letos k dispozici zhruba 30 miliard dolarů v hotovosti, a navíc se dohodla s devíti nejmenovanými bankami na případném úvěru ve výši 9 miliard dolarů. Firma mimo to plánuje prodat některá svá naleziště a podíly v zahraničních firmách a získat tak dalších 10 miliard. Podle listu Financial Times uvažuje například o prodeji podílu v ruské polostátní firmě Rosněfť, plynových nalezišť v Austrálii, ropných polí v Kolumbii či severoamerické společnosti na výrobu hliníku Arco Aluminium.

Nežádoucí spojenci Kromě investorů z Abú Dhabi mají podle saúdskoarabského listu Al-Eqtisadiah zájem o 10 až 15 procent BP Saúdové, kteří se prý už sešli s vedením společnosti. Britské noviny Guardian zase přinesly zprávu, že s vedením BP už jednají zástupci kuvajtského státního investičního fondu Kuwait Investment Authority. Mezi zájemci je prý také čínská petrochemická firma a možná i libyjská státní ropná společnost National Oil Corporation. Její šéf Chokri Ghanem označil v rozhovoru pro agenturu AFP akcie BP za dobrou „příležitost“ ke koupi.

Je ale otázkou, zda americká a britská vláda nezabrání případným investicím do BP z Číny a z arabských zemí administrativní cestou. Číňané a Libyjci nemají s USA a Velkou Británií dobré vztahy. Když například Číňané chtěli v roce 2005 koupit americkou ropnou společnost Unocal, Bílý dům pohrozil zablokováním obchodu z „bezpečnostních důvodů“.

Ropné monarchie Perského zálivu jsou sice oficiálně západními spojenci, ale když se Kuvajťané pokusili v osmdesátých letech koupit část BP, zabránil jim v tom britský kabinet.

KDO KROUŽÍ KOLEM BP Abu Dhabi Investment Authority - největší státní investiční fond na světě. Je financován z ropných příjmů Abú Dhabi. Zájem má i kuvajtský státní investiční fond Kuwait Investment Authority. Jeho vstup ale může blokovat místní parlament. Část BP chce i zatím blíže neznámá skupina saúdských investorů. Část z nich prý podniká v energetice. Pravděpodobným zájemcem je i čínská státní ropná společnost CNOOC.

Autor: