Pondělí 1. června 2020svátek má Laura 9 °C polojasno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Vězeňská služba chce kvůli koronaviru omezit nástup vězňů. Opatření má snížit riziko zavlečení nákazy

Vězení (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vězení (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

Praha Vězeňská služba požádala předsedy soudů, aby odsouzení za banální trestné činy nemuseli za současné situace šíření koronaviru nastupovat do vězení. Toto opatření má snížit zavlečení nákazy do věznic. U žádného vězně v Česku dosud nebylo onemocnění covid-19 zjištěno. Generální ředitel Vězeňské služby Petr Dohnal ve čtvrtek v Radiožurnálu řekl, že do výkonu trestu nastupuje asi 500 odsouzených měsíčně.

„Šlo by o odsouzené, kteří mají nezávažnou trestnou činnost, tedy o pachatele banálních trestných činů,“ uvedl k žádosti soudům. Předsedové soudů mají o tomto opatření podle Radiožurnálu ve čtvrtek jednat s ministryní spravedlnosti Marií Benešovou.

Dohnal řekl, že kvůli nemoci covid-19 přijala Vězeňská služba rozsáhlá preventivní opatření s cílem maximálně zabránit rozšíření onemocnění do věznic. „Součástí těchto opatření bylo i oslovení jednotlivých předsedů krajských soudů, aby v zákonných možnostech zvážili odklad nástupu k trestu u odsouzených takzvaně z volné nohy, to znamená těch, kteří mají dobrovolný samostatný nástup do výkonu trestu v termínu, který určí soud. Nejedná se tedy o nebezpečné pachatele,“ uvedl šéf Vězeňské služby. 

Dosavadní reakce z krajských soudů jsou podle něj pozitivní. „Dnes máme s předsedy soudů i videokonferenci a budeme tam toto téma řešit,“ dodal.

V současné době není žádný vězeň nakažený. Z 12 000 dozorců a civilních zaměstnanců Vězeňské služby se covid-19 potvrdil u 11 lidí, jeden člověk se už vyléčil, uvedl Dohnal. Mluvčí sboru Petra Kučerová minulý týden ČTK sdělila, že částečný výpadek příslušníků neohrozil schopnost zajistit ve věznicích bezpečnost a pořádek. 

„Zaměstnanci, kteří byli s těmito osobami v kontaktu, zůstávají doma. Vězněné osoby jsou izolovány od ostatních,“ popsala. Každá z českých věznic má možnost umístit vězně, u kterého existuje podezření na nákazu, odděleně.

Vězni dál vyrábějí roušky chránící proti šíření koronaviru, denně jich podle Dohnala vyrobí zhruba 15 000. Roušky či ochranné štíty věznice dodávají nemocnicím, justiční soustavě, poště nebo domovům pro seniory.

Ve věznicích jsou od poloviny března zakázány návštěvy. Platí i další preventivní opatření proti šíření nákazy. Například každému, kdo přijde do věznice zvenčí, se při vstupu měří teplota.

Premium

Před Rusem s ricinem varoval českou kontrarozvědku anonym

Náměstek ministra zdravotnictví Roman Prymula. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Byl to jeden z posledních letů z Ruska. Krátce nato se nebe nad Českem kvůli opatřením proti koronaviru uzavřelo. Psal...

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Náměstek ministra zdravotnictví Roman Prymula. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Čas na změnu. Síťový zesilovač dnes nabídne více hudby než CD přehrávač

Náměstek ministra zdravotnictví Roman Prymula. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Poslech hudby prošel během posledních let revolucí. Většina hudby se poslouchá z předplacených internetových zdrojů....

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!