6. srpna 2019 5:00 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

VIDEO: ‚Cyklogang‘ si z návštěvníků pražské náplavky udělal dopravní kužely. S jedním se srazil

Jeden z cyklistů naráží do muže stojícího u jedné ze zakotvených lodí. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jeden z cyklistů naráží do muže stojícího u jedné ze zakotvených lodí. | foto: Cyklista Pražský

PRAHA Bezohlednou jízdu pětice cyklistů na pražské náplavce zaznamenala jejich sportovní kamera. Proplétají se v nemalé rychlosti mezi návštěvníky a do jednoho z nich i narazí. Způsob jízdy odsoudil spolek Auto*Mat, který ale zároveň naznačil, že se spolužitím cyklistů a chodců na náplavce nic nedělá městská část Praha 2. Ta to ale odmítá s tím, že učinila kompromisní opatření.

Místo cvičných dopravních kuželů si skupinka cyklistů „postavila“ pro svůj slalom do cesty návštěvníky pražské náplavky u Rašínova nábřeží. Jako by zázrakem se jim ve vysoké rychlosti podařilo srazit se jen s jedním člověkem. Svou jízdu si natáčeli na sportovní kamery, sestříhaný záznam z nich se v sobotu objevil na facebookovém profilu Cyklista Pražský.

Na videu najíždějí na náplavku od galerie Mánes a po většinu jízdy udržují poměrně vysokou rychlost. V té se proplétají mezi návštěvníky, kterých je v létě v podvečerních hodinách na náplavce tradičně hodně.

Během jízdy se snaží držet na pro cyklisty vymezeném pruhu s hladkými kostkami, na kterém se ale nachází v daný čas velké množství lidí.

Srážka s mužem

Zřejmě nejkritičtější moment přichází těsně před Palackého náměstím, kdy jeden z cyklistů při bezohledné jízdě najede do muže stojící před jednou ze zakotvených lodí. Okamžitě ale nasedá na kolo a s ostatními pokračuje v jízdě.

Ten cyklista z kola později dokonce spadne, když se pokouší vyhnout muži na kole v protisměru. Při pádu ohrozí několik lidí sedících na kraji vody. Opět sbírá kolo a odjíždí. Několik nic netušících lidí jim málem vkročí přímo pod kola, jindy předvádějí členové „cyklogangu“ jízdu na zadním kole.

Mezi hosty pražské náplavky se jezdci proplétali jako během lyžařského slalomu.

Mezi hosty pražské náplavky se jezdci proplétali jako během lyžařského slalomu.

Moment během kterého jeden z cyklistů spadne z kola.

Moment během kterého jeden z cyklistů spadne z kola.

Spolek Auto*Mat, jehož cílem je zvyšovat kvalitu veřejného prostoru a cyklistickou dopravu podporuje, ale pro počínání pětice jezdců pochopení neměl. Na svých stránkách jízdu mladíků popsal jako „bezohledné a nebezpečné chování“ a celou akci jednoznačně odmítl.

Zároveň ale jeho členové naznačili, že akce poukazuje na údajně neutěšený stav cyklistického pruhu na zaplněné náplavce a Praha 2 podle nich tento problém ignoruje. „Problém je to pro obě strany: jak pro chodce, kteří cyklisty na náplavce příliš nevnímají a cítí se pak cyklisty ohroženi, tak pro cyklisty, kteří se potom nemají jak bezpečně dostat přes centrum města,“ řekl LN člen spolku Vratislav Filler, který je členem cyklokomise Magistrátu hlavního města Prahy.

Podle toho projede po náplavce okolo patnácti set cyklistů denně a problémy v jejich soužití s chodci jsou prý na denním pořádku. „Bohužel, ze strany Prahy 2 vnímáme nezájem až odmítání,“ dodal Filler s tím, že nejlepším řešením by prý bylo dostat cyklisty spíše nahoru na nábřeží, kde by podle něj měly být zřízeny cyklopruhy.

Cyklisté se snažili držet na pruhu pro cyklisty, ten byl ale beznadějně obsazen...

Cyklisté se snažili držet na pruhu pro cyklisty, ten byl ale beznadějně obsazen chodci.

Za stejně bezohlednou považuje jízdu z videa i Josef Gál, vedoucí odboru dopravy z úřadu městské části Prahy 2. Odmítá ale, že by druhá městská část tuto záležitost ignorovala, musela prý ale učinit kompromis vzhledem k námitkám Policie ČR, která upozorňovala na nedostatečný prostor pro zřízení cyklopruhů. „Vozovka je vyznačena piktogramy upozorňující na větší výskyt cyklistů,“ popsal současný stav Gál.

Michal Bernáth

Autor

Michal Bernáthmichal.bernath@lidovky.czČlánky

JAKO Z INSTAGRAMU: Stáhněte si zdarma milníkové kartičky
JAKO Z INSTAGRAMU: Stáhněte si zdarma milníkové kartičky

Znáte milníkové kartičky? Jsou to obrázky s textem, který označuje nějaký milník vašeho děťátka. eMimino si jich pro vás připravilo celou sadu k vytištění. Pojďte se na ně podívat.

Najdete na Lidovky.cz