Čtvrtek 4. března 2021svátek má Stela 0 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Jak bude o víkendu: přijde znatelné oteplení, čekají se teploty nad deset stupňů. Morava bude ve výhodě

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy ilustrační snímek | foto: Reuters

Praha Zapomeňte na mrazivá rána a denní teploty jen těsně nad nulou: nadcházející sobota a neděle přinese počasí spíše jarní. Vysoké teploty doprovodí čerstvý vítr, zejména v neděli bude povětrnost na Moravě vlídnější než v Čechách.

Zvraty počasí a prudké výkyvy teplot nejsou sice v prosinci ničím neobvyklým, tento si ale nejspíše budeme pamatovat. Maximální teploty v sobotu a neděli se totiž místy dostanou na dvojciferné hodnoty a v porovnání s dneškem a předcházejícími dny tak půjde o zhruba desetistupňový rozdíl směrem nahoru.

Nadprůměrně teplé počasí se tentokrát přesně „trefuje“ do víkendu: proudění teplého vzduchu od jihu totiž v neděli odpoledne či večer ukončí studená fronta a v prvních dnech příštího týdne zase bude o poznání chladněji.

Již noc na sobotu by měla být poměrně teplá s tím, že v nižších a středních polohách se rtuť teploměru, snad s výjimkou západních Čech, nedostane pod nulu. Přes den očekávají modely oblačné až polojasné počasí s tím, že ve východní polovině republiky (v moravských krajích a na Českomoravské vrchovině) se citelně rozfouká. Jihovýchodní proudění bude v nárazech dosahovat rychlosti až 20 metrů za sekundu, na hřebenech Jeseníků a Beskyd ještě o něco více – a to už jsou hodnoty, které dokážou rozkolísat i dospělého člověka.

Na obloze se budou rychle honit oblaka, ale mezi nimi by mělo zůstat dost prostoru i pro sluneční svit. Maximální teploty se přes den dostanou k deseti stupňům a zejména na severovýchodě Moravy ještě o kousek výš. Srážky očekávají meteorologické modely spíše ojediněle, na většině území by nemělo pršet vůbec.

V neděli bude počasí značně rozdílné v Čechách a na Moravě. Ráno by, s výjimkou nejvyšších horských partií, mělo zůstat v plusových hodnotách. Především v západních Čechách se ale během dne začne projevovat od západu postupující studená fronta, což přinese nižší teploty a zřejmě i nějaké srážky. Oproti tomu na Moravě se očekává podobný ráz počasí jako v sobotu, tedy výjimečné teplo (až 12 °C) a větrno. Rozdíl maximálních teplot mezi Karlovými Vary a Ostravou by v neděli mohl dosáhnout sedmi stupňů.

Aktualizovanou předpověď počasí si můžete ověřit na webu Českého hydrometeorologického ústavu (www.portal.chmi.cz).

S lyžemi ještě počkejte

Lyžařská sezona zatím zůstává ve hvězdách nejen kvůli nejistotě s ohledem na restrikce vyplývající z šíření koronavirové nákazy. Nepříznivé zůstávají i přírodní podmínky: ačkoli ve vyšších polohách Krkonoš, Jizerských hor či Jeseníků již nyní slabá sněhová pokrývka leží a vyrazit na běžky je omezeně možné, o víkendu se zřejmě na hory vydají jen hard-core lyžaři. Sníh bude tát pod nohama a v otevřených partiích hor bude pohyb výrazně znepříjemňovat silný vítr.

Vyrazit o víkendu na výlet tak lze doporučit spíše v nižších a středních polohách, a to pěšky. Pokud vyndáte ze sklepa jízdní kolo, počítejte s tím, že vás prověří vítr: jižním směrem se pojede mnohem hůře než na sever.

Uvedená prognóza vychází z veřejně dostupných dat a má pouze pravděpodobnostní charakter. Autor ani server www.lidovky.cz nemohou nést žádnou odpovědnost za případy, kdy by se situace v terénu lišila od publikované předpovědi. 

Exploze viru: v domově důchodců ve Vrchlabí zabil polovinu seniorů

Jedním z největších lákadel galerie je plátno Zrození venuše.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Tragédie v domově seniorů varuje, jak rychle se šíří nákaza koronavirem a jak smrtelná může být. Celorepublikově pak...

Randění pod rouškou. Reportérka absolvovala sedm pokusů o seznámení

Jedním z největších lákadel galerie je plátno Zrození venuše.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Jestli si někoho nenajdeš, než ti bude třicet, nainstaluju ti seznamku,“ oznámila mi moje nejlepší kamarádka. Patřím...

Zavřené nezavřené restaurace. Jak vypadá zapovězený společenský život?

Jedním z největších lákadel galerie je plátno Zrození venuše.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zaplněné stoly, skupinky lidí se sklenicemi vína a smích nesoucí se až na ulici. Nejde o výjev starý víc než rok, ale o...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!