Čtvrtek 25. února 2021svátek má Liliana 15 °C jasno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

‚Vláda nás pohřbívá za živa.‘ Firmy napojené na gastronomii uspořádaly protestní jízdu dodávek

Zavřená restaurace. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zavřená restaurace. | foto: Martin Veselý, MAFRA

Praha Protest proti vládním protiepidemickým opatřením a podle nich nedostatečným kompenzacím pořádali ve čtvrtek odpoledne u úřadu vlády zástupci firem napojených na gastronomii. Kolem budovy jezdily dodávky, kterých se podle organizátorů mělo do protestní akce zapojit 150.

Protestující firmy chtějí po státu stejné kompenzace, jaké dostávají uzavřené restaurace a hotely. Vládu také žádají, aby umožnila fungování gastronomie alespoň v omezeném režimu. Podnikatelé zatím žádné jednání s vládou přislíbené nemají.

Zástupci firem, které podnikají v oborech napojených na gastronomii, žádají od státu stejné kompenzace, jaké mají zavřené restaurace a hotely. Současná opatření jsou podle nich likvidační, každý den omezení kvůli koronaviru je podle prohlášení posouvá blíže ke krachu.Dodávky začaly kolem Strakovy akademie jezdit kolem 13:20. Na autech byly nalepené nápisy jako „Vláda nás pohřbívá zaživa“, „100 000 pracovních míst v ohrožení“ nebo „Je nás 100 000 a vládu nezajímáme!“. Dopravu spíše zhušťovaly, úplně ji zastavily.

Nárok na kompenzaci by podle organizátorů protestu měla mít společnost, které klesly tržby v segmentu hotelů a restaurací o polovinu proti srovnatelnému období a u které tvoří příjmy od restaurací a hotelů alespoň 30 procent z celkových tržeb. Za každého zaměstnance a kalendářní den firmy požadují 500 korun a kompenzaci nákladů nájmů za provozní, skladové nebo kancelářské prostory. Podniky chtějí dostat podporu zpětně od října do konce platnosti vládních omezení.

„Jsme tu proto, že nás sem dohnal nekončící pocit zmaru, beznaděje a zoufalství,“ řekl na tiskové konferenci majitel firmy FANY Gastroservis Pavel Faiereisl. Deset měsíců se podle něj firmy snaží upozornit na problémy firem z oboru, nic se ale neděje, vláda je ignoruje. „Po 30 let se tu formoval a následně vznikl celý samostatný sektor dodavatelů zboží a služeb, který vytvořil desítky tisíc pracovních míst a je obsluhován tisíci živnostníky a stovkami firem,“ řekl podnikatel. Podle něj mají tyto firmy na HDP větší podíl než průmyslová výroba.

Do protestu se zapojily například firmy FANY Gastroservis, PM Laundry, Vectron systém, CIPA, Šandera, Elko, JIP nebo Le Patio Group. Pokud vláda nevyslyší jejich volání, připraví silnější nátlakové akce. Ta čtvrteční prakticky neomezila dopravu, v budoucnu by tomu tak už být nemuselo, uvedli.

Konec cukrárny, jež zná chutě Smíchova. Motivace je pryč, říká majitelka

Zavřená restaurace. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Po otevření dveří pod růžovým vývěsním štítem se nos návštěvníka i přes nasazenou roušku zaplní vůní čokolády....

Jací jsme v posteli podle hvězd? Blíženci experimentují, Štíry sex ovládá

Zavřená restaurace. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium O lásku je třeba pečovat stejně jako o zdraví. Proto se oslava svátku zamilovaných, který připadá na 14. února, zdá...

Policie vyklízí Hlavní nádraží. Jeho obyvatelé si našli nový „Sherwood“

Zavřená restaurace. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Narkosvět v legendárním parku u pražského hlavního nádraží, kterému všichni přezdívají Sherwood, se proměňuje a...

A. Novotný Ne vláda, ale COVID. 15:32 21.1.2021
R. Vacek Lepší pohřbívat firmy, než lidi. 14:54 21.1.2021
L. Machala 15:16 21.1.2021

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!