Neděle 1. října 2023, svátek má Igor
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko

Vláda odpověděla na rezoluci EU ohledně Babišova střetu zájmů. Podle Dostálové mohou rozhodnout jen soudy

Předseda vlády Andrej Babiš foto: Reuters

Praha - Vláda odpověděla na rezoluci Evropského parlamentu, který před několika týdny odsoudil střet zájmů premiéra Andreje Babiše (ANO). Rozhodnout mohou pouze soudy, řekla na tiskové konferenci po setkání členů kabinetu s prezidentem Milošem Zemanem v Lánech ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová (za ANO).
  15:08aktualizováno  16:10

Spor o Babišův střet zájmů by měl rozhodnout Evropský soudní dvůr, řekl Havlíček

„Jsme přesvědčeni o tom, že česká vláda musí reagovat na závěry, které Evropský parlament předložil, protože rozhodovat o těch věcech skutečně mohou pouze soudy. Zatím na straně Evropské komise, Evropského parlamentu i na české straně jsou to pouze právní názory,“ uvedla Dostálová.

Odpověď na rezoluci podle Dostálové připravily ministerstva pro místní rozvoj, spravedlnosti, financí i zemědělství. Vláda se mimo jiné ohradila proti zásahům do auditních řízení.

„Zároveň jsme se ohradili proti tomu, abychom byli osočováni za nárokové dotace v oblasti zemědělství. Dokonce jsme polemizovali i s tím, že Evropský parlament vytýká Evropské komisi, že dostatečně rychle neodpověděla,“ poznamenala Dostálová. Kabinet podle ní odpověď na rezoluci schválil většinově.

Případ Babišova střetu zájmů převzal evropský žalobce. Z Česka zatím řeší 12 trestních kauz

Evropský parlament 10. června jasnou většinou hlasů odsoudil Babišův střet zájmů. Právně nezávaznou rezoluci, která vyzývá orgány Evropské unie i české úřady k ráznějšímu přístupu vůči dotacím pro holding Agrofert, podpořilo 505 zákonodárců. Proti bylo 30 europoslanců a hlasování se jich zdrželo 155.

Schválený text je reakcí na dubnové zveřejnění konečné auditní zprávy Evropské komise, podle níž je Babiš ve střetu zájmů, neboť ovládá holding Agrofert i poté, co jej vložil do svěřenských fondů. Firma proto nemá podle komise nárok na dotace ze strukturálních fondů EU. Babiš s tímto závěrem nesouhlasí a tvrdí, že převedením firmy do fondů vyhověl českému zákonu o střetu zájmů. Rezoluci označil za zasahování do vnitřních věcí Česka, poslanci se podle něj snaží ovlivnit říjnové sněmovní volby v zemi.

Europoslanci v usnesení mimo jiné vyzvali české úřady, aby ochránily peníze českých daňových poplatníků a přiměly Agrofert vrátit všechny neoprávněně vyplacené dotace. Česko by mělo vytvořit spravedlivější a zcela transparentní systém rozdělování unijních dotací, míní evropští zákonodárci. Dosavadní pravidla podle nich neumožňují zjistit konečné příjemce dotací a vedla k „vytvoření a růstu rozsáhlých oligarchických struktur“.

Babiše poslanci vyzvali, aby střet zájmů vyřešil tím, že se buď vzdá funkce, nebo zpřetrhá veškeré vazby na Agrofert.

Evropská komise by zase podle poslanců neměla váhat s využitím nového pravidla umožňujícího zastavit přísun dotací v případě porušování principů právního státu. Poslanci také chtějí, aby se stejná pravidla pro konflikt zájmů týkala vedle strukturálních fondů také přímých zemědělských dotací.

EK prověřuje možný Babišův střet zájmů od září 2018

2. srpna 2018 - V platnost vstoupila nová pravidla pro střet zájmů při čerpání dotací, jež koncem července 2018 schválil Evropský parlament (EP) a jež zakazují politikům v exponovaných funkcích pobírat dotace.

19. září 2018 - Transparency International (TI) odeslala druhý podnět týkající se Babiše, a to Evropské komisi (první podnět se týkal vlastnictví médií a šetřil ho Městský úřad v Černošicích). Premiér je podle organizace v podezření ze střetu zájmů, protože přes svěřenské fondy může ovládat Agrofert, který čerpá dotace z fondů EU. Babiš označil obvinění TI za nesmyslná.

27. září 2018 - Eurokomisař pro rozpočet Günther Oettinger během jednání rozpočtového výboru EP řekl, že komise začala prověřovat Babišův možný střet zájmů.

Prosinec 2018 - Komisař Oettinger doporučil Babišovi tři způsoby, jak se zbavit střetu zájmů. Buď zpřetrhat vazby své i své rodiny na holding, zajistit, aby Agrofert přestal přijímat dotace z EU, nebo se zdržet účasti na některých rozhodnutích. Babiš se poté vzdal předsednictví ve vládní Radě pro Evropské strukturální a investiční fondy.

Leden 2019 - Na českých úřadech začal audit EK, tři generální ředitelství komise prověřovala předcházení střetu zájmů při přerozdělování evropských dotací.

Přelom května a června 2019 - Do ČR dorazily dvě předběžné zprávy EK, které se týkaly Babišova střetu zájmů. V první komise dospěla k závěru, že Babiš má dál vliv na Agrofert a současně jako premiér ovlivňuje použití peněz z EU. Druhá zpráva se týkala zemědělských dotací. České úřady následně zaslaly Bruselu své reakce.

29. listopadu 2019 - EK zaslala českým úřadům konečnou zprávu týkající se dotací z unijních strukturálních fondů vyplácených Agrofertu. Audit potvrdil, že Babiš porušil české i evropské předpisy o střetu zájmů. Nadále totiž ovládá Agrofert, který pobírá unijní dotace. Babiš střet zájmů odmítl s tím, že z českého pohledu audit není konečný.

2. prosince 2019 - Mluvčí EK řekl, že audit ke střetu zájmů konečný je. České úřady musí do dvou měsíců od doručení českého překladu sdělit, jak provedou doporučení obsažená ve zprávě. Babiš v reakci řekl, že EK komise nemá autoritu na to, aby vykládala české zákony, a že audit z pohledu ČR konečný není.

3. prosince 2019 - Deník N uvedl, že ČR má podle auditu EK vrátit 451 milionů korun z unijních dotací Agrofertu. Podle listu EK v závěrečné zprávě konstatuje, že všechny dotace po 1. září 2017, kdy se stala účinnou novela českého zákona o střetu zájmů, byly Agrofertu vyplaceny neoprávněně.

Únor 2020 - Předsedkyně kontrolního výboru EP Monika Hohlmeierová spolu s dalšími členy navštívila v Praze některé úřady, aby zjišťovala fakta o Babišově možném střetu zájmů. Premiér označil české členy mise Tomáše Zdechovského a Mikuláše Peksu za vlastizrádce a Hohlmeierovou za pomatenou.

7. května 2020 - Kontrolní výbor EP, který projednal zprávu z únorové mise v ČR, vyzval Babiše, aby odstoupil nebo přestal přes firmy spojené s Agrofertem inkasovat peníze z unijního rozpočtu, pokud se střet zájmů skutečně prokáže. Podle europoslanců mise zjistila, že české úřady střety zájmů neumějí kontrolovat a že záleží v zásadě na čestném prohlášení dotčeného politika.

1. června 2020 - Vláda hlasy ministrů za hnutí ANO schválila návrh zákona o evidenci skutečných majitelů, který může podle kritiků pomoci Babišovi v jeho sporu o to, zda je ve střetu zájmů. Podle předlohy by byl Babiš považován za vlastníka svěřenských fondů, do kterých vložil holding Agrofert, ale nikoli za vlastníka samotného holdingu.

19. června 2020 - Poslanci EP jasnou většinou hlasů schválili usnesení kritické k možnému Babišovu střetu zájmů. Usnesení podpořilo 510 poslanců a proti se jich vyslovilo 53. Babiš o den později prohlásil, že za rezolucí stojí čeští europoslanci, kteří dělají vše pro to, aby ČR poškodili.

29. června 2020 - Česká vláda se v usnesení ohradila proti částem rezoluce EP z 19. června. Podle návrhu usnesení kabinet uvedl, že se europoslanci textem částečně vměšují do vnitřních a politických záležitostí členského státu. Rezoluce také podle vládních výtek narušuje presumpci neviny a předjímá výsledky unijních auditů. Předseda EP David Sassoli později v dopise zaslaném Babišovi mj. odsoudil výhrůžky, kterým čelili čeští členové kontrolního výboru EP poté, co je premiér označil za vlastizrádce.

9. března 2021 - Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) odeslalo do Bruselu odpověď na dopis EK se závěrečnou auditní zprávou o Babišově možném střetu zájmů.

23. dubna 2021 - EK zveřejnila závěrečnou zprávu z auditu firem okolo Agrofertu. Premiér Babiš je podle ní ve střetu zájmů, může získat majetek ze svěřenských fondů. Babiš opět odmítl jakýkoli střet zájmů. Po zveřejnění zprávy Babiš ČTK napsal, že je to "účelový a zmanipulovaný audit uměle vyvolaný profesionálními udavači z řad Pirátů".

26. května 2021 - Kontrolní výbor Evropského paramentu přijal rezoluci kritizující Babišův střet zájmů. Usnesení vyzývá EK, aby vůči ČR využila nové pravidlo podmiňující čerpání unijních peněz efektivním postupem státu vůči konfliktu zájmů.

10. června 20201 - Evropský parlament jasnou většinou hlasů odsoudil střet zájmů Andreje Babiše. Právně nezávaznou rezoluci, která vyzývá orgány Evropské unie i české úřady k ráznějšímu přístupu vůči dotacím pro holding Agrofert, podpořilo 505 europoslanců, proti bylo 30 a 155 se hlasování zdrželo.

- Babiš rezoluci označil za zasahování Evropského parlamentu do záležitostí České republiky a snahu ovlivnit sněmovní volby. Prezident Miloš Zeman rezoluci označil za právně nezávazné usnesení, které nebere příliš vážně.

12. června 2021 - Server iROZHLAS.cz napsal, že kauzu Babišova střetu zájmů, v níž čeští vyšetřovatelé zkoumali, zda mohl být kvůli čerpání dotací či veřejných zakázek ze strany koncernu Agrofert spáchán trestný čin, převzal nově fungující Úřad evropského veřejného žalobce (EPPO).

28. června 20201 - Ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová (za ANO) řekla, že vláda odpověděla na nedávnou rezoluci Evropského parlamentu. Odpověď na rezoluci podle Dostálové připravily resorty pro místní rozvoj, spravedlnosti, financí i zemědělství. Vláda se mimo jiné ohradila proti zásahům do auditních řízení.

Autor: