130 let

Prezident Václav Klaus | foto: Vondrouš Roman , ČTK

Vláda se s Klausem na Gruzii neshodla

Česko
  •   18:25
PRAHA - Prezident Václav Klaus si stále stojí za svým názorem v pohledu na gruzínskou problematiku. Jeho postoj nezměnila ani schůze s členy vlády odpovědnými za zahraniční politiku. O mandátu české strany pro mimořádný summit EU o Gruzii, svolaný Francií, bude ve středu jednat vláda a podle Topolánka byl Klaus na toto jednání kabinetu pozván.
"Je zjevné, že se ne ve všem shodujeme," poznamenal Topolánek po asi hodinové schůzce, na které ho doprovázeli ministr zahraničí Karel Schwarzenberg (za SZ) a vicepremiér odpovědný za evropskou problematiku
Alexandr Vondra (ODS). Předseda vlády je ale přesvědčen o tom, že i přes rozdílné názory je s Klausem možné najít styčné body a diskutovat více o tom, co je potřeba v budoucnosti udělat a jak pomoci.


"Ty základní teze jsou jasné. Je to humanitární a rozvojová pomoc, mír v
regionu, územní integrita Gruzie. Na tom se, myslím, shodnou všichni
státníci," uvedl Topolánek. Pro jednání mimořádného summitu EU svolaného francouzským prezidentem Nicolasem Sarkozym poté, co Ruská federace vyhrála krátké ozbrojené střetnutí s Gruzií, chce česká vláda ve středu dohodnout "otevřenější mandát bez hodnotících soudů". Jeho základní body chce Topolánek oznámit až po středečním jednání kabinetu.

Na zasedání vlády prezident nepřijde, v tiskovém prohlášení napsal, že neočekává, že by se na zasedání vlády dozvěděl něco jiného. "Vzhledem k tomu, že se naše názory na tuto věc zásadně liší, nepředpokládám, že bych svou přítomností mohl postoj vlády jakkoliv podstatně ovlivnit," dodal Klaus.

Vrcholná schůzka unijních politiků se bude konat v pondělí, Česko bude
reprezentovat ministr zahraničí Schwarzenberg a s velkou pravděpodobností i premiér Topolánek. Země EU mají projednat budoucnost vztahů EU a Ruska a také pomoc pro Gruzii. Ruskou invazi do Gruzie již ostře odsoudilo NATO, načež vztahy aliančních spojenců a Moskvy ochladly. Moskva dnes uznala nezávislost dvou gruzínských provincií Jižní Osetie a Abcházie.

Největší vládní strana ODS přitom jako jasného viníka konfliktu vnímá
Rusko. Klaus, čestný předseda občanských demokratů, naopak za původce
označil Gruzii a jejího prozápadně orientovaného prezidenta Michaila
Saakašviliho. Klaus se s vládou v otázkách zahraniční politiky střetl už v
minulosti, nelibě nesl například uznání nezávislosti bývalé jihosrbské
provincie Kosovo.

Autor: Lidovky.cz