130 let

Začne očkování čtvrtou dávkou proti covidu. Zažíváme letní vlnu, přiznal Válek

Česko
  •   9:49aktualizováno  13:43
Od pondělí se budou moct lidé starší osmnácti let nechat očkovat proti covidu-19 čtvrtou dávkou vakcíny. Doporučená je především pro lidi nad 60 let a dospělé s přidruženými nemocemi. Uvedl to ministr zdravotnictví Vlastimil Válek. Ten také řekl, že čelíme letní vlně epidemie.

Podle Válka je možné aplikovat čtvrtou dávku nejdříve čtyři měsíce po dávce třetí. Přeočkování je doporučené pro starší šedesáti let a další rizikové lidi, jako jsou pacienti po transplantaci, lidé s cukrovkou nebo poruchou imunity.

O očkování čtvrtou dávkou mluvil Válek už ve čtvrtek. Uvedl tehdy, že podmínkou pro spuštění očkování čtvrtou dávkou je schválení Státním ústavem pro kontrolu léčiv (SÚKL), Evropskou agenturou pro léčivé přípravky (EMA) a Světovou zdravotnickou organizací (WHO).

Náměstek ministra zdravotnictví Josef Pavlovic uvedl, že očkování bude nyní dostupné v očkovacích centrech bez objednání, případně u praktiků. „Od 15. srpna pak očekáváme spuštění rezervačního systému,“ řekl Pavlovic. Cílem podle něj je vytvořit síť očkovacích míst, aby bylo na podzim možné naočkovat 2,5 až tři miliony lidí.

Kromě čtvrtých dávek se počítá s očkováním třetích dávek u lidí, kteří chtěli počkat na podzim. Číslo vyplývá z průzkumu, který si resort nechal zpracovat, podle kterého je ochotných nechat se naočkovat 38 procent populace, dalších 20 procent se rozhodne podle situace.

Současně začne i informační kampaň. Lidé, kteří se nenechali přeočkovat, budou podle Pavlovice osloveni také jejich zdravotními pojišťovnami.

Válek dříve uvedl, že nyní by chtěl přeočkování umožnit lidem cestujícím do rizikových oblastí nebo starším lidem, kteří se nákazy bojí. Chybu podle něj ale neudělají ani ti, kteří s další dávkou ještě chvíli počkají, aby měli imunitu na podzimní měsíce.

Letní vlna covidu-19

Válek také uvedl, že zažíváme další vlnu epidemie covidu-19. Situace je však podle něj pod kontrolou. Ministerstvo každý den monitoruje počty nakažených, hospitalizovaných a sleduje predikce.

Ministr doplnil, že očkování je jedním ze dvou nejefektivnějších opatřeních při boji s epidemií. Tím druhým je nošení roušek a respirátorů.

„My také doporučujeme nošení roušek ve zdravotnických zařízeních a v tomto smyslu odešel dopis hlavní hygieničky. Doporučujeme je v ústavech sociální péče a v tomto smyslu odejde dopis hlavní hygieničky. A samozřejmě je doporučujeme v hromadné dopravě především všem těm, kteří jsou riziková skupina, nebo kteří mají jakékoliv příznaky nachlazení,“ řekl ministr. Dodal, že roušky a respirátory chrání před všemi infekcemi, které se šíří vzduchem. „Není proto chybou, naopak je to správné používat v těchto prostorách roušku,“ dodal šéf resortu.

V příštím týdnu podle něj bude zahájena diskuze s pojišťovnami o možnosti hrazení PCR testů ze zdravotního pojištění. Uvedl, že debatu je možné vést díky tomu, že test již není vnímán jako „vstupenka do kina“.

„Představa je taková, že by se PCR test stal dalším medicínským nástrojem, který může být užíván bez indikace lékaře,“ řekl Válek. Důvodem je podle něj především to, že na podzim přijde vlna respiračních onemocnění.

Za vše může nová subvarianta omikronu

„Nepochybné je, že epidemie začala znovu sílit,“ potvrdil také šéf Ústavu zdravotnických informací a statistiky Ladislav Dušek. Jde podle něj o trend, který se objevuje v celé Evropě. „Roste relativní pozitivita. Tedy procento pozitivně potvrzených případů a nepochybně ještě týden až dva dále poroste nahoru. Pak s největší pravděpodobností dojde ke zlomu,“ popsal. Je podle něj ale těžké odhadovat, jak rychlý pokles bude. Poprvé totiž zažíváme letní vlnu epidemie.

Na vině je podle něj nová subvarianta mutace omikron. „Ta má nepříjemnou vlastnost prolamovat imunitní ochranu s časovým odstupem zhruba tři až čtyři měsíce,“ řekl Dušek. To podle něj neznamená, že imunita zmizí zcela. Dále chrání proti těžkému průběhu nemoci. Je proto dle Válka jasné, že očkování proti covidu-19 se stane sezónní záležitostí, jako je tomu třeba u chřipky.

Díky vysoké proočkovanosti starších lidí a také díky letnímu počasí je s covidem na jednotkách intenzivní péče jen 26 lidí, doplnil Dušek. Na podzim ale očekává větší dopad na zdravotní systém. „Nadále platí, že očkování je velkým ochranným efektem proti závažnému průběhu nemoci,“ řekl.

Epidemická situace se v posledních týdnech zhoršuje. Ve čtvrtek přibylo 1 711 potvrzených případů, je to o zhruba 160 více než před týdnem. Podle Duška může být ale reálný počet nakažených až pětinásobně vyšší. V nemocnicích je s covidem poprvé od května více než 400 lidí, nezvyšuje se však počet pacientů v těžkém stavu.

Autor: knn