130 let

Vrtulník. | foto: Jiří Reichl, Lidové noviny

Vnitro prověří „Grossovy“ vrtulníky

Česko
  •   8:07
PRAHA - Ještě za bývalého ministra Stanislava Grosse uzavřelo vnitro nevýhodné smlouvy o nákupu policejních vrtulníků. Brzy by se mělo ukázat, zda obchod byl vůbec legální.

Auditoři ministerstva vnitra prověří smlouvy na nákup policejních vrtulníků. Budou zkoumat, zda smlouvy na nákup moderní techniky uzavřené ještě za bývalého ministra vnitra Stanislava Grosse (ČSSD) jsou v souladu se zákonem, či nikoliv.
Podle zjištění LN už příslušné dokumenty zkoumají úředníci z odboru interního auditu a supervize. Jejich verdikt by měl být znám zhruba na konci března.
Důvodem kontroly jsou dvě skutečnosti. Už ta první je podezřelá: přestože kurz koruny vůči euru oslabuje a stejné produkty kupované za euro by v korunových cenách měly klesat, u policejních vrtulníků je to naopak.

Zatímco první vrtulník moderní třídy Eurocopter koupený v roce 2003 stál více než 164 milionů korun, poslední, dodaný letos, přijde na více než dvě stě milionů. Tedy o více než 35 milionů více. Upozorňují na to i soukromí provozovatelé vrtulníků, kteří tvrdí, že jejich srovnatelné stroje stály daleko méně. Ředitel Letecké služby Policie ČR Vladimír Panenka jim však oponuje.

„Ceny zahrnují veškeré náklady spojené s dodávkou včetně speciálního vybavení. Jde například o termovizní vyhledávající a kamerový systém, silný noční světlomet, zařízení pro noční vidění, podvěsný hák vrtulníku, slaňovací vysazovací hrazdu, palubní jeřáb nebo hasicí vak,“ tvrdí Panenka.

Druhý fakt je možná ještě závažnější: smlouva na nákup strojů je pro Českou republiku nevýhodná. Právě pro vzrůstající cenu strojů se podle zdroje z ministerstva původně uvažovalo o tom, že by vnitro poslední vrtulník neodebralo. „Smlouva je ale nastavena tak, že odstoupení je obrovsky nevýhodné, a proto je lepší poslední vrtulník přece jen odebrat,“ tvrdí zdroj LN z ministerstva.

Další podrobnosti
si přečtěte v pondělním vydání deníku
Autor: Jiří Reichl
  • Vybrali jsme pro Vás