• Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Volilo se v Brně, nikoli o Brně

Česko

BRNĚNSKÝ ÚHEL POHLEDU

Strana zelených v krajských volbách neuspěla. Zatímco vítězové, ale i někteří šťastnější poražení mají teď plnou hlavu starostí, za jakých podmínek a s kým sestaví krajskou koalici, my zelení teď máme čas na pečlivou analýzu vzkazu, který nám jihomoravští voliči o uplynulém víkendu poslali.

Bylo by však chybou domnívat se, že výsledky krajských voleb v Brně byly odrazem spokojenosti voličů s prací jejich komunálních politiků. Už letmý pohled na počty hlasů pro jednotlivé strany v Brně prozrazuje, že k dramatickým posunům v hlasech odevzdaných pro KDU-ČSL, SZ či ODS v porovnání s výsledkem před čtyřmi lety nedošlo. V Brně se pouze stalo to, co všude jinde v republice. K volbám totiž nepřišli jen pravidelní voliči, kteří odevzdání hlasu některé z kandidujících stran berou jako svou občanskou povinnost a chodí k urnám ve všech typech voleb.

Kromě nich přišli tentokrát i ti, kteří obvykle považují za „důležité“ pouze volby sněmovní, ale jinak volit moc nechodí.

Ti však do volebních místností nepřišli kvůli regionálním či navýsost brněnským tématům, ale reagovali na vyostřenou protivládní kampaň ČSSD, která jim slibovala zrušení poplatků ve zdravotnictví a konec vládních reforem.

Byl to z naší strany asi kus politické naivity Sociálním demokratům se prostě podařilo šikovně vedenou kampaní vytvořit mimořádné oranžové přečíslení. To pak způsobilo procentuální propad výsledků ostatních stran, včetně zelených.

To samozřejmě nemůže být důvod k tomu, abychom poslední volební výsledky hodili za hlavu a nevzali si z nich poučení. Musíme si otevřeně přiznat, že v tom byl z naší strany asi kus politické naivity, když jsme se domnívali, že voliči se budou rozhodovat primárně podle toho, jaká konkrétní řešení pro náš kraj jednotlivé politické strany nabízí. Podcenili jsme touhu podstatného množství lidí využít příležitosti k vyjádření obav o sociální jistoty. A nedokázali jsme je přesvědčit o tom, že krajskou reprezentaci je lepší vybírat na základě témat a řešení, která jsou kompetenčně plně v moci krajských samospráv.

Řada z nás jistě na vlastní kůži zná takzvaný schodišťový komplex, kdy vás ty nejlepší odpovědi na položené otázky napadnou až na schodech po cestě ven od té či oné zkoušky.

Stejně tak mě teď napadají spousty způsobů, jakými mohli zelení lépe vytáhnout do popředí volebního boje otázky životního prostředí, ústředního tématu naší politiky. Měli jsme si kupříkladu dát více záležet na tom, aby Brňané věděli, že se nám podařilo v radniční koalici prosadit přípravu městské rychlodráhy, která zachová železniční provoz na stávajícím nádraží v centru i po výstavbě nového nádraží na jihu. Shrnuto, nepodařilo se nám vysvětlit, proč je účast zelených v zastupitelstvu užitečná i na úrovni kraje. Dokážeme-li se z toho nyní poučit, pak si zachováme právo doufat společně s klasikem, že „v blízkosti chyb rostou úspěchy“.

Názory v této rubrice nemusejí vyjadřovat stanovisko redakce.

O autorovi| MARTIN ANDER, místopředseda Strany zelených

Vydání| Tato zpráva vyšla v prvním vydání

Regionální mutace| Lidové noviny - Brno

Autor:
  • Vybrali jsme pro Vás