Sobota 27. dubna 2024, svátek má Jaroslav
130 let

Lidovky.cz

Česko

Všichni prezidentovi lékaři. Zeman při svém posledním ceremoniálu ocenil i zdravotníky, kteří se o něj starali

Prezident Miloš Zeman uděloval u příležitosti státního svátku 28. října státní vyznamenání, 28. října 2022, Pražský hrad, Praha. foto:  Petr Topič, MAFRA

Na Pražském hradě padly dva rekordy. Tím prvním byl počet řádů a medailí, které večer prezident Miloš Zeman slavnostně předal 78 osobnostem. A tím druhým byla nuzná účast české vlády. Tu ve Vladislavském sále zastupovalo jen torzo ministrů s premiérem Petrem Fialou (ODS) v čele.
  21:50

Zeman, pro něhož byl ceremoniál státnickou rozlučkou, udělil osm Řádů bílého lva, který je vůbec nejvyšším státním vyznamenáním. V drtivé většině ho dostali in memoriam účastníci protinacistického odboje. Nechyběl mezi nimi ani legendární trojlístek Josef Balabán, Josef Vladimír Mašín a Václav Morávek, kteří tvořili protinacistickou odbojovou skupinu Tři králové. Prezident tím mimo jiné uctil i letošní památku osmdesátiletého výročí heydrichiády. Jediného bílého lva, který letos putuje za hranice, hlava státu předala v zastoupení ukrajinskému prezidentovi a hrdinovi protiruského odporu Volodymyru Zelenskému. Ukrajinský prezident včera naopak udělil Praze čestný titul Město – zachránce, a to za pomoc Ukrajincům a Ukrajině.

Zelenskyj i Tři králové. Prezident Zeman ocenil 78 osobností, prohlédněte si jejich medailonky

Vyšší státní vyznamenání, Řád Tomáše Garrigua Masaryka, obdržela například předsedkyně Výboru dobré vůle – Nadace Olgy Havlové Milena Černá.

Fialovo dilema

Z bezmála osmdesátky oceněných se rozdalo na 67 medailí Za zásluhy a Za hrdinství, kde byla skladba osobností nejpestřejší.

„Nebudu hodnotit výběr. Jsou tam určitě jména, která jsou nesporná, která si zaslouží úctu. Jsou tam i lidé, u kterých moje ruka nebo pero, kterým jsem spolupodepisoval, bylo těžké,“ uvedl ve čtvrtek premiér Fiala. Zdůraznil nicméně, že letos prezident v maximální možné míře respektoval návrhy na vyznamenání, které mu přišly z parlamentu.

Sám Zeman uvedl, že nevyhověl návrhu poslanců ve dvou případech. Poté dodal, že neudělí vyznamenání bratrům Mašínům stejně jako jeho předchůdci, jelikož Mašínové při svém útěku do zahraničí zabili dva lidi. „Ani jedna z těchto dvou obětí nebyla exponenty komunistického režimu, a proto nelze jejich vraždy vydávat za akt protikomunistického odboje,“ sdělil včera prezident při projevu.

Mezi medailisty se objevila devítka studentů, kteří v listopadu 1939 protestovali proti nacistické okupaci, za což byli nemilosrdně popraveni. Současné hrdinství reprezentovalo například několik hasičů krotících v létě masivní požár v Hřensku či pomáhajících lidem postiženým loňským tornádem na jižní Moravě.

Lékaři i sportovci

Zeman při svém posledním „metálovém“ ceremoniálu ocenil i zdravotníky, kteří se o něho v posledních letech starali. Medaili tak dostali jeho ošetřující lékaři – gastroenterolog Miroslav Zavoral či internista Miloslav Kalaš.

Mezi oceněnými se objevil také lékař, politik a podnikatel Boris Šťastný, jednatel společnosti Senior Home Group, která poskytuje prezidentovi domácí péči.

Nelze jejich vraždy vydávat za akt odboje, řekl Zeman o bratrech Mašínech

Kulturní obec mezi letošními vyznamenanými zastoupili in memoriam třeba zpěvačka Hana Zagorová či zpěvák Miroslav Žbirka, shodnou medaili si ale vysloužil i Jaroslav Třešňák, kontroverzní developer z Teplic, který v minulosti sponzoroval Zemanovu prezidentskou kampaň.

Za zásluhy Zeman vyznamenal i Oldřicha Lichtenberga, jenž kromě muzikálové produkce a podnikání radil ČSSD v předvolebních kampaních. Ze zahraničních jmen se na seznamu oceněných objevila i česko-americká podnikatelka Ivana Trumpová. Za svou zesnulou matku přijali medaili její dcera Ivanka a syn Donald jr.

Sportovní metál si letos od hlavy státu vysloužil někdejší vítěz tenisového Davis Cupu Ivan Lendl či sociální demokrat a sportovní funkcionář Miroslav Jansta, mimo jiné šéf České unie sportu. Tento zákulisní hráč je znám tím, že propojuje sport s vrchními patry české politiky.

Výčet překvapivých jmen doplňuje i Petr Mlsna, který od roku 2020 šéfuje Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže. Tento politický nestraník, právník a vysokoškolský pedagog vystřídal několik funkcí v exekutivě.

Zeman, někdejší dlouholetý člen a šéf ČSSD, při svém posledním „metálovém“ ceremoniálu ocenil i některé občanské demokraty. Medaili za zásluhy o územní správní celek si odnesl senátor a starosta Hluboké nad Vltavou Tomáš Jirsa, podobnou medailí vyznamenal prezident i výše zmíněného lékaře Borise Šťastného, někdejšího šéfa pražské ODS a autora protikuřáckého zákona.

Ten ale v roce 2013 stranu modrých opustil s odůvodněním, že přestala důsledně hájit ideové principy. Dodal, že se dále chce podílet na tom, aby se do politiky vrátil někdejší zakladatel ODS Václav Klaus. Po Klausově oznámení, že nehodlá založit nový politický subjekt, se Šťastný přestal politicky angažovat. V roce 2020 nicméně daroval hnutí ANO Andreje Babiše 100 tisíc korun, rok nato pak 150 tisíc korun. Angažmá v politice má i Šťastného manželka, která je tiskovou mluvčí SPD Tomia Okamury.

Zemanova poslední vyznamenání: pro Tři krále, zavražděné studenty i Trumpovou

Slavnostnímu ceremoniálu ve Vladislavském sále přihlíželo na sedm stovek pozvaných hostů, z akce se ale omluvila řada členů kabinetu Petra Fialy (ODS). Byť Fiala potvrdil, že všichni členové vlády dostali pozvánku, chyběli vládní zástupci Pirátů či TOP 09. Oslabeni přišli i lidovci a STAN. Důvodem jejich neúčasti byla buď dovolená, zdravotní komplikace, či jiné pracovní povinnosti.

V hlavní roli protest

Tím hlavním důvodem ale bylo vyjádření protestu proti hlavě státu, která tradičně na Hrad nezve některé své politické kritiky z řad osobností veřejného života, ústavní činitele země nevyjímaje. Poslední kapkou byla absence pozvánky pro předsedu Senátu Miloše Vystrčila (ODS) a šéfku sněmovny Markétu Pekarovou Adamovou (TOP 09).

Podle bývalého hradního protokoláře Miroslava Sklenáře se za prezidentování Václava Havla i Václava Klause stávalo jen velmi zřídka, že by některý člen kabinetu na oslavu státního svátku na Hrad nepřišel. Za Miloše Zemana se ale celá ceremonie stala dějištěm politikaření.

Za prezidenta nechci fíkus ani masožravku, říká sociolog Přibáň. Zeman podle něj sjednotil demokraty

K největšímu vyhrocení došlo letos v březnu, kdy se kvůli prezidentovu zdraví udělovaly metály v náhradním termínu. Někteří z pozvaných hostů, například právě Vystrčil a Pekarová Adamová, večer na Pražský hrad nepřišli kvůli nesouhlasu s dřívějšími Zemanovými názory na ruského prezidenta Vladimira Putina. Letos tyto „rebely“ Zeman proto vůbec nepozval. „Je to, jako by si na pískovišti navzájem rozbíjeli bábovičku,“ řekl Forejt s tím, že souboj vysílá neblahé signály domácímu i zahraničnímu publiku.

Byť Zeman na závěr své prezidentské dekády vyznamenal rekordní počet lidí, na zlatou příčku nedosáhl. Tu drží Václav Havel, který ve speciálním „osmičkovém“ roce 1998 předal devětaosmdesát řádů a medailí. Naopak Václav Klaus nikdy nepřesáhl třicítku.

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!