18. března 2015 20:45 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Zprávy dne podle editora: smrt v muzeu, hořící Frankfurt. Aspoň ten happy end u Dbalého

Hořící policejní auto. I tak vypadají protesty proti bance | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Hořící policejní auto. I tak vypadají protesty proti bance | foto: ČTK

Klid v Česku, drama za hranicemi. Přesně tak vypadala středa mýma očima. Podívejte se na pravidelný souhrn (nejen) nejdůležitějších zpráv uplynulého dne.

Nejsledovanější světovou událostí se jednoznačně stal další brutální útok islamistů. Opět šlo o střelbu, opět umírali nevinní lidé - hlavně evropští turisté. Tentokrát v jinak poměrně klidném Tunisku, kde ozbrojenci zaútočili na místní parlament. Dovnitř se však nedostali, tak postříleli nejméně 17 cizinců v muzeu Bardo na předměstí hlavního města Tunisu.

Čechům se tragédie podle všeho naštěstí vyhnula, ještě jim totiž nezačala tuniská turistická sezóna. Jaký vliv bude mít krveprolití na dovolenou Čechů v Tunisku? Zjistíme to pro vás v následujících dnech.

Najít dneska v zahraničí dobrou zprávu je problém. Kreml chrastí zbraněmi, Kyjev zase na oplátku právníky kvůli anexi Krymu. U německých sousedů ve Frankfurtu nad Mohanem zase nové sídlo Evropské centrální banky rozvášnilo davy - hořela policejní auta, v ulicích vyrostly barikády, na zasahující jednotky létaly kameny (nevyhnuly se ani tamní radnici)...

... zkrátka to tak trochu vypadalo jako v Praze v září 2000, kdy měli odpůrci globalizace večírek v české metropoli při zasedání Mezinárodního měnového fondu.

Srovnejte sami: Praha 2000/ Frankfurt 2015

Praha 26.9.2000: Střet demonstrantů s policií v Lumírově ulici

Praha 26.9.2000: Střet demonstrantů s policií v Lumírově ulici

Hořící trosky a policisté. Tak vypadalo středeční dopoledne ve Frankfurtu

Frankfurt 2015: Hořící trosky a policisté v centru města

Trest pro vrahy po 20 letech?

Jednu dobrou zprávu jsem ale přece jen našel: Srbsko zatklo sedm mužů podezřelých z vraždění ve Srebrenici. Nechci si nic namlouvat, ale po dvaceti letech jde alespoň o malou útěchu pro všechny, které stigma krvavých zločinů bosenské války stále pronásleduje.

A není jich málo. Posuďte sami: „Děti narozené během války nebo těsně po ní. Děti, z nichž se teď stávají dospělí lidé a snaží se pochopit, kým vlastně jsou. Generace, která unikla krveprolití, ale už ne jeho dědictví. Jak by žila, kdyby válka nebyla? Nebo kdyby se Bosna uměla lépe vyrovnat s jejími následky?“

A teď domů...

Ve středu jsme nezklamali nikoho, kdo čekal na další díl zápisků exředitele Homolky Vladimíra Dbalého. Po úterním „festivalu sněžení“ tentokrát reportér Ondřej Golis upozornil na nebezpečnou vazbu mezi obviněným lékařem a šéfem Českého rozhlasu Petrem Duhanem.

Totiž: ze zápisků vyplývá, že se Dbalý opakovaně snažil ovlivnit, co bude o Nemocnici Na Homolce vysílat veřejnoprávní rozhlas, a to právě přes Duhana. Tenhle díl čtení na pokračování má však happy end - rozhlas si do své práce kecat nenechal.

Protože jde o dost závažné téma, oslovili jsme radní z rozhlasové rady. Jejich reakci najdete na serveru Lidovky.cz ve čtvrtek.

„Porsche“ v Praze kulhá

Kolem dopravní podniku nekrouží jen problém zvaný Opencard. Server lidovky.cz dlouhodobě mapuje i trable tramvají T14, chcete-li porscháků. Jsou poruchové, ale přesto se postupně budou vracet do pražských ulic. Jejich cesta na východ (uvažovalo se o prodeji do zemí bývalého SSSR) se nakonec zřejmě odkládá, jak zjistil ekonomický redaktor Michal Pavec. Opravené vozy dokonce změní i interiér - po stížnostech cestujících dojde i k výměně sedaček.

A nakonec: jestli hledáte inspiraci do kuchyně, zkuste vietnamskou kapří polévku podle KAMU, k vaření si pusťte Sinéad O’Connor a její megahit Nothing Compares 2U, protože živě od ní už nezazní. A místo do neklidných částí světa, které jsem představil výš, směřujte svou dovolenou třeba do Louvru - ne toho francouzského. Dobrou noc.

Martin Samek

Autor

Martin Samekmartin.samek@lidovky.czČlánky

Najdete na Lidovky.cz