Sobota 16. října 2021, svátek má Havel
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Vyloučení bych považoval za křivdu, říká Úlehla. Spojení s kmotry odmítá

Česko

  17:05
PRAHA - Poslanec Jan Florián, který ve středu nehlasoval se stranami bývalé koalice proti vládě Jiřího Rusnoka, rezignoval na členství v ODS. Druhý z rebelů, Tomáš Úlehla, stranu opustit nehodlá. Vyloučení by prý považoval za křivdu. Spojení s kmotry odmítá.

Exslanec ODS Tomáš Úlehla foto: ČTK

"U mě to rozhodně nesouvisí, že by mě kontaktovali nějací kmotři, jak se dozvídám celou noc na mailech a všech serverech a SMS. Zaznamenávám, bych řekl, k mému potěšení, hodně pozitivních reakcí," řekl novinářům ve Sněmovně Úlehla, který se označil za transparentního politika na Zlínsku.

Svůj krok, k němuž se prý rozhodl již dříve, údajně nekonzultoval s hradním kancléřem Vratislavem Mynářem ani nekoordinoval s Floriánem; vedení strany o něm prý vědělo. Že by porušil jednotu 101 poslanců bývalé koalice, se nedomnívá, protože ta se podle něj vztahovala k podpoře kandidatury Miroslavy Němcové (ODS) na premiérku.

ČTĚTE TAKÉ:

Již ve středu byl sice vyloučen z poslaneckého klubu ODS, ve straně prý ale zůstává a hodlá nadále zastávat její program. "Pokud by se tak stalo, budu to považovat za velkou křivdu," řekl k případnému vyloučení ze strany.

Nejednal prý v rozporu s rozhodnutím strany. Do jiného politického uskupení přestupovat nechce. Předseda místního sdružení ODS ve Zlíně Miroslav Chalánek řekl, že místní sdružení se bude situací zabývat v pátek. Ve straně by měl podle krajského předsedy ODS Libora Lukáše Úlehla skončit.

Svoboda navrhuje vyloučení Hrdličky

Kvůli situaci kolem Floriána se odpoledne sejde vedení pražské ODS. Na pátek je pak svolána výkonná rada strany, která by mohla o žádosti pražské ODS o vyloučení straníků rozhodnout. Svoboda chce navrhnout vyloučení také pražského politika a lobbisty Tomáše Hrdličky, který podle některých médií stál za změnou názorů dvojice poslanců, kteří nehlasovali proti vládě Jiřího Rusnoka a porušili dohodu bývalé koalice.

ČTĚTE TAKÉ:

Zatímco odchod dvojice rebelujících poslanců požaduje řada členů ODS, Svoboda uznává, že v případě Hrdličky bude jednání složitější, protože stanovy neporušil. Domnívá se ale, že svou činností ODS poškozuje. "Lidé, kteří nemají žádnou kvalitu, ve straně nemohou být. A ODS to musí říct jasně, že lidi s pochybnou minulostí veksláků, pasáků nebo osobních řidičů 'někoho' tam nechce," zdůvodnil svůj postup Svoboda.

ODS v krizi:

Podle politologů je ODS dlouhodobě v krizi a události kolem středečního hlasování o důvěře znovu ukázaly, že se neumí sjednotit v zásadním okamžiku.

Situací v pražské ODS by se kromě grémia měla zabývat i regionální rada, řekla poslankyně a starostka Prahy 2 Jana Černochová.

Sejít by se měla ještě tento nebo příští týden. Zatímco o vyloučení Floriána a Úlehly mluví Černochová nekompromisně, s osudem Hrdličky to podle ní bude složitější.

Přípravy před volbami

Dnes ráno jednalo také grémium strany. Občanští demokraté dosud s předčasnými volbami nepočítali, a tak musí podle místopředsedy Zbyňka Stanjury začít brzy s přípravou kandidátek.

Němcová předpokládá, že si širší vedení strany v pátek ujasní termíny, do kterých se musí všechny náležitosti stihnout. Zda by mohla stranu vést do voleb, řekla: "To jsou otázky, které si musíme vyříkat vevnitř."

Autoři: ,

KOMENTÁŘ Jindřicha Forejta: Jak prezident mohl z ARO jmenovat šéfa soudu

Premium Proč mohl prezident republiky v úterý 12. října bez komplikací jmenovat předsedu Krajského soudu v Brně, i když řadové...

Manželé v sukních. Gender Blender boří stereotypy v oblékání

Premium Oblékají se podle vlastních pravidel a svými outfity boří společenské konvence. Manželský pár Michaela a Vlastimil...

Dieselům hrozí paralýza. Drahý plyn brzdí výrobu AdBlue, auto bez něj nejede

Premium Majitelé moderních dieselových aut mohou mít brzy velké problémy. Znehybnit jejich auta může nedostatek plynu. Za vším...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat