• Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

VÝSLECH

Česko

Jan Březina (53) europoslanec za KDU-ČSL

Komise se na nás dívá tvrdším okem. Tak vysvětluje Jan Březina, který se eurodotacemi dlouhodobě zabývá, proč má Česko problémy s čerpáním peněz. Europoslance a autora apelu na Evropskou komisi se ptali on-line čtenáři LN.

* Není hlavním problémem při čerpání dotací přebujelá byrokracie a s tím spojené průtahy?

Překážkou je především nekvalitní byrokracie, která se jistí proti všem možným rizikům nadměrným počtem byrokratickým úkonů. Mnohdy je přitom z hlediska požadavků EU papežštější než papež.

* Zajímalo by mě tohle: pokud by ČR úspěšně zažádala o tolik peněz, které máme v unii k čerpání (hypoteticky), vyčerpali bychom víc, nebo méně, než kolik do unie odvádíme? Případně o kolik.

V této věci existují pouze odhady naší tzv. čisté pozice, to jest, jaký je „výnos“ (nerad používám tohoto slova). Tento odhad se pohybuje okolo 80 miliard korun ročně. Zdůrazňuji, že to je až druhotný zisk, který z unie máme. To prvotní jsou vyšší nároky na naši legislativu a větší zapojení do evropské i mezinárodní ekonomiky.

* Nepovažuji za správné, že se zvyšuje role přerozdělování financí, které se nejdříve vyberou od členských zemí EU a pak se „přidělí“ na vybrané projekty. Kolik procent z těchto peněz se po cestě ztratí? Máte o tom přehled?

Jako pravicový politik nejsem přítelem přerozdělování, na druhé straně musím uznat, že země jako Irsko, Španělsko a Portugalsko vděčí za svůj rozvoj právě tomuto přerozdělování. Ke zneužití fondů někdy dochází a o nálezech evropského OLAF (protikorupční instituce), popřípadě o výstupech z kontrolních mechanismů jsou parlamentu každoročně předkládány zprávy. Podle těchto zpráv nejde o významná množství prostředků.

* V rámci Evropské unie se pohybujeme v již nastaveném systému a chápu, že se snažíte urvat co nejvíce. Nicméně dotace a ochranářství obecně vede po čase k zaostávání, nikoliv k prosperitě. Číňané by mohli vyprávět. Jste téhož názoru?

Souhlasím a prosazuji Evropu bez bariér s dodatkem, že hrají-li ostatní ragby, nemůžeme my hrát fotbal, jestli chápete, co tím myslím.

* S tím smaženým sýrem jste to myslel vážně? Myslíte, že stojí za to začít si dělat mezi sousedy naschvály?

Smažený sýr je jistá hyperbola, faktem ale je, že každý hájí své zájmy a mnozí velmi nevybíravým způsobem. Můžete nahlédnout do seznamu chráněných specialit, například francouzských, italských, a uvidíte, že se nejedná o žádnou agresi. Všichni bychom měli hájit své zájmy, protože naši partneři dělají totéž.

***

Redakčně kráceno. Celý rozhovor na www.lidovky.cz

Dnes se ptejte on-line stínového ministra M. Urbana

  • Vybrali jsme pro Vás