130 let

Vytopení Slováci chtějí pomoc, Fico jim staví hřiště

Česko

SNINA - Říká se jim volební. Nyní, v posledních dnech před volbami, jezdí premiér Robert Fico a jeho podřízení po Slovensku a otevírají nová dětská hřiště. Možná by to i zabralo, kdyby velká část Slovenska, především tady na východě, nebojovala dva týdny s katastrofálními povodněmi, podobnými těm na Moravě nebo v Polsku.

V romské osadě Bystrany, kde voda vyplavila na dvě stě domácností, se mnoha lidem otevírá při pohledu na úplně nové hřiště kudla v kapse. „Když přišla povodeň, měli jsme vodu všude. Ve sklepě, ve vchodu do domu. Půda je podmáčená, sloupy s elektrickým vedením nahnuté. S tím je potřeba něco dělat,“ stěžují si místní novinářům. „Měli by se stydět. Lidé potřebují pomoc, ne hřiště,“ nadává jeden místní důchodce. Ve čtvrtek a v pátek tu ještě uklízeli pohromu po povodni a za víkend dostavěli hřiště. Muselo se to stihnout do příjezdu Ficova vládního zmocněnce pro sport Dušana Galise. „S volbami to nemá nic společného,“ tvrdil ale o chvatu s dokončením hřiště František Žiga. Východoslovenský deník Korzár to komentoval slovy: „Lidé ze zaplavených obcí nekřičí góóól, ale pomóóóc!“

Pokračování na straně 7

Dokončení ze strany 1

Lidé kvůli vodě křičeli o pomoc i včera. Přestože na východě Slovenska už čtyři dny nepršelo, zdejší řeky jsou stále bouřícími masami vody, která se vylévá z koryt. V okrese Trebišov, kde se u několika vesnic protrhla hráz na řece Ondavě, je stále doslova apokalypsa. Voda tam i včera, kdy bylo krásné slunečné počasí, stále stoupala. Odborníci a pracovní čety, které dorazily k protrhnuté hrázi, tvrdí, že na opravu budou potřebovat nejméně dva až tři dny.

„Situace je vážná, voda zaplavuje další domy, místy jí je až metr a půl,“ říká starostka Malčic, u kterých si řeka Ondava vytvořila po protržení hrází nové koryto. Stovky domů ve vesnici a okolí musely být evakuovány, možná přibudou i další. „Z Ondavy vytéká asi třetina vody a dál směřuje k vesnicím,“ přiznává šéf krizového štábu Marián Lukáč.

Billboardy strany Směr u silnice na Michalovce, kde v polích stále stojí voda, slibují „Jistotu v těžkých časech“. Na místní se z nich usmívá premiér a jeho tým, všichni v superdrahých oblecích, připomínající spíš skupinku šéfů bank než sociálnědemokratickou stranu. Podobně nemístně působila na místní i víkendová velkolepá oslava odhalení monumentální sochy „slovenského krále“ Svatopluka na Bratislavském hradě. A to v situaci, kdy většina ze skoro dvaceti tisíc domácností stále marně čeká, kdy a zda vůbec dostane od státu nějakou pomoc.

Vláda sice vyčlenila na tuto pomoc v sobotu 25 milionů eur (asi 600 milionů českých korun), ale zatím panuje obrovský chaos v tom, kdo tyto peníze dostane, a peníze ještě nikdo neviděl. Stále je navíc kvůli povodním a sesuvům zavřeno mnoho cest, vlaky mají kvůli poškozeným tratím zpoždění nebo nejezdí vůbec.

Premiér Fico, který ještě před povodněmi peníze z rozpočtové rezervy stačil v rámci předvolební kampaně utratit za dotace na zmíněná hřiště a podobné věci, je navíc v rozpočtu nemá. Už nyní vláda utrácí tak, že deficit rozpočtu na konci roku vychází kolem osmi procent hrubého domácího produktu, a blíží se tak „problematickým zemím“ eurozóny, jako je například Španělsko.

Povodně mohou zamíchat volebními kartami Proto Fico navrhl zákon, který by snížil o čtyři miliony eur (přes 100 milionů korun) státní příspěvek stranám za voličské hlasy v sobotních volbách a do konce týdne ho chce ještě nechat projít parlamentem. Opozice sice bude pro tento návrh hlasovat, ale současně útočí na Fica. „Předseda vlády přiznal, že rozfofroval premiérskou i vládní rozpočtovou rezervu a nemá žádné peníze,“ uvedl šéf poslanců opoziční Slovenské demokratické a křesťanské unie Stanislav Janiš.

Povodně, jejichž následky do soboty rozhodně nezmizí, mohou na poslední chvíli zamíchat volebními kartami. Mnozí Slováci totiž budou mít tuto sobotu stále ještě jiné problémy, než bude účast ve volbách. Po „maďarské kartě“, tedy zhoršení slovensko-maďarských vztahů v posledních týdnech, na kterou se zaměřily billboardy nacionalistů, je tu „karta povodňová“. Vládní peníze, zmatek, naštvanost, neúčast, nezájem - nikdo neví, co z toho převáží.

Mezi opozicí a vládními stranami to přitom vypadalo na velmi vyrovnaný souboj, který asi rozhodnou čtyři malé strany, jež se pohybují kolem pětiprocentní hranice vstupu do parlamentu - vládní Hnutí za demokratické Slovensko a Slovenská národní strana, na straně opozice obě maďarské strany. „Doufáme, že povodně volby neovlivní a že do víkendu už bude situace normalizovaná,“ doufá Pál Csáky, předseda Strany maďarské koalice.

VOLEBNÍ ODHAD

Strana Očekávaný zisk

Směr 31-34 %

SDKÚ 16-19 %

Svoboda a Solidarita 8-11 %

KDH 8-11 %

SNS 7-10 %

SMK 6-8 %

Most-Híd 4-6 %

LS-HZDS 4-6 %

Pramen: Focus

O autorovi| (od zvláštního zpravodaje LN na Slovensku)

Autor: