Neděle 18. dubna 2021svátek má Valérie 3 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Wagnerová opouští klub KDU-ČSL a nezávislých, vadí jí Čunek a Okamura

Eliška Wagnerová  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Eliška Wagnerová | foto: Tomáš Hájek, Lidové noviny

PRAHA Senátorka Eliška Wagnerová (za SZ) po necelých dvou týdnech opustila senátorský Klub pro obnovu demokracie - KDU-ČSL a nezávislí. Odchod zdůvodnila názory dalších členů frakce - lidovce Jiřího Čunka a podnikatele Tomia Okamury na romskou problematiku. Vadila jí také nominace Čunka na místopředsedu Senátu. Chce zůstat bez klubové příslušnosti.

Předsedu klubu Petra Šilara mrzí, že se rozhodnutí Wagnerové dozvěděl až z médií. "Pokud by mě paní senátorka o svých výhradách informovala, hledali bychom řešení. Její rozhodnutí nicméně akceptuji a nadále se těším na spolupráci," uvedl Šilar. Podle něj bude na bývalé ústavní soudkyni záležet, jak naloží s klubovou nominací na předsedkyni senátní ústavní komise. "Já nebudu měnit dohodnuté návrhy," dodal.

Wagnerová k vystoupení z klubu uvedla: "Názory Jiřího Čunka na řešení romské problematiky, jakož i jeho praktické kroky v místní politice jsou pro mě nepřekonatelnou překážkou pro akceptaci jeho klubové nominace na senátní místopředsednickou funkci,". Podle ní nominace totiž rovněž signalizuje postoj klubu k názorům nominovaného. Dodala, že s Čunkovými názory se ideově shodují i Okamurovy texty, které si prostudovala.

ČTĚTE TAKÉ

"Po seznámení se s těmito texty a po důkladném zvážení situace jsem dospěla k názoru, že mé další setrvání v senátorském klubu KOD není možné bez ohrožení důvěryhodnosti programu, s nímž jsem ve volbách získala masivní podporu," dodala Wagnerová.

Eliška Wagnerová

Eliška Wagnerová

Senátor reprezentuje stát

Připomněla, že základem jejího volebního programu bylo obnovení respektu a ochrany lidské důstojnosti ze strany státu. Senátor podle ní reprezentuje stát a musí tomu přizpůsobit své jednání i rétoriku. "Vyčleňování osob z občanského společenství na jakémkoli základě, včetně jejich etnicity, útočí v první řadě na lidskou důstojnost, byť i jen verbálně vyčleňovaných osob," podotkla Wagnerová.

Bývalá místopředsedkyně Ústavního soudu byla klubem nominována na předsedkyni senátní ústavní komise. Ve svém prohlášení neuvedla, zda se kromě členství v klubu vzdává i této nominace. Klub bude mít po odchodu Wagnerové devět členů a zůstane třetí nejsilnější frakcí v horní komoře parlamentu.

,

Dvaadvacet znaků, že s tímhle mužem vás místo pohádky čeká jen utrpení

Jedovaté vztahy | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Některé ženy jako by se zhlédly v popelce. Věří, že oříšky přinášejí prince. Jenže nakonec jsou z nich spíš veverky –...

Inflace požírá uložené peníze. Kam s nimi, aby jich zmizelo co nejméně?

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Naspořili jste 200 000 korun, uložili je na účet, těšili se na úroky a po roce zjistili, že jste zbohatli o celých 340...

Biolog Zrzavý: Covid se postará, abychom umírali i na něco jiného než rakovinu

Evoluční biolog prof. Jan Zrzavý | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Podle amerického psychologa a genetika Roberta Plomina mají zděděné geny daleko větší význam při utváření naší...

SOUTĚŽ: Vyhrajte pomůcku, na které se děti naučí bezpečně padat a lézt
SOUTĚŽ: Vyhrajte pomůcku, na které se děti naučí bezpečně padat a lézt

Soutěžte o Climbou žebřík – pomůcku, která dětem poskytne bezpečnou možnost rozvíjet pohybové dovednosti a budovat sílu. Jeho výška je pro děti...