130 let

Z neonacistů se stávají profesionálové

Česko

PRAHA Synonymy neonacisty byla před lety pro řadu lidí slova „hlupák“ či „loser“. Čeští ultrapravičáci a neonacisté ovšem urazili pořádný kus cesty a své názory prosazují stále inteligentněji. Snaží se dodržovat zákony, najímají si elitní právníky a jejich stránky se hemží sofistikovanými návody, jak obelstít policii.

Ukázkovým příkladem je sobotní skinheadský koncert v Čečovicích u Nepomuku. Kromě asi 150 skinů přijela i advokátka Klára Slámová. Mezi ultrapravičáky má totiž klienty, a občas jim proto pomáhá jednat s policií. Takový obrázek není v posledních letech neobvyklý a média již zaznamenala několik skinheadských či neonacistických akcí, na které „dohlížela“ buď Slámová nebo známý pražský advokát Kolja Kubíček.

Kubíček, který v minulosti hájil vraha Jiřího Kajínka nebo prominenty minulého režimu Milouše Jakeše a Jozefa Lenárta, žádné pochybnosti nemá. S neonacistickými názory podle svých slov nesouhlasí, jejich nositele ovšem považuje za normální klienty.

Dohled právníků je podle odborníka na extremismus Miroslava Mareše jev inspirovaný sousedním Německem, kde ultrapravičákům slouží dokonce jakési „právní oddělení“, na jehož chodu se podílejí renomovaní advokáti.

Důkazy o vzrůstajících schopnostech neonacistů lze najít i na webu. Například na stránkách Autonomních nacionalistů www.nacionaliste. com je podrobný a profesionálně sepsaný návod, jak si na svém počítači zašifrovat disk tak, aby policie nemohla data z něj použít proti jeho majiteli jako důkaz. Podobných doporučení přitom web obsahuje řadu.

Mareš v této souvislosti mluví o „profesionalizaci neonacistické scény“. Novým jevem je podle něj vznik elit, které jsou schopné organizovat řadové pěšáky. Tito lidé podle něj vládnou dostatečným přehledem i finančními prostředky. Ty podle Mareše pocházejí hlavně z prodeje cédéček a oblečení soukmenovcům, popřípadě z pořádání koncertů. To je podle Mareše poměrně lukrativní záležitost, která může pořadatelům vynést desetitisíce či statisíce korun.

Odbývat neonacisty odsudkem neschopných hlupáků již podle Mareše nejde. „Je to nyní pestřejší a stereotyp nevzdělaný, nezaměstnaný, popřípadě zaměstnanec bezpečnostní agentury přestává platit. Řada těchto lidí má relativně lukrativní zaměstnání, i když příslušníci vyšší střední třídy jsou zde nepochybně stále v menšině,“ říká Mareš.

***

„Stereotyp nevzdělaný, nezaměstnaný, popřípadě zaměstnanec bezpečnostní agentury přestává platit. Řada těchto lidí má relativně lukrativní zaměstnání.“

Autor: