Pátek 3. dubna 2020svátek má Richard 0 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Advokát Švarc: Fajád zaplatil cestu pěti Čechů do Libanonu

Advokát Alího Fajáda a jeden z Čechů zadržovaných v Libanonu Jan Švarc | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Advokát Alího Fajáda a jeden z Čechů zadržovaných v Libanonu Jan Švarc | foto: idnes.tv

PRAHA Alí Fajád, klíčová osoba v případu pěti unesených Čechů, jim uhradil cestu do Libanonu. Z peněz, které poskytl svému advokátovi Janu Švarcovi, platila pětice letenky a další výdaje. To, že by je sám Švarc do Libanonu vylákal, označuje advokát za nesmyslné.

Informaci, že Fajád cestu uhradil, potvrdil pro server Aktuálně.cz Fajádův advokát Jan Švarc. „Hradil, hradil. Tedy lépe řečeno, hradil jsem to já. Dostal jsem na to peníze od pana Fajáda,“ uvedl Švarc.

Libanonec Alí Fajád, který v USA čelí obžalobě z přípravy vražd zaměstnanců americké vlády či z pokusu použít protiletadlovou střelu, byl minulý týden ve čtvrtek propuštěn z pankrácké věznice v době, kdy se z Libanonu vracela pětice více než půl roku pohřešovaných Čechů.

Další z propuštěných Čechů, televizní reportér Miroslav Dobeš uvedl, že neřešil, kdo cestu platí a neměl na starosti organizaci. „Nezajímal jsem se o to, nepřišlo mi to důležité,“ sdělil pro Aktuálně.cz.

Kdo je Alí Fajád a jak byl v Praze zatčen?

Alí Fajíd je Libanonec s ukrajinským pasem, který pracoval pro státní společnost Ukrspeceexport. Američané ho chtěli vydat kvůli podezření z obchodování se zbraněmi a kokainem. Server Lidovky.cz celý příběh podrobně zmapoval, článek „Kokainu říkejte košile“, který obsahuje i autentické dokumenty, si přečíst můžete ZDE.

Libanonec Alí Fajád na snímku ze 14. září 2015.

Libanonec Alí Fajád na snímku ze 14. září 2015.

Objevily se spekulace, že obhájce Fajáda Švarc ostatní Čechy do Libanonu záměrně vylákal z důvodu možné výměny za jeho klienta. „Necítím to tak,“ sdělil Aktuálně.cz stručně Dobeš.

Toto podezření odmítá i sám Švarc. „Vylákat? My jsme tam byli s těmi novináři už měsíc a půl předtím a všechno proběhlo dobře a jak má. Ten únos proběhl v době, kdy vlastně obvinění (Alí Fajád a jeho spoluobviněný Chálid Marabí, pozn. red.) vyhráli u vrchního soudu a všechno dopadlo dobře. To je úplně na hlavu. Nebýt únosu, tak by byli na svobodě soudní cestou úplně normálně někdy v říjnu,“ okomentoval Švarc pro Aktuálně.cz.

Vojenské zpravodajství, které do Libanonu vyslalo svého agenta Martina Psíka, chtělo podle Švarce cestu ale dodatečně zaplatit.

Pražský městský soud před dvěma týdny rozhodl o okamžitém propuštění Fajáda z vazby. Ministr spravedlnosti Robert Pelikán jeho vydání do USA nepovolil, prý na základě důkazů i informací zpravodajců. Odmítl potvrdit, že šlo o výměnu za propuštění Čechů v Libanonu.

UNESENÍ ČEŠI

  • Vojenský zpravodajec Martin Psík, který má zkušenosti ze zahraniční mise v Afghánistánu.
  • Televizní reportéři z Jindřichova Hradce Miroslav Dobeš a Pavel Kofroň. Podle médií se dříve zabývali Fajádovou kauzou, nyní chtěli natáčet o situaci v utečeneckých táborech.
  • Obhájce Fajáda Jan Švarc.
  • Jako překladatel skupinu doprovázel cestoval Adam Homsi, který už dříve Libanon navštívil a mluví několika jazyky.
Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

Slovenský kriminální psycholog Ondrej Kubík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

Psi z množírny z útulku. V bezpečí. Fenky Rózu a Mašličku MF DNES předala do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....

Advantage Consulting, s.r.o.
QA ENGINEER

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 40 000 - 70 000 Kč