Sobota 12. června 2021svátek má Antonie 13 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Za co je obviněný bývalý šéf VZP? Poslal půl miliardy na konto IZIP

Bývalý šéf VZP Pavel Horák | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Bývalý šéf VZP Pavel Horák | foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

PRAHA Bývalému řediteli Všeobecné zdravotní pojišťovny Pavlu Horákovi hrozí až osm let vězení. Lidové noviny nyní získaly smlouvy a dokumenty, které vysvětlují, proč jej policie obvinila. Pojišťovna poslala do soukromé společnosti IZIP půl miliardy korun na nábor nových klientů. Bez veřejné soutěže. Zákazníky si však pořídila hlavně soukromá firma, se kterou pojišťovna tehdy nebyla nijak majetkově propojena.

"Pojištěnci se nakupují jako housky na krámě. Zaplatíte si zprostředkovatele a oni vám je získají." Tak předloni vysvětloval utracené stamiliony bývalý šéf největší zdravotní pojišťovny Pavel Horák.

Společnost IZIP se měla podle jeho slov postarat o to, aby k největší zdravotní pojišťovně přišli noví pojištěnci. Lákadlem měla být pacientská knížka na internetu, kterou společnost IZIP spravovala.

Jenomže jak ukazují interní dokumenty, pojišťovna nakonec zdaleka neplatila jen za nové vlastní klienty. Naopak. Celých 93 procent všech peněz padlo na získání zákazníků pro soukromou společnost IZIP.

ČTĚTE TAKÉ:

Konkrétně: pojišťovna firmě poslala během let 2009 až 2011 na zlákání nových klientů celkem 553,5 milionu korun. Na nové pojištěnce VZP ovšem padlo sotva 40 milionů. Zbytek peněz spolykal nábor nových zákazníků společnosti IZIP.

Zatímco sama pojišťovna si každoročně polepšila v průměru o 45 tisíc klientů, počet kmenových zákazníků firmy IZIP za tři roky nabobtnal více než dvakrát – zatímco před náborem měla sotva milion klientů, v roce 2011 už jich bylo více než 2,5 milionu.

"Je pravda, že nějaké pojištěnce spolupráce přinesla, bylo jich ale málo. Byly to vyhozené peníze," zhodnotil proto zpětně výsledky náboru jeden z členů správní rady VZP Michal Sojka. Firmě takové chování dovolovala smlouva, kterou s ní ke konci roku 2008 podepsal právě tehdejší ředitel pojišťovny Pavel Horák.

Za každý souhlas českého pojištěnce s tím, že nově přestoupí k VZP, dostala soukromá společnost 800 korun. Za každého svého vlastního nového klienta pak utržila 360 korun. Příslušnost k té či oné pojišťovně už přitom nikdo nezkoumal.

Lékařské špičky v kauze obřích pojistných podvodů. Hrozí jim až 10 let

Pojistky před soudem. Případem rozsáhlých pojistných podvodů se škodou zhruba... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Uznávaní doktoři „léčili“ neexistující zranění. V kauze tří stovek pojistných podvodů za 50 milionů korun je obžalováno...

Revmatoidní artritida může zkrátit život až o 15 let, varuje imunoložka

MUDr. Zuzana Humlová Ph.D. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Morové rány, pandemie tuberkulózy či cholery jako příčiny smrti medicína už takřka pohřbila. Nebezpečí ale číhá i u...

Tisknu se k zemi. A rakety se blíží! Reportérka pod sprchou raket Hamasu

Izraelský protiraketový systém Iron Dome ničí rakety odpálené z Gazy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ležím na trávníku, příjemně teplý večer. Byla by to pohoda, ale je to peklo, místo hvězd totiž počítám na nebi zásahy...